Vzhledem k příznivé předpovědi počasí, prodlužuje Městské koupaliště v Železném Brodě otevírací dobu do konce týdne tj. neděle 4. září. Připomeňme, že koupaliště v Železném Brodě nabízí kromě osvěžení třeba bezplatné WiFi připojení. Děti i dospělí tu najdou dětský koutek, nafukovací hrad, občerstvení, volejbalové hřiště, stolní tenis, nohejbal. U koupaliště je neplacené parkoviště. Již několik let chybí kdysi oblíbený tobogán, nákup nového je v nedohlednu.

SOBOTA 3. ZÁŘÍ

I. ročník Tanvaldského sprintu na kolečkových lyžích, Tanvald u nemocnice, start 14.00
Memoriál Karla Kaspera.

Run Jizerská 50, Bedřichov - stadion, od 7.00 registrace, start 9.30
Nově se můžeš těšit na rozcvičku před závodem od partnera Holmes place, sprchy po závodě, vědeckou show od iQLandia Liberec a také ČEZ Energy zónu s masážemi zdarma pro všechny, kteří budou mít v mobilu aplikaci EPP - Pomáhej pohybem.

Prohlídka s loupeživým rytíře, Valdštejn - hrad, od 13 hodin
Prohlídka se zdejším loupeživým rytířem, hledání pokladu a zlomení klatby.

Valdštejn kostelík interiér od 14 do 15 hodin. Dny evropského kulturního dědictví. Varhanní koncert za doprovodu trubky v podání Radka Rejška a Víta Janaty v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Den s eMBéčkem, Malá Skála - fotbalové hřistě, od 8.30 registrace
„Největším tahákem srazu bude účast dvoudveřových vozů Š 1000/1100 MBX, kterých se dochovalo jen několik kusů. Na ty se doopravdy těšíme," popsal Pavel Hořák, hlavní organizátor 7. dne s eMBéčkem. V půl dvanácté je naplánována společná vyjížďka s tajným cílem. Od 15.30 začíná oblíbená orientační jízda po okolí Malé Skály. Program pak završí koncert kapely Revival 60 a volná zábava.

MTO Universal Praha, Bzí - sokolovna, od 20 hodin
Hudba, kterou jinde neuslyšíte - díkybohu.
Hrají: Zdenek Lhotský, Tomáš Hanák, Franta Skála, Aleš Najbrt, Jana Hanáková, Lenka Vychodilová, Jiří Fero Burda, Roman Fojtíček, Luděk Polifka, Jiří Podzimek.

Koncert Františka Nedvěda s kapelou, Lemberk - zámek, 19.00
Koncert se bude konat v Bredovské zahradě.

Pochod kolem Ještědu s Horskou službou, 3. ročník, od 8 hodin
Přijďte na pochod se zábavou, ponaučením o přírodě,
zdravovědě a místopisu Ještědu. Pochod bude zakončen na Pláních, kde bude zajímavý program:
- ukázka poskytnutí první pomoci při zranění
- práce psů Městské policie a zadržení pachatele
- tombola a občerstvení (koláče a opékání buřtů). http://www.kolemjestedu.cz/

Jablonec Summer Jib 2016, Jablonec - přehrada, od 10 hodin
Opět po roce tu je oblíbená sportovní akce pro freeskiery a snowboarďáky na jablonecké přehradě. Těšit se můžete na sníh, setup složený ze dvou překážek a letní pohodu u vody.

7. Maloskalský jarmark, Malá Skála Kemp Ostrov, 10 - 18 hodin
Tradiční jarmark v srdci nádherné Malé Skály. Doprovodný program: Cimbálová muzika České filharmonie; Duo klaunů a žonglérů „Angry clowns"; břišní tanečnice „Najla". Přednášky: dílna a přednáška o bosonohém chození v botách „barefoot"; „metabolic balance" jak udržovat svůj metabolismus v harmonii. Divadlo pro děti. Dílničky. Soutěž Maloskalská marmeláda. Bohatá tombola pro dospělé i pro děti. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat.
V průběhu dne proběhne soutěž MALOSKALSKÁ MARMELÁDA. Zúčastnit se může každý, kdo rád mlsá a rád zavařuje. Stačí jen přinést marmeládu a recept do 11:00 hod. do kempu a počkat na vyhlášení do 13:30.

