Následující dny budou v sousedních Vratislavicích patřit fenoménu Porche, který je symbolem rychlosti a dokonalosti. Akci pořádají na připomínku 135. narozenin vratislavického rodáka, geniálního automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche.

Stále je ještě u veřejnosti velice málo známé, že významný automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, tvůrce nejen legendárního vozu VW Brouk a zakladatel dvou úspěšných německých automobilek Volkswagen a Porsche, se narodil 3. září 1875 právě v Čechách, v malé obci Vratislavice nad Nisou u Liberce.

„Právě na připomenutí této skutečnosti pořádá v posledních letech již pravidelně, vždy první víkend v září, občanské sdružení Porsche Classic Club ČR, velké celostátní setkání majitelů a příznivců automobilů Porsche,“ uvedl Milan Bumba, předseda Porsche Classic Clubu Česká republika. Letos bude toto setkání poprvé obohaceno také o volné setkání jmenovců, kteří nesou příjmení Porsche, Porsch nebo Porš.

Letošní Porsche Classic Festival se uskuteční ve dnech 3. - 5. září a místem konání budou samozřejmě především Porscheho rodné Vratislavice nad Nisou. Centrum celého dění bude v areálu vratislavického pivovaru Konrad, kde získalo před sedmi lety azyl i Automuzeum, které zde vystavuje historické automobily, motocykly i jízdní kola.

Při letošním setkání vozů Porsche oslaví významné 25. výročí svého vzniku i Porsche Classic Club ČR, který dnes má více jak padesát členů majitelů převážně historických automobilů Porsche z celé republiky. „Tento klub, jako jediný na světě, se také může pyšnit skutečností, že své sídlo má právě v rodném domě Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou,“ poznamenal Bumba.

Program 17. Porsche Classic Festivalu:
První automobily Porsche se začnou k pivovaru sjíždět již v pátek 3. září odpoledne. Po nezbytném zaregistrování a seznámení se s dalšími příznivci značky Porsche se v 18 hodin celá kolona sportovních automobilů vydá na tradiční spanilou jízdu Vratislavicemi a Libercem.

Samozřejmě, že cestou bude několik nezbytných zastávek, jako na vratislavickém hřbitově u rodinné hrobky Porsche, a také u rodného domu automobilového konstruktéra. Celá páteční spanilá jízda bude zakončena na vrcholu hory Ještěd. V pátek bývá účast okolo 40 automobilů.

Sobotní program bude mnohem bohatší, neboť se během dne očekává příjezd až stovky automobilů Porsche všech ročníků i modelů, což činí z této akce největší setkání vozů Porsche v České republice. Samozřejmě, že hlavní prim budou hrát především vozy Porsche starších ročníků, na které je Porsche Classic Club ČR především zaměřen.

V areálu bude za doprovodu živé hudby a moderátora probíhat dopolední výstava vozidel a jejich jednotlivá představení. Probíhat bude i soutěž o nejhezčí vozy letošního srazu. Vstup veřejnosti do areálu pivovaru bude zpoplatněn za 50 korun na osobu. Lidé s příjmením Porsche, Porsch a Porš budou mít vstup zdarma.

Po poledni se velká část účastníků postupně vypraví z vratislavického pivovaru na trasu přibližně 100 km dlouhé Classic Porsche Rallye, která účastníky zavede z Liberce přes Hrádek nad Nisou do nedalekého Německa na Oybin a zpět. Návrat účastníků do Vratislavic nad Nisou se očekává okolo 17. hodiny. V 18 hodin již bude pivovar pro veřejnost uzavřen.

V neděli se automobily Porsche sjedou okolo 10. hodiny na náměstí Dr. E. Beneše před libereckou radnicí, kde je majitelé vystaví přibližně do oběda.