Vernisáž lázeňského a upomínkového skla a zázračných pramenů, kterou zahájili ve čtvrtek vernisáží, obohatila přítomnost Martiny Kosinové, která předvedla umělecké rytí skla.

Muzeum spravuje ve své sbírce více než tři tisíce kusů lázeňského a upomínkového skla, což je jeden z nejčetnějších souborů v Evropě. Výstava a celobarevná doprovodná publikace představuje od luxusních rytých pohárů po laciné upomínkové skleničky z poutí, od kvalitně provedených lázeňských pohárků po obyčejná pítka. Na vlastní výstavě přitom bude k vidění téměř šest stovek předmětů.

„Projekt jsme se z časového hlediska rozhodli dovést od 16. století až do současnosti. Proto byli osloveni výrobci dekorativního skla, kteří se tradičně věnují zhotovování cen a luxusních upomínkových předmětů. Je to například Moser Karlovy Vary,“ informovala Lucie Čejdíková z Muzea skla a bižuterie v Jablonci. Vedle toho je samostatný prostor věnován konkrétním cenám, jejichž spojujícím materiálem je sklo.

Patří mezi ně namátkou Křišťálový glóbus pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Pražské jaro, Český slavík, Český lev, Fresh Film Fest, Thalie, Stardance nebo cena pro vítěze Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.