Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá Muzejní noc již pošesté. V prvním a druhém ročníku čekala návštěvníky noční prohlídka muzea v doprovodu "majitelů" exportní firmy Zimmer & Schmidt po stopách historie výroby. Další muzejní noci probíhaly s večerním provázením žáky jabloneckých základních škol - v kouzelnickém černém aranžmá, v šamanském a čarodějnickém. duchu nebo ve znamení barev.

Letošní Muzejní noc je zároveň pozvánkou na Mezinárodní trienále JABLONEC 2011, Oděv a jeho doplněk. Žádné tradiční materiály a techniky však tuto noc neuvidíme, vše bude z papíru.

Papírové budou kostýmy žáků-průvodců ze základní školy Arbesova, kteří si společně s autory expozic vzali na starost noční prohlídku muzeem a připravili také papírové modely pro netradiční módní přehlídku.

Předvedení modelů v divadelním duchu zajistí skupina herců z Naivního divadla v Liberci. Tyto módní přehlídky proběhnou ve 20.30, 21.30 a 22.30 hodin, divadelníci volně během muzejní noci sehrají také několik etud. Z výtvarné dílny si návštěvníci mohou odnést domů vlastnoručně vyrobený originální papírový šperk.

Festival muzejních nocí - 7. ročník

V roce 2004 přišlo Národní muzeum s projektem první Pražské muzejní noci. Akce tohoto typu jsou již řadu let obvyklé ve velkých evropských městech – jde vlastně o velice jednoduchý princip, kdy muzea a galerie v daném městě zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým nočním návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné. Volným vstupem počínaje a speciálními akcemi konče.

První Pražská muzejní noc se setkala s nebývalým ohlasem návštěvníků. V roce 2005 se již k Praze připojila i další města napříč celou republikou – konečný počet byl 73 měst a přibližně 100 muzeí a galerií, které se do Festivalu muzejních nocí 2005 zapojily a svými akcemi přilákaly více než 180 tisíc návštěvníků!

Úspěch Festivalu muzejních nocí se zopakoval i v ročnících následujících, kdy se k festivalu každoročně připojuje více měst a institucí. V rozmezí cca čtyř týdnů, na přelomu května a června, muzea v České republice na jednu noc zdarma otevírají návštěvníkům své výstavy a expozice v netradiční noční dobu a pořádají při tom množství rozličných kulturních pořadů. Festival muzejních nocí je ojedinělá akce, která nemá v Evropě obdoby. Novinkou od čtvrtého ročníku je Národní zahájení festivalu, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky jako oficiální začátek téměř měsíc trvajícího svátku muzejních nocí.

V roce 2011 vyhlásila Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem již sedmý ročník Festivalu muzejních nocí 2011, který proběhne ve dnech 20. května - 11. června 2011.

Cílem akce je přilákat ty, kteří si v běžném životě čas na návštěvu muzea či galerie zatím ještě nenašli a ukázat jim, že návštěva muzea může být příjemně stráveným a dobře využitým časem pro celou rodinu. Doufáme, že přijmete naše pozvání na setkání s námi i s kulturním dědictvím naší země!

O tom, kde se jednotlivé muzejní noci konají a jaký je zde pro návštěvníky připraven program informují společné internetové stránky na adrese http://www.muzejninoc.cz