To vše z entuziazmu Jakuba Tomeše, který před časem ve Zlaté Olešnici koupil starou chalupu. Pomalu ji opravuje, sem tam si ale odskočí za svou prací. „Děláme kamerové přenosy i z těch největších českých hudebních festivalů typu Colours of Ostrava nebo Rock For People, na turné pak vyrážíme i s kapelami, Kabáty nevyjímaje,“ nastínil Jakub Tomeš. 

Roubené stavení v nepříliš dobrém technickém stavu koupil doslova týden před spuštěním vládních opatření proti šíření koronaviru na jaře roku 2020. „Chtěli jsme nějaké klidné stavení. Když zakázali velká turné a festivaly, neměl jsem najednou do čeho píchnout,“ pousmál se mladý muž. 

Jakub Tomeš má rád společnost lidí. A tak na léto otevřel občerstvení z okénka, a dokonce spustil letní kino na prostranství před občerstvením. „Jsme zcela oficiální kino, platíme veškeré poplatky. První promítání nám trochu pokazil déšť, ale nakonec vše dopadlo nad očekávání,“ popsal. 

Dnes občerstvení nefunguje, ale i tak je o Tomešovi slyšet. Jak by ne. Na konci října totiž ve Zlaté Olešnici odstartuje druhý ročník Oléfestu, tentokrát s přídomkem History. A tentokrát se festival protáhne. Poběží od pátku 28. října do pondělí 1. listopadu

Festival se ohlédne za historií regionu, konkrétně za životem německého obyvatelstva, které bylo po skončení 2. světové války násilně odsunuto. „Odsun a následné osídlení českým obyvatelstvem dělá z původně prosperujícího území bývalého Československa zvláštní oblast, o které se toho stále mnoho neví,“ vysvětlil Tomeš. 

Soubor přednášek a koncertů vážné hudby je naplánován zejména do zdejšího kostela svatého Martina. Vstupné na tyhle akce je dobrovolné. Dobrovolný příspěvek bude poté věnován na obnovu kostela, který právě prochází postupnou rekonstrukcí. 

Jiné akce ale zpoplatněny budou, třeba koncert Lenky Dusilové. Zpěvačka společně s VJ Aeldrynem vytvořila v rámci projektu Monumet/um jedinečnou sérii akcí pořádaných ve zchátralých objektech bývalých českých Sudet. S projektem vystoupila třeba i v objektu někdejších Městských lázní v Jablonci nad Nisou. Do Zlaté Olešnice ale dorazí se sólovým recitálem. „Vstup je zpoplatněn pouze pro dospělé na koncertní část v sobotu 29. října, děti do 15 let mají vstup zdarma. Ostatní dny festivalu jsou zdarma pro všechny,“ upřesnil Tomeš. 

Programy jsou připraveny i pro školy, a to v pondělí 1. listopadu. „Pro školy jsme připravili promítání dokumentárního filmu Odsun, přednášku na téma Sudety a tematickou výstavu. 

Ambiciózní projekt má v budoucnu dále růst. „Rádi bychom festival rozšířili do prostor budovy bývalé Liebigovy textilky ve Velkých Hamrech. Liebig měl velký vliv na rozvoj oblasti, stejně jako tomu bylo v mnoha dalších případech na jiných místech, na která bychom chtěli během dalšího ročníku poukázat a zaměřit se na rozvoj Jablonecka,“ doplnil Tomeš.