Na jevišti sice není vidět, ale pro herce je nepostradatelná. Zachraňuje situaci, když někomu vypadne text. Stará se i o organizační a technické záležitosti.

Řeč je o nápovědě a ispicientce Katce Vydrové z Divadla F. X. Šaldy. Tato sympatická mladá slečna je u herců velmi oblíbená nejen pro svou obětavost a milou povahu, ale také proto, že divadlo velmi miluje a žije jím. V rozhovoru nám prozradila, kdo z herců si nejlépe pamatuje texty, jak dlouho v divadle pracuje a jestli se někdy dostane i na jeviště.

Kde je nápověda při představeních schovaná? Dříve to bylo v kukaních, je to tak pořád?

Není to v kukani, tu nemáme. Napovídám z místa, které je hned u jeviště. Tam, kde se dá z jeviště co nejrychleji odejít. Je to na straně jeviště. Říká se tomu portál.

Jak je to třeba v Malém divadle? Kde je tam schovaná nápověda?

V Malém divadle sedí nápověda občas v první řadě mezi publikem, protože není kam ji schovat. Jednou se stalo, že si jedna divačka stěžovala, že to sice bylo hezké představení, ale jedna paní vedle ní si celou dobu četla. A to byla nápověda.

Byla jsem už na mnoha představeních a nikdy jsem nápovědu neslyšela.

To je určitě dobře. Moc často se nenapovídá. Když je herec na druhé straně jeviště, tak na něj nemá cenu cokoliv křičet, protože to už by zase slyšeli diváci. Takže buď přijdou herci blíž nebo se z toho vždycky nějak vylžou. Hlavně, aby to diváci nepoznali.

Stalo se vám, že vám pak někdo říkal, že jste byla slyšet?

Ano, jednou mi hlásili, že jsem byla slyšet až na druhém balkóně. Bylo to na premiéře Věci Makropulos. (smích) Nejsem si ale vědoma, že bych takhle nahlas napovídala. Známí se mě ptali, jestli mám radost, že jsem konečně byla slyšet. (smích)

Prozradíte nám, komu nejčastěji vypadává text?

Je to různé. Nedá se to paušalizovat. Občas se to stává, zejména starším hercům, že mi nejdřív řeknou, házejte mi to všechno na zkouškách. Předčítám jim celý ten text a v nějaké fázi pak řeknou, že dneska už ne, takže já zmlknu a v tu chvíli najednou nevědí.

Někteří herci potřebují napovídat jen začátky vět, jiní úplně celé věty. Někdo se to tak pilně učí doma, že nepotřebuje. Jen jednou za čas.

Je vidět, že nechcete být za žalobníčka a někoho nám naprášit, tak nám naopak prozraďte, kdo je nejlepší v učení se textů, komu nejméně vypadávají?

Všichni mladí herci jsou velmi pilní. Třeba Tomáš Váhala, ten se učí moc dobře. Asi to u těch mladých bude i tím, že ještě nehráli v tolika hrách. Dále mě napadá Markéta Tallerová, která někdy potřebuje jen začátky vět, ale je hodně pilná. Potom ještě Tomáš Impseil. Ten se učí hodně doma.

Stala se vám při napovídání nějaká vtipná historka? Třeba, že jste něco napovídala a herec slyšel úplně něco jiného?

To se určitě stalo, ale takové věci jsou vtipné v tu chvíli, takhle zpětně tolik ne. Ale napadá mě jedna historka, není asi zase tak vtipná, ale tu bych asi vybrala. V muzikálu Močohrad jsme dělaly nápovědu dvě. Byly jsme tou dobou na jevišti. Dělaly jsme dav chudých a oficiálně jsem tam byla nápověda jenom já, ale Šárka Teplíková druhá nápovědka tam hrála taky.

Míša Lohniská potřebovala hodit nápovědu. Otočila se na nás a měla vyvalené oči, tak jsme jí obě poradily začátek textu písničky. Po představení jsme za ní přišly, jak jsme byly dobrý, že jsme jí to poradily. A ona řekla: „No hezký, ale já jsem potřebovala začátek druhé sloky." Nakonec si pak vzpomněla, takže na tom je vidět, že když jde do nejhoršího, tak si to ten herec vybaví. Ještě pak vznikají vtipné situace, jak mám více povinností, tak třeba v Pastorkyni hraju, ještě potřebuju hodit nápovědu a zavolat na scénu dalšího herce, takže to je pak docela sranda, když se zrovna na jevišti nesmím vůbec hýbat.

Stalo se vám někdy, že vám nějaký herec vynadal, že jsi mu třeba neporadila?

Herci jsou hodní a nestěžují si, ale při této příležitosti mě napadá jedno takové úsloví. Je to staré moudro od pana Khaina. „Kdy už si režiséři uvědomí, že neznalost textu není chybou herců, ale nápovědy."

Jak se připravujete na svoje povolání nápovědy?

Příprava není náročná. Důležité je, abych byla na všech zkouškách. Během zkoušení totiž vznikne z mého textu takový nápovědní text. Dělám si tam různé poznámky, třeba pauza. Tento text pak používám i na představení.

Podle mě je nejtěžší odhadnout, abyste věděla, kdy herec už neví a máte mu napovídat, aby v tom představení nevznikla nějaká trapná pauza. Poznáte to?

Důležité je mít na to cit. Každý herec má tohle trošku jinak. Nápověda musí znát i konkrétně ty lidi, aby poznala, kdy herci neví.

Jak dlouho u Divadla F. X. Šaldy pracujete?

Zhruba pět let, ale měla jsem tam takovou pauzu, kdy jsem dělala v jedné firmě, ale pořád jsem večer chodila napovídat.

Vy taky hrajete, viďte?

Tohle je to, co mě tam drží, že mi někdy dovolí vylézt na jevišti. (smích) Hraju v Její pastorkyni, v Tučňácích na arše, V Českém Honzovi, v Kabaretu R.I.P. a v komedii Rodina je základ státu.

Kromě napovídání děláte ještě inspicienta. Můžeš nám vysvětlit, co tato funkce obnáší?

Má na starost představení, když už tam není režisér. Takže se stará o technické, umělecké i organizační věci. Vše dohromady. Řídí představení, volá herce na scénu, kontroluje scénu a rekvizity, pouští zvonění a tak dál. Během fáze zkoušení je prostředník mezi režisérem a správou divadla, někdy i dílnami, krejčovnou … Třeba také plánuje s režisérem zkoušky. Někdy je nepříjemné, že za všechno může a problémy jdou přes něj.