V okolí muzea se mělo na letošní zimu už kopat, stále se nekope. Máte potíže s dodavatelem?
Máme potíže s výběrem vhodného dodavatele, protože moc firem se nehlásí. V současné době mohu říct, že máme jednoho uchazeče, který podal nabídku. Nabídka vypadá, že by mohla být v pořádku, nyní jsme v procesu hodnocení, budeme vyzývat k doplnění nějakých detailů, ale snad je naděje, že by se s tímto uchazečem mohla uzavřít smlouva a na jaře bychom začali stavět.

Jablonec nad Nisou. Muzeum skla a bižuterie.
Krystal u muzea stále čeká na papíru

Chodu muzea se ale začátek stavby vůbec nedotkne, připravujete krásné výstavy. Na co se mohou lidé těšit, když se budou chtít přijít během adventu podívat?
Mohou se těšit na dvě výstavy, ale musím podotknout předem, že žádná není tradičně vánoční. Jedna, kterou jsme zahájili na konci listopadu, se jmenuje „Druhá strana mince“. Chtěli bychom touto výstavou připomenout, že válka samozřejmě přináší většinou útrapy a neštěstí, ale na druhou stranu může přinést i nějaké kladné stránky. Nějakým způsobem posunuje vývoj techniky, umění a přináší zajímavé příběhy, které je dobré vyprávět.

Petr Nový.
Psaní k životu potřebuji, říká Petr Nový, kurátor Muzea skla a bižuterie

Ale přece jenom tam nějaká ta vánoční ozdoba je.
Ano. Je k vidění několik kousků tzv. vlasteneckých ozdob. Jsou to ozdoby z první třetiny 20. století a odrážejí tehdejší dobu, takže nesou i nějaké nacionalistické symboly.

Druhá připravovaná výstava?
Tu jsme otevřeli minulý týden a jmenuje se „Sklo z Desné“. Připomíná 170 let od založení sklárny v Desné prezentací zaměřenou na lisované sklo. V desenském závodě Preciosy připravili limitovanou kolekci nejslanějších výrobků této sklárny.

Výstava Já, ozdoba
České Vánoce podpoří i muzeum

Dotkněme se alespoň trošku Vánoc. Máte připravenu tradiční dílnu. Co je letošním mottem a kdy bude?
My jsme si zvykli dělat tradiční vánoční dílnu mezi svátky, kdy už nikdo nic nepořádá, většinou jenom my. Lidé mají poměrně hodně času, jsou s dětmi doma, hledají, jak je zabavit. K nám mohou přijít ve čtvrtek 28. prosince od 9 do 17 hodin na hlavní budovu. Připraven je tvořivá dílna pro všechny generace. Foukat a malovat se budou ozdoby a skládat origami ve tvaru naší připravované přístavby, tedy krystalu.

A abychom se mohli těšit na rok 2018, jakou další výstavu v Muzeu skla a bižuterie chystáte?
Naše muzeum dělá sezonní výstavy, letní a zimní, takže další výstavu budeme otevírat až na jaře a měla by to být výstava sklářského výtvarníka Zdenka Lhotského ze Železného Brodu.

Instalace výstavy Druhá strana mince proběhla 22. listopadu v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na snímku zleva je kurátor výstavy Zdeněk Štafl a Petr Čížek.
Ve válce múzy skla nemlčí. V jabloneckém muzeu začala nová výstava