32 703 korun

Výše částky, kterou lidé věnovali mimo vstupné v rámci letošního benefičního koncertu na Grabštejně. Výtěžek půjde na pomoc obci Chotyně.

Zvláštní atmosféra pospolitosti provázela v pořadí už 18. benefiční koncert na hradě Grabštejn. Pocity zmaru z následků ničivých povodní se mísily s nadějí a chutí pomáhat.

Lidé, kteří si přišli poslechnout Smetanovu Hubičku, darovali kromě vstupného také v mimořádné sbírce částku přes 32 tisíc korun. Peníze půjdou na obnovu Chotyně, kde škody dosáhly hrubým odhadem nejméně sedm milionů.

„Přišli jsme o celou centrální část obce, dětská hřiště, cesty. Vytopeno bylo 75 domů v obci a sedm v bezprostřední blízkosti Grabštejnu,“ řekla včera starostka Chotyně Jana Mlejnecká. Jak dodala, v částce není zatím zahrnut výtěžek ze vstupného. Odhadem navštívilo sobotní koncert, jemuž předcházelo zahájení výstavy obrazů Jiřího Nepasického, na osm stovek lidí.

Vodu jsem už zažil dvakrát, říká Vele

Jak potvrdil zakladatel benefice, operní pěvec a zdejší rodák Luděk Vele, výtěžek by měl tentokrát, na rozdíl od minulých let, putovat do podhradí na pomoc lidem z Chotyně. „Sám si jako dítě pamatuji, když přišla povodeň. Bylo to v padesátých letech. Nebyla sice tak ničivá jako ta letošní, ale byl jsem malý kluk, a tak mi tehdy přišla také velká,“ řekl mi před koncertem umělec, který byl v Chotyni i během povodní.

„Všichni se semkli a pomáhali jsme, kde bylo potřeba. Nás voda nevyplavila a přišlo mi to až nespravedlivé, že se nám živel vyhnul a o pár metrů dál byli lidé vyplaveni,“ svěřil se.

Benefiční koncert na hradě Grabštejn nebyl jediným, který o víkendu pomáhal tamním lidem.

Na pražské Výtoni a Letné pořádali organizátoři známého Worldfestu akci s názvem Nenechme to plavat.

V rámci letních plaveb bratří Formanů a přehlídky pouličních divadel Letní Letná seznámili umělci Prahu s tím, co se tu dělo a co znali jen z televize. „Většinou šlo o kapely, které účinkují na grabštejnském festivalu,“ prozradil jeden z autorů projektu Jiří Vydra. „Z první akce se vybralo šest tisíc,“ přiblížil.

Prozradil také, že přes původní záměr nezruší letošní festival Worldfest. „Ptali jsme se samotných lidí, které voda postihla. Zachování koncertu pro ně prý znamená naději, že kraj nezůstane zakonzervován smutkem,“ vzkazuje. Zúčastněné kapely tu zahrají bez nároku na honorář.