Chtělo by se napsat, scéna alternativní má nový objev. Ale dejme Goodfellas šanci… Pražsko-karlovarská kapela s výhradně akustickými nástroji si získala pozornost početného publika svým svérázným projevem, který sama pětice „týpků od vedle“ nazývá power-folk.

Tím folkem se nenechte zmást. Tommy, Theo Gonzales, Edai, Matt a Jamie jsou vlastně pop-rockoví muzikanti, kteří akorát z praktických důvodů nepoužívají elektrické kytary a efekty. Za to velmi účinně kombinují kytarovou muziku s hip-hopem, jazzem a blues.

S jistou dávkou naivity a klukovské odrzlosti se pustili za svým snem. Snad budeme moct i za rok tvrdit, že Goodfellas jsou po dlouhé době první kapelou, která vrací pop-rocku důstojnost a inteligenci v hravé a přitom aranžérsky bohaté formě.

Sedíme v pražském studiu Elements, proč jsme tady?

Tommy: Právě jsme tu dotočili desku a tohle prostředí je pro nás v tuhle chvíli naprosto domácí.

Gonzales: Tady se cítíme skvěle, natočili jsme tu zatím všechny nahrávky a spolupráce s producentem Honzou Horáčkem funguje dokonale.

Máte hotovou desku (nebo spíše EP). To ale kapele na rozjezdu asi stačit nebude. Co dál?

G: Pátého října jsme pokřtili desku a vyrazili na turné. Je to třicet pět koncertů spolu s ...... (otázka do soutěže – pozn. red.), naší asi vůbec nejspřízněnější kapelou v Česku. Je to akustické trio. Dokonce nehrajou ani na komba, jen linkou, úplně akusticky.

Fungujete necelé dva roky. Za tu dobu jste určitě naskládali spoustu materiálu, nahráli demo. Co se nakonec dostane k fanouškům v podobě desky?

T: Na desce máme osm písní, takové větší EP. Bude rozmanitá náladou i zvukem. Podařilo se nad moje osobní očekávání vymyslet spoustu věcí nad rámec pro nás typické akustické kytarové hudby.

Jamie: Absolutní prioritou oproti naší předchozí demonahrávce bylo přiblížit se koncertní dravosti. Cokoliv se dalo nahrát živě, to jsme nahráli celá kapela najednou. U některých písní to nešlo, nebo to bylo na škodu věci, ale minimálně kytary se často nahrávaly společně.

Proč jste si vybrali akustické nástroje? Nebo vybraly si akustické nástroje vás?

G: Přesněji si asi nástroje vybraly nás. Je to pohodlnější, vezmeš kytaru a zahraješ si kdekoliv v parku. Tenhle styl se nám tak líbil, že jsme se nikdy nestihli zabývat elektrickými kytarami.

J: Goodfellas přesně takhle vznikli. Sešli jsme se v parku a zahráli si. Ukázalo se, že dobré písničky se dají hrát i bez elektřiny. Použít třeba klasické bicí nebo elektrické kytary, to nikdy nikoho ani nenapadlo.

Jste pražská nebo karlovarská kapela? Odkud pocházíte?

T: Část kapely je z Prahy a část z Karlových Varů. Ale potkali jsme se ve Varech, na které máme všichni nějaké menší nebo větší vazby. Tam jsme hrávali v parcích a měli jsme tam i první koncerty.

Z Karlových Varů pochází několik kapel, které uspěly v širším měřítku. Inspirovala vás atmosféra toho města?

G: V Karlových Varech je to dost zabité po stránce zázemí. Nejsou tam žádné kluby a kultura tam celkově upadá. Ale když chceš dělat hudbu, tak je ti to jedno. Atmosféra tam je skvělá. Na sezení v parku a jammování ideální prostředí.

Co chcete svému publiku sdělit? O čem zpíváte?

G: Já jsem trochu alergický na výraz „chtít něco říct“. Naše texty jsou mnohem víc o hře s jazykem a s rytmem, než o sdělení něčeho světoborného. Ale upřímně, nedávno jsem zjistil, že ať se snažíme vyjadřovat jakékoliv věci, vždycky jsou naše songy nakonec o ženských. Nevím proč, nebo vlastně asi tuším… Ale rozhodně s tímhle cílem texty nepíšu. Naše texty také často obsahují narážky na filmy. Na dobré filmy!