Putování za renesancí, Hrubý Rohozec zámek, v 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 a 15.30 hodin i v neděli
Prohlídky zaměřené na stavební vývoj objektu. Mimo jiné uvidíte i běžně nepřístupné prostory, jako jsou východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda.

Básníci ticha, Turnov před KC Střelnice, od 16 hodin
Letošní ročník Básníků ticha se koná v sobotu a v jeho rámci vystoupí před turnovskou Střelnicí velká jména nezávislé hudební scény. Hlavní hvězdou bude pro každého někdo jiný, nicméně za vidění (a slyšení) stojí rozhodně celý program. Básníci ticha zvou jednoduše na skvělé hudební zážitky a parádní závěr letošního léta.

HOUPACÍ KONĚ hráli v divokých porevolučních začátcích jednoduché rockové písničky s českými texty. Od té doby se kromě pravidelného klubového hraní objevují i na velkých letních festivalech. V roce 2013 jim vyšlo album Everest, které se dočkalo kromě mediální odezvy také nominací na hudební ceny Vinyla, Apollo a Anděl.

Hudba kapely UŽ JSME DOMA je od počátku punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Jejich živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. V roce 2015 oslavila kapela své 30. výročí vydáním alba Tři křížky.

Skupina TY SYČÁCI vznikla z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény. Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem.

Kapela ZRNÍ je koncertní špičkou, která vyprodává kluby a bývá součástí největších festivalů v zemi. Jejich projev je stejný jako jejich muzika. Osobitý, hypnotický, hutný, energický, uvěřitelný. Ačkoliv zpívají česky, jsou světoví. Nevíte-li, co hrají, představte si bohémské housle plné něhy, tklivosti i dravosti, přidejte k tomu hravou kytaru,

která zraje k dokonalosti, analytickou basu pulsující srdcem, která spolu s naléhavými bicími tvoří ideální pár.

Když sundá písničkář KITTCHEN svoji nezaměnitelnou černou masku, vykoukne sympatický zrzek Jakub König, frontman dnes již neexistující skupiny Obří broskev. Mnozí ho znají i jako komiksového kreslíře Cannyho.

Spálovské babí léto, Spálov Kaple, od 14 hodin
XXI. podzimní setkání přátel a milovníků umění. Výstavu uvede Bohumil Skalický, vystoupí pánské pěvecké kvarteto Symfon.

Dny evropského dědictví, Jilemnice
Zpřístupnění radniční věže s prohlídkou opakovacího hodinového stroje s výkladem 10.00-16.00. Otevření kostela sv. Vavřince veřejnosti, komentované prohlídky, prezentace zrestaurované nástěnné malby oltářní architektury 10.00, 14.00. Jilemnický pivovar, Restaurování grafiky vztyčování kříže od Petra Paula Rubense, přednáška Milana Vanišová od 10.30. Tržnice řemesel řemeslné dílny 10 16 hodin. Sloupová síň Divadlo Na cestě Liberec hraje pohádku O Plaváčkovi. Tři zlaté vlasy ještě pevně drží na Vševědově hlavě a cesta k nim vede přes mnohá dobrodružství…

10.30 hod. O Smolíčkovi nestárnoucí vyprávění o jelenu se zlatými parohy a malém neposluchovi Smolíčkovi, 13.00 hod. Prezentace železniční stanice Martinice v Krkonoších martinické nádraží kulturní památkou 15.00 hod.

