Co všechno na návštěvníky čeká a nejen to, prozradil ředitel pivovaru František Jungmann.

Jakou historii mají rohozecké slavnosti piva?
Slavnosti vždy pojímáme jako vítání léta. Jsou roky, kdy nám to vyjde přesně na 21. června, letos ovšem vyšly o trošku dříve. Slavnosti pořádáme dvakrát ročně. Těmi prvními je již zmíněné vítání léta, které se koná v areálu pivovaru. Druhé slavnosti nesou název Rohozecké loučení s létem, které se odehrává v druhé dekádě měsíce září, a organizujeme jej na náměstí v Turnově. Je to sice menší akce, ale určitě také zajímavá.

Jaká bývá návštěvnost červnových oslav?
Návštěvnost je poměrně velká, kolem tří tisíc lidí. Vstupné zde nevybíráme, takže často se sem lidé přijedou podívat jen třeba na dvě hodinky, poslechnout si tu a tu kaplelu a pak zase odjíždí domů. Skladbu kapel vybíráme tak, abychom zajistili skvělou pohodu po celou dobu oslav. Začínají dechovky a starší písničky, poté přecházíme do country, následuje střední hudební proud. Směrem k půlnoci už to zde není takzvaně pro děti a přitvrzuje i muzika. Návštěvníci se tak letos mohou těšit na Nešlapeto, Zelenáče, MAKO!MAKO, Vaťák (Kabát revival) a Seven.

S večerem přibývá lidí, kteří to s pitím třeba trochu přeženou. Jak je to s bezpečností?
Opilí lidé ke slavnostem patří, ale vše máme dobře zabezpečené a po celou dobu zde je přítomna ochranka. Pokud by se zde objevil během oslav nějaký „problémovec“, tak ho vyvedou ven z pivovaru. Zažil jsem už pět slavností a za tu dobu jsme zde neměli žádný zásadní problém.

Na co všechno se mohou lidé těšit?
Připraveno pro ně je samozřejmě pivo a dobroty k pivu. Budeme čepovat čtrnáct druhů piv. Kromě tradičního sortimentu, tedy celkem devíti druhů piv, včetně našeho letošního taháku-Skalák malina, budou moci lidé ochutnat i další naše speciality. Například Skalák Mixela, což je pivo s limonádou, dále pak konopný ležák, na který se už tradičně omladina třese, a v neposlední řadě také medový Skalák-Brtník.

Vzhledem k tomu, že jsou letost čtrnácté slavnosti, tak jsme kvůli tomu připravili speciální pivo, a tím je rohozecká čtrnáctka. Minulý rok jsme končili na třináctce, která je standardní m produktem a děláme jí pravidelně.

Pro děti zde máme připraveny tři druhy limonád z naší produkce.

Mají se na co těšit i sběratelé a milovníci propagačních materiálů Pivovaru Rohozec?
Určitě! K dispozici bude nový cyklistický dres, který se začne prodávat právě na slavnostech. Prezentovat zde budeme také dárkové balení piva formou retro lahve o objemu jeden litr s patentním uzávěrem a přímo na skle umístěným erbem Pivovaru Rohozec. Chceme tím evokovat historii pivovaru a ukázat, jak se lahvové pivo nabízelo mezi válkami.

Samozřejmě že nebude chybět ani tombola, která je už tradičně velmi bohatá. Na výherce čekají ceny z produkce pivovaru, ale také od řady našich partnerů.

Naznačoval jste, že při slavnostech bude také jedna zajímavost…
Jde o putování za rohozeckým pivem. V našich spřízněných médiích jsme vydali kartičku, na níž je vypsáno čtrnáct míst, kde se čepuje rohozecké pivo. Lidé, kteří toto místo navštíví a dají si pivo, dostanou v oněch provozovnách razítko.

Kdo se s řádně vyplněným lístkem do pivovaru při slavnostech dostaví, dostane pět „pivenek“ tedy piv zadarmo, navíc se zúčastní slosování o ceny Pivovaru Rohozec. Tuto kartičku je možné získat například i v restauraci Pivovaru Rohozec.

Jak dlouho oslavy potrvají? A připravujete oblíbený ohňostroj?
Trvají od 13. hodiny odpoledne, do jedné hodiny ráno. Ohňostroj je každoroční záležitostí a lidé, kteří ho viděli, říkají, že je opravdu povedený. Takže se všichni návštěvníci mohou opět těšit!