Tentokrát budou umělci zpívat a hrát pro ty z okolí Grabštejna, které zasáhly srpnové ničivé povodně. Letošní Worldfest bude beneficí pro zaplavené, umělci zde vystoupí zdarma.

„V programu nechybí jako každý rok divadla, performance, workshopy a promítání nejlepších filmů Anifestu 2010 a retrospektivy litevské animace,“ prozradila za pořádající agenturu Štěk Štěpánka Kašparová.

Jak doplnila, po ničivých záplavách stáli organizátoři před otázkou, jestli festival raději úplně nezrušit.

„Z reakcí návštěvníků našich akcí a našich přátel a kamarádů přímo z postižených oblastí jsme však pochopili, že naopak kraj, postižený touto katastrofou, nesmíme kulturně zakonzervovat jako pomník zlých časů a musíme se pokusit lidem dát naději, že se vše zas obrátí k lepšímu. Grabštejn World fest 2010 jsme se tedy rozhodli pojmout jako benefiční akci na podporu postižených míst v podhradí Grabštejna a jako doprovodnou kampaň jsme připravili projekt Nenechme to plavat,“ zdůraznila Štěpánka Kašparová.

Letošní festival se uskuteční na Grabštejně už osmým rokem. Malebný hrad na severu Čech nad obcí Chotyně a městem Hrádek nad Nisou se stal díky přehlídce centrem nezávislého umění v regionu.

„Už od počátku jsme se setkali se vstřícností a pomocí obce Chotyně a města Hrádku nad Nisou. Mimo jiné i díky jim jsme mohli po sedm let organizovat naši nejznámější akci – festival alternativní, etnické hudby a divadla. Teď je na oplátku chceme zase podpořit my,“ poznamenal další z organizátorů Jiří Vydra.