Grandage už v roce 2011 poprvé nastudoval pro Met nesmrtelnou operu. V Mozartově slavném díle, blízkém srdcím českého publika nejen kvůli někdejší premiéře ve Stavovském divadle, se tentokrát v roli sluhy Leporella blýskne basbarytonista Adam Plachetka, letošní patron přímých přenosů z Met. Po Vladimíru Chmelovi, který vytvořil Hajného v Rusalce, tak bude druhým Čechem, který se objeví v přímých přenosech z Met do kin celého světa.

V pojetí, které The New York Times označily za tradiční, se v hlavní roli představí britský barytonista Simon Keenlyside, který se v posledním roce potýkal s vleklými zdravotními komplikacemi. V hlavním ženském partu jej doplní abcházská sopranistka Hibla Gerzmava, která v minulých letech doprovázela mimo jiné české filharmoniky na turné s Janáčkovou Glakolskou mší.

„Obecenstvo bylo odměněno skvostným představením, které znovu připomnělo génia Mozartovy hudby, jež se v rukou profesionálů mění na zážitek přinášející vytržení a mystérium," charakterizovaly současnou podobu představení NY Times. O výkonu Adama Plachetky v roli věrného průvodce prostopášného Dona Giovanniho Leporella napsal stejný deník, že pěvec měl „drsné vzezření i hlas".

Za pultík se postaví šéfdirigent Fabio Luisi.

PROGRAM PŘENOSŮ Z MET 2016/2017

Sobota, 10. prosince

Kaija Saariaho: L'Amour de Loin (Láska zdaleka) MET premiéra

Sobota, 7. ledna 2017

Giuseppe Verdi: Nabucco

Sobota, 21. ledna 2017

Charles Gounod: Roméo et Juliette (Romeo a Julie) nová inscenace

Sobota, 25. února 2017

Antonín Dvořák: Rusalka nová inscenace

Sobota, 11. března 2017

Giuseppe Verdi: La traviata

Sobota, 25. března 2017

Wolfgang Amadeus Mozart: Idomeneo

Sobota, 22. dubna 2017

Petr Iljič Čajkovskij: Evžen Oněgin

Sobota, 13. května 2017

Richard Strauss: Der Rosenkavalier (Růžový kavalír) nová inscenace