Dechové orchestry jsou u nás spojené hlavně s dechovkou a podobnými žánry. Toto přežité klišé vyvrátil dánský žesťový orchestr Balleskolens Brass Band, který představil na Letní scéně jabloneckého Eurocentra svůj velmi žánrově rozmanitý repertoár.

Studentský orchestr, složený převážně z žáků základní a střední školy, zahrál klasické skladby, swingové legendární hity Glenna Millera In the Mood, Moonlight Serenade a American Patrol i moderní muziku píseň Go West od Pet Shop Boys nebo Mamma Mia od Abby.

Millerovy swingovky zněly v podání pouze žesťového tělesa trošku jinak než originál, přesto příjemně. Mladí muzikanti také zaujali publikum velmi dlouhou skladbou, která oslavovala anglickou značku autobusu.

Promenádní nebo dechový?

„V Dánsku je dechová hudba velmi oblíbená. Hlavně tam není spojená pouze s dechovkou jako u nás. V Česku by se takovému orchestru říkalo spíše promenádní než dechový," upřesnila moderátorka.

Důkazem, že jednotliví hráči jsou opravdu profesionálové, byly i dvě fenomenální sóla na trombón, nejprve v podání křehké pohledné dívky a poté mladého muže. Není obvyklé, aby orchestr využíval trombón jako sólový nástroj.

V jedné písni se jako sólista představil i hráč na metalofon.

Sklízí úspěchy po celém světě

„Orchestr vznikl před dvaatřiceti lety. Ze zakládajících členů je původní pouze kapelník a dirigent v jedné osobě. Kapela je totiž školní, takže se v ní hudebníci stále obměňují. Za dobu svého fungování vyjel orchestr na šestnáct turné do zahraničí. V Čechách také nevystupuje prvně," dodala moderátorka.

Balleskolens Brass Band vznikl ve městě Silkeborg. Dnes čítá 35 členů ve věku 12 až 22 let. Soubor se pravidelně umisťuje na prvních místech ve státních soutěžích, kromě vystoupení po celé Evropě má za sebou také osm koncertů v Jihoafrické republice.