„Díky, že jste dorazili i v tomhle počasí. Je to takový český Woodstock,“ okomentoval frontman skupiny Rybičky 48 Jakub Ryba páteční vytrvalý déšť, který provázel začátek hudebního festivalu Hrady CZ na Bezdězu. Parkoviště se proměnilo v bahenní lázně, ale tisíce lidí vyzbrojených holinkami a pláštěnkami se nedaly odradit. A dobře udělaly. Festival opět nabídl skvělé hudební zážitky.

Déšť jako mávnutím proutku ustal už v pátek v podvečer a nevrátil se. Velkým lákadlem úvodního dne byl koncert kapely Olympic, která nabídla osvědčené hity. Želvu nebo Dej mi víc své lásky si zpíval doslova každý.

To samé platilo i o sobotním vystoupení Xindla X nebo Mandrage, kteří ač hráli mezi prvními, přilákali početný kotel. Ten se dočkal všech známých pecek. „Vzala jsem dceru na Mandrage, miluje je a nedala jinak,“ říká Pavlína Hrubešová z Liberce.

ANNA K.: SKÁKEJTE, JÁ BUDU ZA ROK

Úžasnou atmosféru měl také sobotní koncert zpěvačky Anny K., která i přes svůj boj s rakovinou dál koncertuje. A evidentně si to užívá stejně jako její fanoušci. „Skákejte, já budu skákat za rok,“ vyzývala publikum, kterému nabídla hity i písně z nového alba Světlo.

Skoro nekonečné focení s fanoušky si po koncertu střihl slovenský rapper Majk Spirit a ještě ve větším obležení byl i Tomáš Klus, který přivezl to nejlepší ze svého Recyklus turné.

Největším tahákem celého festivalu bylo bezesporu společné vystoupení kapely Arakain a Lucie Bílé. Frontmanovi kapely Janu Toužimskému to se zlatou Slavicí náramně ladí a jejich Zimní královna patřila k vrcholům večera. Došlo i na Slečnu závist nebo hitovku Láska je láska, i když v hutnější verzi.

I když je tradičně během posledního prázdninového víkendu ve vesničce Bezděz pořádně rušno, místní už vzali akci za svou. „Neslyšel jsem vyloženě stížnosti od občanů. V současné době se festival koná prakticky mimo obec a s nárazovými dopravními problémy se počítá. Celkově občané hodnotí konání festivalu u nás kladně. Je to jediná akce tohoto druhu, která se u nás koná,“ říká starosta Bezdězu Jaroslav Cinkl.

TEPLOTY KLESALY, HUDBA ROZEHŘÍVALA

Obec z akce profituje díky poplatku z výběru vstupného a větší návštěvnosti se těší i místní podnikatelé s občerstvením a majitelé restaurací. „Se zajištěním festivalu pomáhají i místní hasiči,“ dodává starosta.

Zatím co v minulých letech se hasiči starali mimo jiné i o svlažení návštěvníků v horkém počasí, letos tyto služby potřeba nebylo. „Sháním svařák nebo tak něco,“ poptávala se u stánku Martina z České Lípy. A nebyla jediná, teploty k večeru klesaly k deseti stupňům. Všechny ale rozehřál nejeden skvělý koncert.