Legenda Malého tanečního orchestru Universal Praha je doslova ohromující. Pojďme však nejdříve k tomu, co nás čeká a nemine. Začněte vyhlížet lístky, protože nic podobného jen tak neuvidíte a neuslyšíte. Až se předprodej 9. června otevře, spěchejte.

Vyprodat Lucerna Music Bar či Divadlo Archa? To není pro soubor MTO Universal Praha žádný problém.

Ale vyprodat sokolovnu? Zahrát na nabyté vesnické zábavě? To je uskutečnitelným snem téhle zdánlivě nesourodé a lehce bláznivé formace.

V Praze je blaze, ve Bzí …

A MTO Universal se to povedlo! Již při svém prvním koncertě na vesnici měli plno. Bzí u Železného Brodu kapele natolik očarovalo, že pouze sem vyjíždí z Prahy na své jedinečné koncerty.

Letos tomu nebude jinak, zapište si datum! Tomáš Hanák zapěje na prknech jenž znamenají svět, totiž na pódiu bzovské sokolovny v sobotu 21. června. „Sestava se nemění, snad jen kdyby někdo odešel, což by v našem věku nebylo již nijak výjimečné," sdělil kapelník Zdeněk Lhotský.

Scénář? Podle kapelníka tak nějak stejný. Ale v případě MTO Universal není nic tak úplně stejného. Vždyť jde o svátek nejen hudby, ale i smíchu, nadsázky a recese. Vždyť co chtít jiného po orchestru, o němž herec Tomáš Hanák říká, že „MTO hraje to nejlepší z toho nejhoršího posledních čtyřiceti dvou let".

„Ale to už není pravda, hrajeme i písně, které máme rádi. A některé písničky jsou tak strašné, že to nejde. Odpískali jsme třeba skladbu Formule od Kamélií, to je tak strašná písnička, že jí ani neumíme. Ale jinak nejsme žádné retro, hrajeme vše od Bacha po Vlacha," směje se Lhotský.

Orchestr slibuje klasické vystoupení plné živelných a nepředvídatelných akcí. Překvapení? „Překvapením je každé naše vystoupení, i repertoár obměníme," slibuje Lhotský.

Hledáme zvukaře

Orchestr ale řeší naléhavý problém. Dlouholetý a osvědčený zvukař Pavel Marek má v době bzovského koncertu již jinou štaci. „Hledání nového zvukaře bude dobrodružné. Bohužel, minule jsme do Bzí nesehnali ani zdaleka tak kvalitního," Narazil Zdeněk Lhotský na fakt, že loňský koncert ve Bzí narazil na nedokonalé ozvučení.

Vznik MTO

Kapela vznikla v roce 1987 v pražské restauraci Na Kačabce. „Řekl jsem Frantovi Skálovi (sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, ale také člen Divadla Sklep poznámka redakce), že založíme kapelu a on na to, že na nic neumí. Do tří týdnů se naučil hrát na své speciální bicí," vzpomíná výtvarník Zdeněk Lhotský, stejně jako František Skála člen umělecké skupiny Tvrdohlaví.

A kdo vlastně tvoří MTO? Jádro hledejme právě ve výtvarnické skupině Tvrdohlaví a legendárním divadle Sklep. Kromě výtvarníků Zdeňka Lhotského a Františka Skály ji tvoří herci Lenka Vychodilová, Tomáš Hanák, Jiří Fero Burda, nebo Aleš Najbrt, designér a herec v jedné osobě.

Vybájená legenda

MTO Universal je trochu tajuplným souborem. Když však po internetu zapátráte, najdete zajímavou legendu:

MTO (Malý taneční orchestr) patří již více než dvacet let k našim předním hudebním tělesům a pouze jeho diskriminace v období komunistické hrůzovlády způsobila, že se na výsluní popularity vyhřívali Hybš, Vlach nebo Kmoch. Zloba, závist, zášť, strach a svár = důvody, proč brány vysloužených Bratislavských lyr a Děčínských kotev zůstávaly pro MTO uzamčené.

Soubor se proto uchyluje do poloilegality, kde si své oficiální zneuznání kompenzuje kopírováním nových úspěšnějších kolegů: jak skupin (Kroky Františka Janečka, Kamélie, Katapult), tak jednotlivých superhvězd televizní obrazovky (Pavel Liška, Hanička Zagorová, Drupi, Dušan Grůň, atd.) Repertoár ovšem dodnes doplňují liboví Elvis Presley a Frank Sinatra a lidoví Promovaní inženýři od Plavců.

Po listopadu 1989 vycítí MTO svoji životní šanci a na Silvestrovském plese OF se celý orchestr vyfotografuje s Václavem Havlem! Následují první velké koncerty, nahrávky, letenky, hotely, rozhovory. Koncertní šňůru po bývalé NDR, jejíž výtěžek je věnován na novou samorostovou bicí soupravu Františka Skály, navštíví šedesát tisíc nadšených posluchačů, v Alma-Atě si s MTO zazpívá Alla Pugačeva a Bruno O Ya, ve Varně zase bulharská legenda Biser Kirov.

Během koncertů zemřelo dosud celkem osmnáct posluchačů.

Z novějších skladeb jmenujme alespoň Nádherný rój Daniela Hůrky či nejohavnější z volebních hymen Když mi dáš pas z dílny ODS.