Po uzavření Klubu Vlak se zdálo, že rocková scéna na Liberecku skomírá. Během prázdnin ale Vlak ohlásil znovuzrození a Casta, která už nějakou dobu dohasínala, dostane nový kabát, dramaturgii i název.

Liberecký muzikant Tomáš Hájíček z kapely Backfist, syn Tomáše Hájíčka z Krucipüsk, se chce vrátit k rockovým kořenům a slávě klubu Golet. Otevření plánuje na konec září či začátek října.

O svých vizích povídal v rozhovoru.

Jaký byl první impulz otevřít nový klub?

Dříve jsem v Castě pořádal několik akcí. Klub byl nějakou dobu zavřený a svou činnost skončily všechny kluby na Liberecku, a když už zavřel i Vlak, řekl jsem si, že by bylo dobré otevřít zase nějaký rockový podnik. Tento prostor je k tomu optimální. Má i nějakou historii a fungoval velice dobře.

Když mluvíte o Vlaku, ten plánuje vzkříšení pomocí nového klubu Viadukt na Františkově. Myslíte si, že si budete konkurovat?

Jako konkurenci je nevidím. S chlapcema z Viaduktu jednám. Mají menší kapacitu klubu než já. Budou dělat i elektroniku, kterou já v rockáči nechci. Budeme se snažit nedělat si navzájem konkurenci. Já jim fandím a myslím si, že Vlak dělal Marek Jiran dobře. Nechtěl bych žádný konkurenční boj.

Žánrově budete pokračovat v dramaturgii Casty nebo se chcete posunout jinam? Casta Club neměl jen rockové akce.

Casta Club byl multižánrový a myslím si, že i tím to spadlo. Hráli tam i elektroniku a techno. I tím to šlo dolů. Lidé byli zvyklí na rockový klub, a když se z toho stal vícežánrový podnik, nebylo to dobře. Je to jako bych si otevřel restauraci a dělal tam českou, italskou a indickou kuchyni. To nejde.

Ještě před Castou sídlil v prostorách klub Golet, ten byl čistě rockový. Byl jste tam někdy?

V té době jsem byl ještě dítě, ale už jako malého mě tam rodiče brali. Sám jsem tam nebyl. Plno lidí si to ale pamatuje. Když řeknu, že by se měl znovu otvírat rockový klub, tak všechny napadne právě Golet.

Takže byste se chtěl vrátit k podobné dramaturgii? Jaké akce chystáte?

Chci se určitě vrátit k rockovému klubu. Do měsíce by měly být čtyři koncerty velkých kapel. Různé styly od metalu po pop rock, ale stěžejní bude rock. K velkým koncertům bude druhý den ještě malý koncert nebo rockotéka.

Budete mít otevřeno i přes týden?

V týdnu bude velký sál zavřený, ale od listopadu bude fungovat malý bar, který je po pravé straně, když se vchází. Otevřeno bude od pondělí do čtvrtka. V neděli zavřeno.

Na kdy plánujete otvíračku? Provoz zahájíte koncertem nebo nějakou party?

Otvírat budeme buď poslední sobotu v září. Když se to nestihne, tak první víkend v říjnu. Otevírací akce bude mejdan, kde zahrají přední pražští rockoví DJové, kteří se zabývají rockovou muzikou a hrají z vinylů. Rozhodli jsme se, že neotevřeme koncertem. Od října už pojede program.

Máte vyhlídnuté nějaké kapely?

Jelikož se hodně pohybuji mezi kapelami a mám nějaké kontakty, určitě mám nějaké vyhlídnuté, ale zatím to nechci prozrazovat.

Dobře, tak jen obšírně. Plánujete i zahraniční kapely?

Ano, chceme hodně zahraničních kapel. Jsme kousek od Německa a Polska. Jsem napojený na různé bookingové agentury, které zastupují zahraniční kapely. Jednou měsíčně bude hip hop.

To je ale odbočení z rockové dramaturgie.

Já bych klidně udělal i elektronickou kapelu. Jde mi o živá vystoupení. Nikdy bych nechtěl dělat DJe. To mě nezajímá. Se živými vystoupeními nemám problém. Chci podpořit libereckou scénu, která je tu velice dobrá, ať už Paulie Garant, LIPO a další.

Co se týče rockových party, budete mít stálé DJ nebo budou hostovat ti z Prahy?

Budou stálí DJové z Liberce. Mám tipy na pár lidí, kteří to dělají dobře. Určitě plánuji, aby koncerty pokračovaly rockotékami, aby mejdany jely dál. Chtěl bych, aby to byla alternativa pro lidi, kteří neposlouchají disko, aby když jdou do hospody, měli potom kam zajít.

Chystáte nějakou rekonstrukci? Klub má vcelku hezké zázemí, jen by chtěl uklidit.

Ošklivý prostor to není, ale jak byl dlouho zavřený, je zatuchlý. Předělávám komplet záchody. Chtěli bychom lehce přestavět i bar a pódium, které bylo do půlky rozpadlé. Zůstane na stejném místě. Samozřejmě musíme vymalovat.

Co uděláte s otravnou zimou, která byla přítomná při všech akcích v Castě?

Natáhli jsme plynovou přípojku a budeme tam topit.

Jak se daří vaší kapele Backfist, jste ještě docela nováčci, jak pokračujete?

Od únorového koncertu v Castě jsme se posunuli docela dost. Máme za sebou první EP šestipísňové, natočili jsme další videoklip a na podzim máme mnoho koncertů, což se mi trošku kříží s vedením klubu. Nebude to stát pouze na mně. V listopadu budeme v Bunkru dělat dvoudenní festival hardcorových tvrdých kapel z Liberecka a spřátelených kapel z jiných měst.