Zámek Sychrov o víkendu opět po roce ovládli muži ve skotských kiltech. Spolu s dalšími přáteli Skotska, whisky a sportu se sjeli na sever Čech, aby si užili společně dopoledne a zúčastnili se Skotských her, které tu Klub přátel Skotska pořádá už 15 let.

Organizátoři si před lety vybrali zámek Sychrov jako dějiště Skotských her hlavně proto, že bývalí majitelé rod Rohanů byli spřízněni se skotským královským rodem Stuartovců.

V sukních byla i batolata

Letošní jubilejní ročník byl ve znamení lámání a překonávání rekordů. Tím prvním, který v sobotu odpoledne padl, byl počet mužů v kiltech v jeden čas na jenom místě. V zámecké zahradě se jich sešlo 245.

„Dopadlo to nad očekávání, protože ne každý rok se tady sejde těch Skotů v kiltech víc. Letos jich nakonec bylo 245, takže je to o 55 víc než loni, kdy byl po asi třech letech zápis do české knihy rekordů překonán. Navíc bylo pět kloučků v kiltech do jednoho roku, takže je to trošku známka toho, že roste další skotská generace v Čechách," řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den Pelhřimov, který dohlížel, aby vše proběhlo podle regulí. Rekord byl tedy překonán, oslaven za zvuku skotských dud a podílela se na něm i batolata.

Kilt je stejně jako třeba tartan, skotské dudy nebo whisky, jedním z nejrozeznávanějších skotských symbolů a stejně jako skotské hry patří ke kulturnímu dědictví Skotska.

Sportovní utkání, nebo chcete-li demonstrace mužské síly, přinesla další nové české rekordy hned ve čtyřech disciplínách. „Ve farmářském běhu s dvěma kameny o váze 50 kg se stal rekordmanem Jiří Svozil, který ušel se závažím neuvěřitelných 256 metrů," řekl Miroslav Marek a dodal, že někteří závodníci měli problém těžké kameny vůbec zvednout ze země.

Nejúspěšnějším sportovcem v sukni se stal Vladislav Tuláček z Teplic, který zvítězil ve třech ze čtyř měřených disciplín. „Vyhrál hod skotským kladivem do dálky, když přehodil 40 metrovou hranici. Stejně tak zvítězil v hodu skotským závažím jednoruč, když 12,7 kilogramů vážící závaží hodil 23 metrů a 8 cm daleko. Do třetice bodoval i v nejnáročnější disciplíně Skotských her hodu skotským závažím do výšky. Podařilo se mu překonat dosavadní rekord 10 cm. Zároveň Tuláček zůstal pouze 20cm od světového rekordu," zhodnotil sportovní klání Miroslav Marek.

Skotské hry na Sychrově se řadí mezi jedny z největších v Evropě, každoročně přilákají několik tisíc návštěvníků a ani letos to na zámku nevypadalo jinak.

Dudy, tanec, hudba a dobrá whisky

Návštěvníkům, kteří v sobotu na Sychrov dorazili, se dostalo vlídného přivítání. Hned u vchodu na velkém pódiu hrála celý den skotská, keltská a irská hudba. Kapely se postupně střídaly, ale největšímu zájmu se těšila skotská hudba v českém podání uskupení Jauvajs. „Malá Anča se tady před 9 lety batolila v trávě. Letos si pro vás s kamarádkou připravila vlastní choreografii, takže uvidíte, že už není tak malá," představil taneční vystoupení doprovázející hudebníky Jakub Linhart.

Generační výměnu potvrdila i návštěvnice z Liberce. „Jezdíme sem s rodinou už asi 10 let. Je tu příjemná atmosféra, fajn lidi a navíc je to v krásné zámecké zahradě. Letos jsme poprvé přijeli sami bez dětí, které už mají vlastní skupinku kamarádů a přijedou později všichni spolu," řekla Markéta Abrahámová a dodala, že až na Sychrově propadli i s manželem chutí skotské single malt whisky. „Dřív jsme whisky vůbec nepili, vlastně jsme ji ani neznali. Během Skotských her a vlastně už ani během roku se bez ní neobejdeme. Někdo pije pivo nebo víno, my si raději dáme panáka," vysvětlila Abrahámová.Za whisky na Sychrov přijíždí každoročně mnoho lidí. Důkazem mohl být degustační stánek skotské whisky, který jako jeden z mála nikdy nebyl bez zákazníků nebo fakt, že Skotské hry jsou jednou z nejnavštěvovanější akcí, která se na zámku koná.