Že jsou mravenci pracovití, není žádná novinka. Stačí se jen na chvíli zastavit u lesního mraveniště a pozorovat jejich nasazení. Pracovní doba neexistuje, pracují doslova od rána do večera.

Koníčkem Vítězslava Fischera z Neštědic u Ústí nad Labem je výroba dřevěných mravenců. Má jich desítky a nejsou ledajací. Jeho mravenci jsou pracovití, ani jeden z nich nelenoší. Většina z nich staví obrovskou loď a podobně. Vyučený truhlář Vítězslav Fischer zdědil šikovnost po předcích a svého koníčka bere jako vzpruhu na duši. Jsou prý pro něho i symbolem činorodé práce, kterou obdivuje. Pracuje doma sám, nestresuje se a místo sledování televize se věnuje svému koníčku.

Svět fantazie přibližuje dětem Vítězslav Fischer se svými mravenci.

„Ondřej Sekora by se divil, ale určitě by souhlasil. Děti potřebují své vzory, tak proč to nemůže být ten malý tvoreček, který dovede stavět v lese velká sídliště pro své potomky,“ říká svérázný muž.

Tito jeho dřevění mravenci při různorodé práci budou od soboty k vidění v Městském muzeu v Mimoni. Na výstavě bude i veliká herna, kde si budou moci malí i velcí návštěvníci s dřevěnými mravenci a kostkami stavět. Součástí bude naučná část, kterou připravuje mimoňské muzeum ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a ve které se návštěvníci dozvědí o skutečném životě mravenců.

Výstava bude slavnostně zahájena v sobotu 29. dubna v 15.00 hodin.