VERNISÁŽ 24. LEDNA V 17 HODIN

„Zveme na vernisáž výstavy do Galerie Belveder také dětské návštěvníky. Součástí zahájení výstavy Království za oponou bude loutkové představení Šlaposlav a Balzamína aneb drama ze života českých cyklistek," zve rodiče ředitelka Muzea skla a bižuterie Milada Valečková.

Výstava zapůjčená z chebského muzea seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost. Dnešní vernisáž od 17 hodin je veřejná a pokud na ní přijdou i děti, rozhodně se nebudou nudit. Je připraveno loutkové představení „Šlaposlav a Balzamína aneb drama ze života českých cyklistek".

K vidění budou na výstavě   také třeba loutky Jaroslava Krále, které si zahrály i v televizi  – například v seriálu Broučci nebo Ferda Mravenec. Současné loutkářství zastupuje mimo jiné postava Pierota od známé výtvarnice a autorky animovaného večerníčku Chaloupka na vršku Šárky Váchové.

Zvláštní místo v historii loutkového divadla zaujímala v minulosti bezesporu tzv. rodinná loutková divadla, jejichž popularita dosáhla vrcholu v období první republiky. „Stolní loutkové divadlo, sestávající z mnoha loutek, dekorací a dalších rekvizit, nesmělo chybět v žádné rodině", upřesnila kurátorka Marcela Provazníková.

Loutkářské firmy v té době produkovaly ve spolupráci s předními českými výtvarníky loutky vysoké umělecké kvality. Na počátku stály tzv. alšovky, velmi oblíbené loutky inspirované obrázky Mikoláše Alše a poprvé vyrobené v roce 1912. Návštěvníci mohou shlédnout i rodinné loutkové divadlo vyrobené proslulou firmou JE-KA (Jan a Eliška Královi).

Výstavu můžete navštívit do 3. května 2013. Po celou dobu výstavy je pro veřejnost připraven doprovodný program „Moje loutka", ve kterém si návštěvníci vytvoří papírovou loutku podle své vlastní fantazie.

Galerie Belveder je pro návštěvníky otevřena vždy od úterý do pátku od 13 do 17 hodin, pro organizované skupiny je možné si dohodnout u kurátorky výstavy návštěvu i mimo běžnou otvírací dobu.

První výtvarná dílna k výstavě Království 
za oponou proběhne v pátek 1. února na Galerii Belveder. Pod vedením muzejního lektora si návštěvníci mohou vyrobit zdobené papírové loutky a zahrát si s nimi divadlo. Společný začátek dílny je v 10 a ve 13 hodin. 
Dílna je určena pro širokou veřejnost 
a také pro rodiče s dětmi.