Kostel Nejsvětjšího Srdce Ježíšova – Jablonec nad Nisou – 27. května
18.00 – Zahájení, zvonění
18.30 – Komentovaná prohlídka kostela
20.00 – O čem je a není Bible?
20.45 – Veřejná zkouška sboru Iuventus, Gaude!
21.30 – Komentovaná prohlídka kostela
22.30 – Společná modlitba a meditace
23.00 – Prostor pro tichou modlitbu
23.45 – Společný závěr, modlitba, rozloučení
Po celou dobu ke shlédnutí minivýstavka o budování kostela, návštěvníci si budou moci vybrat jeden z citátů z Písma sv. pro svůj život a také rozsvítit svíčku.

Kostel sv. Archanděla Michaela – Smržovka – 27. května
20.15 – Latinské duchovní písně zpívají studentky Gymnázia Tanvald pod vedením Martiny Staffenové
20.40 – Duchovno ve folkové písni a Kristýna Šípková hra na zobcovou flétnu
21.00 – Eternal Voices černošské spirituály a gospely
21.15 – Historie smržovského kostela
21.30 – Eternal Voices černošské spirituály a gospely
21.45 – Křesťanské písně s kytarou P. Pavla Ajchlera
22.00 – Meditace
22.15 – Kytara/Petr Kopejska a tahací harmonika/Renata Richtrová, hudební recital
22.30 – Prostor pro vaše otázky
22.0 Kytara/Petr Kopejska a tahací harmonika/Renata Richtrová
od 23.10 – Meditace při svíčkách, prostor pro vaše názory, bohoslužba slova s písní a motlitbou
Po celou dobu možnost prohlídky zákristie, věže a zvonu s průvodcem, baterky prosím s sebou – nutné.

Více najdete na www.nockostelu.cz.

Akce je určena především pro lidi, kteří by jinak běžně do kostela nepřišli. Organizátoři pro ně často připravili zajímavý program a lidé budou moci navštívit i některá místa běžně nepřístupná.

Na Liberecku se veřejnosti otevře 17 kostelů či modliteben, v okrese Jablonec jich bude šest, na Semilsku devět. Nejméně kostelů se připojí v okrese Česká Lípa, kde se sakrální místa otevřou čtyři. V celé zemi jich bude více než 900.

V Liberci-Hanychově bude možné navštívit například kostel svatého Bonifáce. Bohatý program bude pro veřejnost připravený v kostele svatého Antonína Velikého v centru krajského města. Jeho návštěvníky kromě bohoslužby čekají komentované prohlídky, koncert i soutěže a hry pro nejmenší.

Na Liberecku bude v pátek možné navštívit i známé baziliky Navštívení Panny Marie v Hejnicích a svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Na Českolipsku bude pro veřejnost přístupný například opravovaný pozdně barokní kostel svatého Zikmunda ve Stráži pod Ralskem.

V okrese Jablonec nad Nisou mohou lidé kromě jabloneckých kostelů a modliteben navštívit i kostel svatého Archanděla Michaela ve Smržovce. Na Semilsku čeká veřejnost program například v děkanském kostele svatých Petra a Pavla v Semilech a zavítat mohou i do kostelů v Jilemnici, Poniklé, Přepeřích nebo Rokytnici nad Jizerou.

Překvapení pro noční poutníky připravil i vratislavický pivovar Konrad. Na vybraných místech v Libereckém kraji a také ve středních Čechách si během akce budou moci koupit nealkoholické pivo připravené přímo pro Noc kostelů.

Akce se v Česku poprvé konala v roce 2009, tehdy především v Brně a v Plzni. Do Česka se dostala z Rakouska, kde ji věřící poprvé spontánně uspořádali v roce 2005. Podle organizátorů by letošní česká Noc kostelů mohla přilákat jeden až dva miliony lidí.