Lučanský kostel Navštívení Panny Marie je pověstný svou výbornou akustikou. S oblibou zde koncertovalo slavné Smetanovo kvarteto a dokonce se traduje, že v tomto kostele nahrávalo desku pro jakousi japonskou společnost. Tentokrát se jeho vnitřkem nesl sytý hlas zpěvačky Marty Kubišové.

Kostel se naplnil k prasknutí a Dagmar Kubištová, majitelka lučanského útulku, ohlásila umělkyni něco málo po půl sedmé. Marta Kubišová přivítala své fanoušky pomalým ploužákem Loudá se půlměsíc. Na klavír ji celý koncert doprovázel Karel Štolba.

Zazněly písně z Martiných úplných začátků jako například Depeše nebo Nechte zvony znít, také skladba Cesta, s kterou vyhrála v roce 1968 Bratislavskou lyru, ale také nové písně, například Vyznání, kterou pro její fanoušky složil právě klavírista Karel Štolba, který ji na lučanském koncertě doprovázel.

Nezpívala ovšem pouze písně ze svého repertoáru, ale také převzaté skladby hlavně od Arethy Franklin, dále pak od Beatles nebo Eltona Johna. Písní Vyznání poděkovala svým fanouškům a chtěla koncert ukončit. Publikum si však žádalo přídavek. Zpěvačka tedy přidala píseň Magdalena.

Většina přítomných však očekávala její asi nejznámější píseň Modlitba. Na tu si fanoušci museli počkat až na úplný konec. Tento jedinečný kus z pera Jindřicha Vrabce a Petra Rady pozvedl všechny přítomné ze židle. Potlesk neměl konce.

Marta Kubišová předvedla asi sedmdesátiminutový koncert plný dvaceti skladeb. Po něm se přesunula před kostel a ochotně a trpělivě se podepsala všem svým příznivcům a se zájemci se i vyfotila.

Tato zpěvačka celý život pomáhá zvířátkům. Její televizní pořad Chcete mě? zachránil za devatenáct let existence již mnoho němých tváří. „S útulkem spolupracuje Marta Kubišová již čtrnáct let,“ doplnila Dagmar Kubištová s tím, že koncert vynesl 32 000 korun a zpěvačku si přišlo poslechnout 185 diváků.

Zpracovala Hana Langrová