To a ještě mnohem více čeká na návštěvníky Krajské vědecké knihovny Liberec v sobotu 20. června od 13.30 hodin.

V liberecké knihovně vytvářejí průběžně Knihu příběhů sami návštěvníci. Naplňují tak plán výtvarníků, kteří se soustředili kolem koncepce Petra Nikla a Ondřeje Smeykala a vymysleli pro prostory Krajské vědecké knihovny speciální interaktivní výstavu nazvanou Leporelohra.

Do 14. července si mohou děti i dospělí malovat, trhat, stříhat, vyrábět z papíru, ale i jinak si hrát. „Chceme, aby lidem pod rukama vznikaly příběhy. Máme představu, že se skupiny návštěvníků propojí jakoby do jednoho organismu, který spontánně vytvoří něco, co by ojedinělý návštěvník ani výtvarník sám za sebe nikdy nevytvořil, neboť má fantazii už nějak nasměrovanou,“ vysvětlil vizi průběžné tvorby Ondřej Smeykal. Kniha, kterou tímto způsobem tvoří sami návštěvníci, by měla být nakonec i vydána.

Na středu 8. července chystá Ondřej Smeykal další workshop pro veřejnost. Ten se bude se odehrávat v liberecké ZOO a poučí účastníky o technice hry na australský domorodý nástroj – didgeridoo. Malý instruktážní koncert pro diváky nebude chybět.

Leporelohra, papírová forma interaktivního projektu, je dalším krokem předešlých herních expozic s živou tvůrčí atmosférou, jakou si tvůrci ověřili u nadšených návštěvníků expozic Orbis Pictus nejen v Praze, ale také ve světě i na světové výstavě v Japonsku. Také v Praze právě probíhá jejich výstava Labyrint světla.