„Začátek mojí kariéry byl drsný. Rodiče mě nechtěli pustit na přijímací zkoušky. V malém městě se styděli za to, že jsem si nevybral pořádné zaměstnání pro chlapa. Nakonec mě odvezl dědeček trabantem. Věřil, že mám talent. Dnes už se tanci věnuji devětadvacet let," vylíčil svoje první kroky světový tanečník, choreograf a pedagog Jarek Cemerek.

Světová špička

Byl jedním z lektorů, který se představil na tradiční jablonecké akci Léto tančí. A kdo se jí zúčastnil, musel potvrdit, že do Jablonce opravdu zavítala taneční osobnost světového kalibru.

Po sólové kariéře ve Státní opeře a v divadle Laterna Magika zjistil, že chce něco víc. Vyrazil do Vídně na konkurz a uspěl.

Jeho hlavní parketou je teď současný tanec. Ten také vyučuje v New Yorku. „A tam si hned tak někoho nepozvou. Musíte být v něčem opravdu úžasný, abyste dostal možnost představit se v jedné z nejlepších tanečních škol světa," prozradil tanečník. A protože ve světové metropoli uspěl na jedničku, dostal v roce 2012 nabídku na post choreografa.

Londýn a Jablonec

Další životní křižovatkou bylo pro něho angažmá v Londýně. V jednom z největších divadel pro současný tanec a muzikál v Anglii se také líbil a mezi sto osmdesáti uchazeči vyhrál konkurz na choreografa. Jeho choreografie měla úspěch po celém světě. Prodloužení smlouvy bylo jasné.

Jak potvrdil, je pro něj jablonecké Léto tančí příjemným zážitkem. Jako jeden z největších světových tanečních odborníků vede svoje semináře na velmi vysoké úrovni. Z pohybu lidí čte jejich životní příběhy. „Jsem nejen učitel tance, ale i psycholog či sociolog zároveň. Poznám, na co lidé při tanci myslí," vysvětlil.

A mnohokrát za den nejen v Jablonci, ale i na všech workshopech v Česku připomínal, aby se lidé nebáli, nehodnotili se a nekritizovali sebe samého. V tanci je třeba se uvolnit. „Je to ale v naší české mentalitě, že si nevěříme, že se bojíme se projevit," vylíčil stav dnešního moderního tance u nás zkušený pedagog. Potvrdil, že v tomto směru jsme ještě spíše na chvostu tanečního řetězce.

„Tanec a muži je dnes už propojená záležitost. Tanec je něco víc, než sport. Ten je o fyzickém výkonu. V tanci každý pohyb něco znamená, je to něco navíc, co ve sportu chybí. Názor, že to není práce pro muže, je pouze naše česká staromódní mentalita," vysvětlil tanečník. Zdůraznil, že ten dobrý se v divadle uživí stejně jako v jiné profesi.

Letná v srpnu

Léto tančí je startem do času prázdnin a dovolených. Takové štěstí ale Jarek Cemerek nemá. Jeho diář je nabitý termíny. Je umělcem na volné noze a během roku má jen den dva volno. O víkendu odjel z Jablonce a hned začal zkoušet velký projekt v Praze, do kterého zapojil vedle tanečníků také akrobaty. Premiéru bude představení „Dae Men Loser " mít 18. srpna na akci Letní Letná. Jarek Cemerek se představí jako režisér i choreograf námětu o lásce.

„Žádnou dovolenou nemám. Celý rok cestuji mezi takovými městy jako je Oslo, New York, Stockholm nebo Londýn, proto je pro mne Léto tančí aktivním odpočinkem," prohlásil.

Míří do Číny

Teď ho čekají ještě dva týdny vyučování tance v Berlíně. Pak odjede do Číny, kde reprezentuje českou kulturu, nejen taneční. A hned potom zamíří do Jižní Koreje.

Účastníci týdenní taneční akce byli nadšení jeho přístupem, pedagogickým uměním ale především profesionalitou a výkony světové úrovně.

Setkání s osobností, jakou je Jarek Cemerek, jim zůstane v paměti na dlouho. Už teď se těší, že mezi lektory některého příštího Léta tančí nebude určitě chybět. Na závěrečném večeru se nechal slyšet, že za tři roky.