Když jsme u těch filmů, kolik mafiánů surfuje? (pozn.: Goodfellas, orig. název filmu v české distribuci známého jako Mafiáni)

G: Mafiáni asi nesurfujou. Teď jsi přesně narazil na chybný překlad názvu toho filmu. Goodfellas doslova neznamenají „mafiáni“. Jsou to dobrý společníci, skvělí parťáci, prostě parta.

Umíte surfovat?

G: Umíme to trochu, asi jako někdo, kdo se k oceánu dostane jednou za rok. Ti místní jsou fakt jiná liga, jezdí tam na surfu asi jako my na kole.

Proč v textech preferujete angličtinu?

G: Umět složit dobrý, rytmický český text je hrozně těžké. Povedlo se to u jedné české písně s názvem Žižkov. V angličtině se mně osobně staví dobrý rytmus mnohem lépe.

J: Texty v angličtině jsou pro nás přirozená věc, nebylo to žádné vědomé rozhodnutí. Skládá je hlavně Gonzales a nedovedu si představit, že by pracoval jinak.

Co když vám rádia řeknou: česká kapela zpívá anglicky, to je neprodejné, to nechceme?

J: Tak to se v českých rádiích pravděpodobně stane, ať budeme hrát cokoliv.

Co kdyby vám někdo navrhnul, abyste písně přezpívali česky, že vás potom hrát bude?

J: Těžiště naší kapely především není v tom, aby ji hrála rádia. Může se to v nějakém menším rozměru podařit, to budeme rádi, ale hlavní cíl Goodfellas je hodně koncertovat. Hráli jsme i na vesnicích, kde jsme byli připraveni, že nás s angličtinou vypískají, a nestalo se. Přesto do budoucna rádi napíšeme větší část repertoáru česky, vůbec se tomu nebráníme.

Přicházeli jste při studiové práci o iluze?

G: To ani ne. Někdy nám samozřejmě Honza zatnul tipec, protože jsme už neměli nadhled a neodhalili jsme různé neobratnosti, naopak jsme na spoustě míst měli pocit, že jsou všude hrozné chyby a přitom to znělo skvěle a autenticky.

A ztráta iluzí v osobní rovině vztahů v kapele?

G: My hodně jezdíme dodávkou, a obávám se, že kdo by s námi jel, myslel by si, že vůbec nejsme pohodoví a klidní, ale že jsme nabroušení nerváci. Práce v kapele se docela usnadňuje tím, že nemáme problém na sebe řvát. Zejména v uzavřeném prostředí dodávky se spousta problémů ostře vyhrotí, vznikne přestřelka, která uvolní napětí, a na koncertě už je všechno v klidu. Tady ve studiu to fungovalo stejně jako v dodávce.

Máte odvahu odtajnit své ambice, sen o největším úspěchu?

J: Já bych rád, abychom si vytvořili nějaké specifické publikum. Lidi se při dnešních technických možnostech nedají oddělovat hranicemi. Kdyby určitá subkultura, ke které třeba taky částečně patříme, objevila Goodfellas, pak bychom mohli naší hudbu úplně nenásilně rozšířit za hranice, protože ty v ní nemají žádný smysl. Kluci hodně mluví o surfařích, protože z jejich muziky jsme vzešli, ale máme blízko i k bikerům a dalším extrémistům.

G: Možná to úplně nesouvisí s konkrétní osobní ambicí, ale fakt mě štve, v jaké pozici jsou u nás kapely zpívající anglicky. Možná na to jednou doplatíme i my. Na druhou stranu bych chtěl někam vypadnout, hrát u moře, pro surfaře, v atmosféře, která v Česku moc není a přitom byla jedním z impulsů vzniku Goodfellas.

T: Na to ale v tuhle chvíli fakt nejsme připravení. Nedovedu si dneska představit uvádět koncert v angličtině. Moje sny ale míří podobným směrem, rád bych jednou vyjel hrát někam do ciziny. Otestovat naší muziku někde v úplně jiném světě.

Autor Peter Sládeček

SOUTĚŽ O CD A ŠEST VSTUPENEK

Jablonecký deník spolu s kapelou Goodfellas, která v jabloneckém Klubu Na Rampě koncertuje v úterý 27. října, připravili bleskovou soutěž.

Otázka je jednoduchá: S kým kapela Goodfellas v Jablonci koncertuje?

Ve hře je CD a 2 vstupenky pro prvního, kdo správně odpoví, a po dvou vstupenkách pro další dva.

Odpovědi posílejte na email: jablonecky@denik.cz do pondělí 16.00 hodin. Nezapoměňte uvést mimo svého jména také telefonní kontakt. Výherce budeme kontaktovat se sdělením, jak si převeznou výhru.