Pro děti zde bude po celý den připraven bazén, ve kterém si pod vedením zkušených instruktorů budou moci vyzkoušet potápění s přístrojem. Ani dospělí však co se týče potápění nepřijdou zkrátka, ti se budou moci seznámit s potápěčskými výcvikovými systémy a případně se i přihlásit do potápěčského kurzu.

Během dne se v areálu lomu představí záchranáři:
– Vodní záchranná služba Jablonec předvede záchranu tonoucího ze člunu i ze břehu.
– Profesionální hasiči představí nové cisternové vozidlo CAS 15 – M2T MAN, které je vybavené i vyprošťovací technikou. S vybavením tohoto vozidla předvedou zásah i simulované silniční nehody včetně vyproštění osob uvízlých ve vozidle.
– Psovodi ze Smržovky se speciálně cvičenými psy ukáží záchranu tonoucího, v prostoru lomu vyhledají zasypanou osobu a předvedou ukázky výcviku a poslušnosti.
– Členové Sboru dobrovolných hasičů Jesenný ukáží historickou hasičskou techniku a zásah s ní.

Program vyvrcholí okolo poledne seskokem parašutistů do vod lomu. Na ty budou čekat přítomní záchranáři, kteří předvedou záchranu tonoucích parašutistů.
K vidění zde bude také historické a současné potápěčské vybavení a ukázka potápění v něm. Semilští modeláři zde předvedou své modely, a to jak na vodě, tak na suchu. Po celý den zde také budou promítat filmy s potápěčskou tematikou a k vidění budou i živočichové, kteří lom v Jesenném obývají.