Loutkovou variaci na světově proslulý balet Petra Iljiče Čajkovského, pohádku Labutí jezírko, předvede v sobotu 20. března od 10.00 hodin rodičům s dětmi liberecké Naivní divadlo.

Přitom právě tato inscenace nedávno zazářila při udělování prestižních Cen Alfreda Radoka. „Naše divadlo se při vyhlášení výsledků Cen Alfréda Radoka za rok 2009 neztratilo, a to především díky inscenaci Labutí jezírko. Jeho autorka Iva Peřinová se umístila na 2. – 3. místě v kategorii Hra roku, pouze bod za vítězným Davidem Drábkem,“ prozradila Magdalena Záhorová z obchodního oddělení divadla.

V cestě za láskou stojí Rudovous

Princi, kterému se ani za mák nechce do ženění, učaruje během lovu labuť s korunkou na hlavě. Rozpozná v ní zakletou princeznu a opravdu – labuť se každý večer na chvíli proměňuje v krásnou dívku.

Ta se princi představí coby Odeta a prozradí mu, že ji do labutí podoby uvěznil zlý Rudovous a že zakletí může zlomit pouze věrná láska. Rudovous se však s novým sokem nehodlá jen tak smířit a je pouze otázkou času, kdy se princ s Rudovousem utká v boji na život a na smrt.

Labutí jezírko je poslední hrou před časem zesnulé kmenové autorky divadla Ivy Peřinové. Vychází ze známého libreta k romantickému baletu. Autorka zároveň ale po svém rozpracovala některé z motivů. „Pohrává si také s komičností faktu, že se královninou snachou může stát právě labuť,“ upřesnila Magdalena Záhorová. „Labutí jezírko je nejen krásnou pohádkou o čarovné moci lásky, ale i loutkovou hrou na balet P. I. Čajkovského, jehož hudba v úpravě Vratislava Šrámka samozřejmě dominuje celé inscenaci,“ dodala.

Inscenaci nastudoval známý tvůrčí tým, podepsaný už pod několika úspěšnými inscenacemi Naivního divadla, režisér Tomáš Dvořák a výtvarník Ivan Nesveda.

Dvořák s Nesvedou vytvořili v Naivním divadle například Bezhlavého rytíře, Alibabu a čtyřicet loupežníků, Krásného nadhasiče anebo Požár v Národním divadle, který herci Naivního dvakrát dokonce předvedli v samotné Zlaté kapličce. Inscenace je určena starším předškolákům, zhruba od pěti let, a žákům prvních až čtvrtých tříd základních škol.