Odhadem až tři stovky příznivců hardcorové, metalové a techno muziky přilákal na liberecké Papírové náměstí v sobotu 3. září po obědě venkovní festival Hradby fest.

Hrálo se na dvou pódiích. První patřilo libereckému sound systému Mozkocuc, z něhož dunělo techno, a na druhé stagi se vystřídalo osm kapel nejrůznějších žánrů z celé republiky. Domácí libereckou scénu zastupovali a koncert zahájili alternativně metaloví Tikka Masala a po nich následovali také Liberečané crust-punkoví Defcon 1.

Zpěvák mostecké kapely Avelon měl skvělou barvu hlasu, přestože stál vzdálený od mikrofonu. Jeho postoj byl záměrný, jak sám při koncertu několikrát upozornil.

Nástupem kapely Empty hall of fame se atmosféra festivalu naráz změnila. Klidné intro první skladby pouze klamalo, pak přišel pořádný nářez. K pódiu se nahrnul hlouček nejodvážnějších fanoušků, kteří se nechali unášet divokým pogem.

Práva zvířat, spolu s nimi červí turnaj

Open air festival nenabízel pouze hudební podívanou, ale i bohatý doprovodný program. Dokumenty o vegetariánství a právech zvířat donutili k zamyšlení každého, kdo navštívil stánek tří aktivistek za zvířecí práva.

„Všechny tři jsme veganky a netýká se to pouze jídla, ale i oblečení nebo kosmetiky. Snažíme se žít tak, abychom neubližovaly jiným tvorům,“ popsala svou životní filozofii Martina Fejklová i za své dvě kolegyně.

Kolem celého stánku byly pověšené velmi naturalistické fotografie zvířat z velkochovů. Roztomilé telátko v miniaturní kleci či tisíce slepic v malém špinavém prostoru nenechaly chladnými ani nejotrlejší povahy. U stánku probíhala také ochutnávka veganského jídla.

„Festival také představil novinku na poli hospodské a klubové zábavy, takzvané červy. Automatová hra je pro šest hráčů, v níž každý jezdí se svým červem a snaží se nenabourat. Vyhrává ten, kdo se udrží na obrazovce nejdéle,“ informoval jeden z hlavních organizátorů festivalu Vladimír Vrabec z kapely Drom.

Festival pořádala parta nadšenců a vstupné bylo dobrovolné. Pivo a malinová limonáda tekly proudem. Počasí se vydařilo. Pouze poslední host festivalu – kapela Mossambic, se nemohla účastnit kvůli zranění kytaristy. Zaskočila za ně jičínská parta Killerpanda.

Hudba utichla s desátou hodinou večerní. Liberecké hradby ožily již pošesté a teď už nezbývá než doufat, že za rok se pod město pod Ještědem vrátí zase.

Autor: Hana Langrová