Dva mladí sokolníci ze Státního zámku Sychrov přivezli osm dravců, které je možné nalézt i ve volné přírodě České republiky.

Účastníci se díky nim dozvěděli, kolik přibližně jednotliví dravci váží, čím se živí, jak jsou chytří a dokonce i něco o jejich povahách. Soustředěnou pozornost posluchačů se přednášejícím Tomášovi a Markovi Hamerníkovým podařilo udržet především díky poutavosti jejich vyprávění.

Sokolníci poutali svým vyprávěním

Bylo znát, že oba mladí muži svou prací žijí a že jejich znalosti sahající do hluboké historie začátků sokolnictví po celém světě nepramení z naučení, ale z opravdového záj­mu.

„Já jsem k sokolnictví přičichl na lesnické škole a ohromně mě to začalo bavit. Postupně jsem nakazil i svého bratra Marka,“ popisuje původ jeden ze sokolníků, Tomáš Hamerník. Protože z jejich přednášky byla cítit profesionalita každým coulem, zeptali jsme se Marka, jak často přednášky provádí.

„Teď v sezóně na zámku Sychrov každý den,“ poznamenal Marek Hamerník.

Ekovýchovný dvoudenní program s názvem Den dravců na Jizerce připravila Společnost pro jizerské hory o.p.s.

Chytali i ptáky do sítí

Martin Jaroušek, jeden z organizátorů celé akce, přichystal v noci z pátka na sobotu sítě, do kterých se do rána lapilo několik menších ptáčků, jež ráno čekalo kroužkování ornitologem. Tím byl Martin Pudil, ornitolog České ornitologické společnosti, který je mimo jiné i zoologem Severočeského mu­zea.

Ten účastníkům akce předvedl, jak opatrně se chycení ptáci ze sítě musí vymotat a následně všem ukázal, jak a proč se ptáčci kroužkují a náslendě vypouštějí do přírody. Navíc každého chyceného ptáčka si mohli všichni pohladit, což ocenily především malé děti.

I ty kupodivu vydržely přibližně hodinu a půl trvající ukázkou kroužkování, a i v tomto případě především díky Martinem Pudilem vhodně zvoleném způsobu vyprávění, kdy děti do přednášk aktivně zapojoval.

„Mně se to hrozně líbilo. Dozvěděl jsem se spoustu věcí, které jsem o ptácích vůbec nevěděl a nikdy mě ani nenapadlo se o ně zajímat. Možná mi to pomůže i ve škole v přírodopise, že budu vědět něco navíc,“ uvedl jeden ze zúčastněných, dvanáctiletý Jakub.

Celou akci okomentoval i Martin Jaroušek, projektový manažer Společnosti pro Jizerské hory o.p.s., který se zároveň na Jizerce staral o všechny účastníky, mimo jiné jim výborně vařil.

Omezená kapacita

„Program nabízíme čtyřiceti zájemcům. Těch bylo však již tradinčně mnohem více, ale středisko ekologické výchovy má omezenou kapacitu. Proto jsme se rozhodli tento program opakovat i v roce 2010,“ uklidňuje všechny, kterým se z kapacitních důvodů nepodařilo dostat mezi čtyřicítku šťastlivců.