Chytlavé melodie, čtyřhlasy, zajímavé texty, klávesy, kytara, basa a bicí. To je mladá kapela Exil 51. „Hrajeme jakýsi lehce alternativní pop-rock obohacený o prvky z jiných žánrů, býváme vnímáni jako poměrně originální hudební těleso,“ pochlubil se zpěvák a kytarista Jan Odvárka.

Za dva roky deska a padesát koncertů

Kapela vznikla v létě roku 2009, první koncert proběhl na začátku roku 2010. Od té doby stihla odehrát více jak padesát koncertů, hlavně na Liberecku, Jablonecku a v Praze. Exilové hrají ve složení: Jan Odvárka kytara a zpěv, Matyáš Veselý klávesy a zpěv, Vojtěch Šilhán bicí a zpěv a Tomáš Prokop baskytara a zpěv. V zimě 2010 vydali Exil 51 svou první desku Pálíme vlaštovky, kterou pokřtili 17. prosince 2010 v libereckém Malém divadle.

„Tři členové se podílí na tvorbě hudby i textů. Možná i z toho vyplývá pestrost písniček. V mnohých kapelách nápady nosí výhradně jeden, dva členové… Nápady pak rozvíjíme podle potřeby na zkoušce. Na aranžích se podílíme všichni čtyři,“ vysvětluje Odvárka.

Uspěli na soutěžích v regionu i v celé ČR

Kapela se za dva roky svého působení zúčastnila mnoha soutěží, ve kterých byla úspěšná. Vyhrála například regionální soutěž Rockový nářez za vysvědčení 2010. Umístila se na třetím místě v celostátní soutěži Skutečná liga 2010, kde jí konkurovalo 173 kapel. Skončila na 3. místě v celorepublikové soutěži PRO-ROCK 2010. Ve stejné soutěži vyhrála autorskou skladbu za písničku Balkánská. Exil 51 se dostali do finále dalších soutěží, jako například Naděje Beatu, Stárplej nebo Šance Muzikusu. Písničky Exiláků můžete slyšet pravidelně na regionálním Rádiu Dobrý den.

Za dva roky svého fungování vydali kolem 30 věcí. Ne všechny ale hrají na koncertech. „Teď se hodně věnujeme propagaci skupiny (nový web www.exil51.cz) a máme rozpracovaných asi pět nových songů, na kterých usilovně děláme. Na prosincovém koncertu ve Vlaku jsme některé novinky už hráli. Jednu z těch písniček chceme vydat jako singl. Plánujeme ho v lednu v co nejvyšší možné kvalitě nahrát a rovnou k písni natočit i videoklip,“ prozradil další plány skupiny bubeník a zpěvák Vojtěch Šilhán.

Ještě v první půli roku 2012 chtějí Exilové nahrát komplet novou desku, tentokrát v profesionálním studiu.

Vítání nového rocku už podruhé

Kapela chystá novoroční koncert se spřátelenými mladými kapelami J4F a The Scoffers na sobotu 7. ledna od půl osmé večer. Čtyřčlenná liberecká parta The Scoffers hraje grunge ve složení dvě kytary, basa a bicí.

„Je to druhý ročník Vítání nového rocku. Ve stejném složení kapel jsme hráli i minulý rok. Pro nás to byl úplně první koncert. Teď chystáme demo nahrávku, takže určitě zahrajeme nějakou ochutnávku z připravované nahrávky,“ řekl Vojtěch Růzha z kapely The Scoffers.

J4F jsou ze tří kapel nejstarší. Mohou se pochlubit svým příjemným elektro funky popem, který v sobě nezapře řadu jazzových prvků se sopránem Yanky Karpíškové, která současně působí v hudebním uskupení Akcent.

VÍTÁNÍ NOVÉHO ROCKU vol. 2

tři regionální kapely

EXIL 51

J4F

THE SCOFFERS

Kdy: Sobota 7. ledna

od 19.30

Kde: Experimentální studio,

Lidové sady, Liberec

Co tam uvidíte:

Trojkoncert mladých libereckých kapel