Příchod na ples. Muž musí pomoci ženě nejprve z jejího kabátu, až poté svlékne svůj. Odloží ho v šatně a lístky si nechává. Poté spolu odcházejí ke stolu.

Kouření ve společnosti. Ve společnosti se může kouřit jen tam, kde je to výslovně dovoleno, obvykle ve vyhrazeném prostoru. Nikdy však svým kouřením nesmíte obtěžovat okolí.

Tanec. Muž tancuje jen s partnerkou, se kterou přišel, nebo s dámami u jeho stolu. Když ženu požádá o tanec host od jejich stolu, je mužovou povinností tančit s jeho partnerkou. Partner musí po každém tanci odvést ženu ke stolu.

Představování u stolu. Po příchodu ke stolu, u něhož už sedí hosté, se muž představí a následně představí svoji partnerku. Pokud jde o manželský pár se stejným příjmením, stačí říci pouze ženino jméno. Lidé u stolu vstanou a podají si ruce. Nejprve dáma dámě, poté dáma muži a nakonec si podají ruce muži. Muž se posadí tak, aby měl ženu po své pravici.

Konzumace alkoholu. Džentlmen nad sebou ve společnosti nikdy nesmí ztratit kontrolu v důsledku konzumace přemíry alkoholu. Pro ženy to platí dvojnásobně.

Odchod. Nejvhodnější je odejít v okamžiku, kdy už ples opustily asi dvě třetiny hostů. Ne však před půlnocí. Zásadně odcházíme s partnerem, se kterým jsme přišli.

Galantní chování. Žena je ve společnosti nadřazena muži. Muž ji má za úkol chránit a dělat vše pro její pohodlí. Dáma by si proto neměla například nikdy dolévat drink sama, ani žádat o dolití.

Vyberte si, kam se půjdete bavit!

LIBERECKO 

Ples města

Kdy: 14. března od 20 hodin

Kde: Dům kultury Beseda, Hrádek nad Nisou

Vstupné: 150 korun

Nenechte si ujít poslední ples sezóny v Hrádku. K tanci a po slechu zahraje orchestr Big´O´Band Marka Ottla.

Trynity ples

Kdy: 27. března od 19.30

Kde: Kulturní centrum, Vratislavice nad Nisou

Vstupné: 250 korun

Druhý ročník kadeřnického plesu se ponese ve stylu 60. let. Návštěvníci se mohou těšit na fascinující kadeřnické show Pretty Woman, Beatles, Woodstock i nesmrtelného Elvise. Celým večerem bude provázet moderátor Jirka Trnka a hudební skupina AURA. Vstupenky budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny.

Reprezentační ples

Kdy: 28. března od 19.30 hodin

Kde: Dům kultury Liberec

Vstupné: 300 korun

Patnáctý reprezentační ples Technické univerzity v Liberci má letos jako novinku dva taneční sály. Celým večerem bude provázet kapela Big´O´Band. Hvězdou večera bude zpěvačka Tereza Kerndlová, předvede se také taneční skupina Diamonts, baletní sólisté z Divadla F. X. Šaldy a akrobaté Flying Boys. Zahraje i kapela TUL Band.

JABLONEC NAD NISOU

Rybářský ples

Kdy: 7. března od 19 hodin

Kde: Eurocentrum

Vstupné: 200 korun

Nenechte si ujít tradiční Rybářský ples. Večerem vás provede skupina Rytma. Těšit se můžete na bohatou tombolu.

Hasičský ples

Kdy: 7. března od 20 hod.

Kde: Sokolovna Jirkov u Železného Brodu

Reprezentační ples města Jablonce nad Nisou

Vstupné: 100 korun, na místě 120 korun

Kdy: 20. března od 20 hodin

Kde: Městské divadlo

Vstupné: 1000 korun

Tentokrát se ples ponese ve stylu muzikálové Broadwaye. Hvězdou večera bude muzikálová zpěvačka Dasha a swingový a jazzový zpěvák Jan Smigmator. K tanci a poslechu zahraje liberecký orchestr Big'O'Band Marka Ottla, večerem provede moderátor Karel Voříšek. V ceně vstupenky je zahrnut slavnostní přípitek a celovečerní menu ve formě rautu.

Orientální ples 

Kdy: 28. března od 19.30

Kde: Sokolovna a restaurace Kokonín, Jablonec

Vstupné: 200 korun

Těšte se na večer plný vystoupení břišních tanečnic. K tanci i poslechu hraje skupina Vichr z hor, moderuje Petr Gerhardt. Předprodej vstupenek v tanečním studiu Tasmina v Hasičské ulici 9 v Jablonci nad Nisou.

SDH Jirkov zve na tradiční tanec a zábavu. O hudbu se postará skupina Zabar. Nebude chybět ani bohaté občerstvení.

ČESKOLIPSKO

Hasičský bál

Kdy: 7. března od 20 hodin

Kde: restaurace Sklípek, Staré Splavy

Vstupné: 70 korun

Sbor dobrovolných hasičů ve Starých Splavech zve na hasičský bál. K tanci a poslechu zahraje kapela Vosty Band. Na hosty čeká bohatá tombola.

18. Erotický ples

Kdy: 14. března od 19 hodin

Kde: Kulturní dům Crystal

Vstupné: 350 korun

Oblíbený ples nabídne skvělou atmosféru plnou zábavy. Se svou show vystoupí travesti skupina Crazy Goddess, program okoření pánská i dámská strip show. K tanci a poslechu zahrají Koneckonců a Monika Karlgová.

Reprezentační ples

Kdy: 21. března od 20 hodin

Kde: Parkhotel Morris Nový Bor

Vstupné: 500 korun

Těšte se na kapelu, barmanskou a kulinářskou show, flambované dezerty a bohatou tombolu. Muzikálové hity z Draculy, Bídníků a Dětí ráje zazpívá Míša Nosková.