Restaurant Day, Jablonec - Letní kino, 16 hodin
PRVNÍ RESTAURANT DAY měl v Jablonci obrovský úspěch. Letní scéna Eurocentra byla plná milovníků jídla i pití, kteří mohli ochutnat tradiční i doposud nevyzkoušené kulinářské speciality. Už tuto sobotu seuskuteční pokračování tohoto festivalu. Nově se ovšem libá vůně vynikajících pokrmů bude linout z jabloneckého Letního kina. Na návštěvníky bude čekat i jedna organizační novinka. Akci totiž pořádá Jizerský filmový spolek, který krátce po dvacáté hodině uvede Restaurant day film.

Buchty a klobásy, Jablonec - Letní kino, 20.15
První mládeži nepřístupný počítačem animovaný film vypráví o skupině potravin, které se pod vedením odvážné uzeniny rozhodnou odhalit pravdu o své existenci, a o tom, co se doopravdy stane, když jsou vyvoleni a opustí supermarket. Roztomilý příběh o jídle ale nečekejte. Tahle parodie na rodinné animáky rozhodně NENÍ určena pro děti!!! V originálním znění: Seth Rogen, Kristen Wiig, Jonah Hill, Bill Hader, Michael Cera, James Franco, Danny McBride, Craig Robinson, Paul Rudd, Nick Kroll, David Krumholtz, Edward Norton, Salma Hayek a další.

Festival Bezděz HRADY CZ
STAROPRAMEN STAGE: 11.30 SMRTISLAV; 13.00 RYBIČKY 48; 15.00 DIVOKEJ BILL; 17.00 KRUCIPÜSK; 19.00 UDG; 21.00 VYPSANÁ FIXA; 23.00 KABÁT
BOHEMIA STAGE: 12.00 NO NAME; 14.00 DESMOD; 16.00 POLETÍME?; 18.00 MŇÁGA A ŽĎORP; 20.00 PORTLESS; 22.00 VISACÍ ZÁMEK

Strašidla, Tanvald - Kino Jas, 17.00
Nová česká pohádková rodinná komedie Zdeňka Trošky. Veselý příběh rodiny hejkala Huga a jeho podivných kamarádů. V hlavních rolích Jiří Dvořák, Tereza Kostková a Vladimír Polívka.

Buchty a klobásy, Tanvald - Kino Jas, 19.00
Americká animovaná komedie. První mládeži nepřístupný počítačem animovaný film. Příběh o skupině potravin, které se pod vedením odvážné uzeniny rozhodnou odhalit pravdu o své existenci.

Záskalfest na Rohozci, Rohozec - pivovar, od 18 hodin
Hudební festival v areálu Pivovaru Rohozec. Vstupné 130 Kč. Vystoupí kapely: Kohout plaší smrt, Funk Corporation, Drobný za bůra a Ovčie Kiahne.

Putování za renesancí, Hrubý Rohozec - zámek, prohlídky odcházejí v 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 a 15.30 hodin
Prohlídky zaměřené na stavební vývoj objektu. Mimo jiné uvidíte i běžně nepřístupné prostory, jako jsou východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda.

NEDĚLE 4. ZÁŘÍ

Sportovní den pro všechny, to je Jablonecká neděle
V neděli 4. září se akce koná od 10 do 17 hodin. Parkoviště před Městskou halou.

Že Jablonec žije sportem, to ví asi každý. Jakým všem sportům se ale mohou děti v Jablonci nad Nisou věnovat? To můžete zjistit 4. září na Jablonecké neděli, akci s podtitulem mnoho sportů jedno místo. „Oslavy 150. výročí povýšení Jablonce na město jsou dobrou příležitostí ukázat vše, čím se může Jablonec chlubit. Po Křehké kráse, která upozornila na sklo a bižuterii, nabízí Jablonecká neděle možnosti představit jablonecký sport a doufám, že i v tomto případě se podaří vytvořit tradici," říká primátor města Petr Beitl.

