Galerii zaplnila každoroční akce, nazvaná Vánoce v galerii. Nejenže se sem malí návštěvníci mohli přijít podívat třeba na Čertovskou pohádku, ale ještě si mohli sami vyrobit nějaký malý dárek pod stromeček.

Novinkou byl letos drátěný betlém

Také letos zaplnila akce celé přízemí i první patro Oblastní galerie, včetně chodeb.


„Vánoce v galerii přilákaly dohromady za oba dny dva a půl tisíce rodičů s dětmi. Letošní novinkou byl drátěný betlém, který tvořily figurky z drátu. Vloni jsme tu zase měli betlém s postavičkami ze sádry,“ vysvětlila odborná pracovnice galerie Petra Škáchová. „Snažíme se dílny a prodejce drobné vánoční výzdoby každý rok obměňovat tak, aby byl program co nejpestřejší, a aby si děti zkusily vytvořit také něco nového,“ dodala.


Malí návštěvníci, pokud zrovna neseděli v hledišti, s vervou vyráběli například vánoční přáníčka. Podle šablony vystřihovávali a vymalovávali z papíru nejrůznější obrázky. Zejména děvčata navlékala korálky, a větší dívky zdobily adventní věnečky.


Děti si zkusily také vlastnoručně udělat ze svíček svůj svícen, tvořily i originální vánoční ozdoby, když domalovávaly keramické zvonečky. V nabídce dílen nechybělo samozřejmě ani tradiční zdobení perníčků nebo tvorba adventních pytlíků a malování na tašky.


„Jsem v galerii poprvé. Nejvíc mě baví omalovánky,“ svěřila se pětiletá Kristýna Přibylová z Liberce.

Děti poznaly klasická řemesla

V programu nechyběly ani ukázky tradičních řemesel a inspirovat se mohli k nějaké originální výzdobě před Vánocemi také rodiče, případně si třeba adventní věnec za přijatelné peníze koupit.


O kulturní program se postaraly především dětské divadelní a pěvecké soubory, a to jak z Liberecka, tak třeba i ze vzdálenějších Semil a také až z Prahy.


Například Zpívající blechy zazpívaly pásmo koled a vánoční skladby zahrál i flétnový soubor Notičky.