Doba se zrychluje a odráží se to i v muzice. Swing, hudební žánr 20. až 40. let se vrací na pódia, ale v rychlejším provedení. V Česku electroswing hraje pouze jedna kapela a to Mydy Rabycad, která zahraje v sobotu 18. července na liberecké přehradě.

V roce 2012 jste se stali první electroswingovou kapelou v Česku. Máte už konkurenci?

Honza: Ne, nebo aspoň zatím o žádné další české electroswingové kapele nevíme, u nás je electroswing hlavně doménou DJ's.

Od vašich začátků se toho hodně změnilo. Dnes už vyprodáváte koncerty. Pro kolik lidí nejvíce jste hráli?

Mikuláš: Těžko říct, ale odhadem nás nejvíc lidí mohlo vidět asi na letošních United Islands of Prague. Mohlo tam být možná něco kolem pěti tisíc. Co největší počet lidí ale není úplně to nejdůležitější. Důležitá je taky atmosféra a tu dokáže vytvořit i řádově míň lidí třeba v naplněném klubu.

Změnily se i nějak postupy vašeho hraní? Zlepšili jste elektronické beaty…?

Nèro: Samozřejmě se vyvíjíme jako každá kapela a s tím i naše schopnosti. Snažíme se nabírat zkušenosti a vědomosti, kde se dá. Co se týká stylu, nedá se říct, že bychom něco cíleně měnili, jenom jdeme zase dál cestou, která je nám momentálně blízká.

V kapele ještě všichni studujete. Jakým oborům se věnujete?

Žofie: Honza s Mikulášem studují práva, já jsem letos absolvovala na Mezinárodní konzervatoři a Nèro už není studentem, před rokem odmaturoval na gymnáziu.

Zpěvačka je zároveň herečka?

Nèro: Je to tak, ale zajímavá je spíš její divadelní kariéra. Můžete ji vidět například v hlavních rolích představení jako jsou Divá Bára v Plzni nebo Romeo a Julie v pražské RockOpeře.

Nedávno jste na HitHitu vybírali od fanoušků na desku.

Nèro: Peníze skrze Hit Hit.cz jsme vybírali právě na březnovou desku Glamtronic. Další album zatím není v plánu, přestože to neflákáme a už pomalinku začínáme zase pracovat na něčem novém.

Bylo těžké přesvědčit lidi, aby vám dali prostředky na desku, nebo to šlo samo?

Žofie: Museli jsme dlouho vymýšlet, jakými odměnami bychom je mohli zaujmout a bez velkého proma by to asi taky nebylo snadné. To koneckonců nebylo ani s ním, samo to rozhodně nešlo, do posledního dne jsme si nebyli jisti, jestli výslednou částku vybereme. Ale lidi hodně prokrastinují, takže spousta fanoušků jenom čekala na ten poslední den a pak si jich ještě spousta nějakou odměnu vybrala. Moc nám pomohli a my jim za to ze srdíčka moc děkujeme!

Hrajete i v zahraničí? Kam jste?

Mikuláš: Letošní léto je to s koncerty Česko/zahraničí téměř 50/50, máme velkou radost, že máme tu možnost zahrát si i venku a že je tam o naši hudbu zájem. Zatím už jsme byli v Německu, Rakousku, Anglii, Maďarsku, Lucembursku, Švýcarsku, Slovensku, Polsku. Snad jsme na nic nezapomněli…

Kdo ze zahraničních electroswingařů je vaší inspiraci?

Nèro: Electroswingem jsme byli inspirováni spíš ze začátku, interpreti jako Caravan Palace, Deluxe nebo Parov Stelar nám bezpochyby předvedli, o čem electroswing je, i o čem může být. Nejsme si ale jistí, jestli naše inspirace někdy pocházela přímo od těchto interpretů, vždycky jsme se naši hudbu snažili dělat hodně po svém.

Máte nějakou kapelu, se kterou byste si chtěli zahrát? Po boku koho už jste vystupovali?

Honza: Na českých festivalech jsme hráli třeba před Davidem Kollerem, Vladimírem 518, v zahraničí jsme měli společný koncert např. s Klischée švýcarskou kapelou příbuzného žánru. Kapel, se kterými bychom si v budoucnu chtěli zahrát, je spousta, ale každý člen Mydy Rabycad to bude mít asi trochu jinak.

Máte zajímavé kostýmy i promo fotky, zakládáte si hodně na vizuální stránce kapely?

Žofie: Rozhodně, je to pro nás důležité a zároveň to koresponduje s naší muzikou a pódiovou prezentací.

Co videoklipy? Ten poslední se vám povedl, kdo ho točil a jak to probíhalo?

Mikuláš: Díky. Předpokládám, že máš na mysli Good Times. Ten točil David Rubek, respektive Dr-Abe crew, ale spolupracovali jsme na něm se spoustou dalších skvělých lidí. Vzali jsme s sebou kamarády a kamarádky, půjčili jsme kostýmy ve Fundusu na Barrandově, postavilo se trojpatrové pódium s obří světelnou rampou a mohlo se jet. Točilo se celý den až do noci v podstatě v kuse a my jsme moc vděční komparzistům za jejich ochotu a trpělivost!

Jak bude probíhat koncert na přehradě? Co budete hrát?

Honza: Vystoupíme už tradičně v šestičlenné sestavě s bubeníkem Tomášem Konůpkou a kytaristou Ondrou Slánským. Budeme hrát krásný průřez starší i novou tvorbou, bude se hodně tancovat, skákat, zpívat a užívat hezké časy.

Electroswing není příliš rozšířený, jak a kdy tenhle žánr vznikl a kdo jsou nejznámější představitelé?

Mikuláš: Electroswing podle mého francouzského kamaráda v klubech po Paříži v nějaké formě existoval už kolem roku 1990. Jako zlomový by se dal označit rok 1999, kdy vydal Mr.Scruff Get A Move On, kde už jsou jasné prvky electroswingu a charakteristický zvuk. V roce 2000 začal svoji dráhu i Parov Stelar. Do povědomí se dostal až v roce 2005 založením kapely. V roce 2004 vyšlo jeho album Rough Cuts pod labelem jeho vlastního vydavatelství Etage noir, což je základ současného zvuku i podoby electroswingu. V tu dobu jsem se dostal k electroswingu asi i já. V roce 2005 vznikla další zásadní kapela Caravan Palace,

Přeci jenom styl, co hrajete vznikl z klasického swingu, třeba Orchestr Glenna Millera nebo v Československu orchestr Karla Vlacha, R. A. Dvorský a jeho Melody Boys a další z těch hrajících dodnes nejvíce vyniká asi Ondřej Havelka a Melody Makers. Říká vám něco tahle muzika? Nebo sledujete spíše moderní proud?

Nèro: Já mám rád víc starší americký jazz, 30., 80. léta Louis Armstrong, Dave Brubeck. Ale mám rád i modernější věci.

Mikuláš: Ano, samozřejmě mám rád starý swing a jazz, protože jak říká můj učitel saxofonu pan ing. Vlášek: „Taková muzika se už dneska nepíše". V té době ti muzikanti měli velký smysl pro melodii, proto staré swingovky znějí tak, jak znějí. Jinak jsem na tom asi podobně jako Nèro. Miluji Ellu Fitzgerald a Art Blakeyho and The Jazz massengers a Dextera Gordona. V Bigbandu hrajeme moderní skladby od Boba Mintzera nebo Freddieho Hubbarda.