Představí se více než dvacet oddílů a klubů se širokou škálou všech možných aktivit a bude to naprosto jedinečná příležitost potkat se na jednom místě se zástupci letních, zimních a dokonce i vodních sportů.

„Myslím, že tato akce bude první svého druhu v Jablonci a pevně doufám, že do budoucna se událost stane tradicí," okomentoval Martin Bauer ze společnosti SUNDISK. Akci pořádá město Jablonec nad Nisou, SPORT Jablonec, SUNDISK, Jablonecké kulturní a informační centrum, Vikýř.

„Jablonecká neděle bude výbornou příležitostí pro rodiče, kteří se právě rozmýšlí, do jakého oddílu zařadit své ratolesti. Akce nabídnou širokou škálu aktivit, které jsou určené jak pro nejmenší tak i pro dospělé," popisuje akci Milan Matura, jednatel SPORTu Jablonec. Vedle sportovních oddílů se na akci představí jablonecké volnočasové organizace, kde si děti zajezdí na koni, nechají si pomalovat obličej nebo se pomazlí s krajtou.

BUDOU LÉTAT PUKY, BALÓNY, DOJDE I NA PĚSTI!

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, budou si moci vyzkoušet jízdu na paddlebordu a kánoi, plácnout si s fotbalovým maskotem Jizerkou nebo projet dráhu na koloběžce. Zasoupeřit o lepší kop na branku či si zastřílet z laserové biatlonové zbraně jako Gábina Koukalová. Navíc bude pro děti připraveno mnoho soutěží o krásné ceny. A pokud zrovna nebudete lovit rybky či odpalovat tenisovou raketou míčky, rozhodně se nebudete nudit. Na pódiu bude po celou dobu probíhat bohatý doprovodný program. Ukážou se zde cvičení psi, jablonečtí Sokolové. A že zrovna sport není pro Vás? Můžete navštívit výtvarný ateliér, nebo například sledovat vystoupení, které spojuje umění i boj, jabloneckou capoeiru.

ODPOLEDNE ROZZÁŘÍ DÁMSKÁ ELITA

A co by to bylo za sportovní akci, kdyby zde nezazářily nějaké hvězdy sportovního nebe. A proto se můžete těšit na autogramiádu Evy Puskarčíkové, české reprezentantky v biatlonu nebo Michaely Kerlehové mistryni v K1. Ovšem těšit se můžete na mnohem více.

STŘÍPKY Z HISTORIE

Akce navíc nabídne nahlédnutí do historie jabloneckého sportu v podobě výstavy, která bude umístěna ve foyer městské haly. Spousta obyvatel dnes neví o jablonecké Střelnici, Sportovním areálu v Srnčím dole a spoustě dalších míst, kde se připravovaly i hvězdy sportovního nebe. A nebylo by hezké dětem ukázat, jak to dřív v Jablonci vypadalo, že tu byly dva skokanské můstky nebo připomenout nejvýznamnější rekordy rodilých Jablonečáků? Celá výstava fotografií bude ke zhlédnutí v Městské hale až do listopadu.

Mechoboti Adolfa Lachmana - komentovaná prohlídka výstavy s autorem! Liberec - Lázně, od 15 do 16.30
Adolf Lachman je známý jako hlavní výtvarník počítačových her Machinarium a Samorost 3. V Oblastní galerii Liberec se můžete seznámit s jeho dalšími digitálními tisky, které překvapují precizním až hyperrealistickým pojetím. Adolf Lachman bývá nejčastěji řazen k tzv. diesel punku. Fantastické stroje odkazují k technice 40. let 20. století, ale nezapřou jasnou inspiraci v přírodě. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zeptat se Adolfa Lachmana na počítačovou grafiku, na hry Machinarium a Samorost a jak vznikají jeho digitální tisky. Komentovaná prohlídka je vhodná pro malé i velké návštěvníky! Pokomentované prohlídce výstava končí.

Tip na následující víkend

Soutěž hasičů O pohár starosty Tanvaldu 2016

Historic Jizera 2016