VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok poté. Výstava o vlně, odvaze a zamyšlení

Chrastava - „Nechceme si připomínat povodeň, ale spíše se ohlédnout za tím, co už se nám od ní za rok povedlo,“ říká fotografka Jana Zahurancová.

4.8.2011
SDÍLEJ:

JAK DŮLEŽITÉ MOHOU BÝT PRO FOTOGRAFA OBYČEJNÉ GALOŠE, podává svědectví Jana Zahurancová. Její fotovýstava Rok poté je výjimečným dokumentem o loňských povodních, které zasáhly Chrastavu. Foto: Jana Zahurancová

Prostě vzala fotoaparát a šla. Když se na Chrastavu loni v létě přihnaly povodně, Jana Zahurancová přiznává, že měla zvláštní pocit. S rodinou bydlí na vyvýšeném místě, kam by vodu vynesl leda tak poryv tornáda. Jak jedna z těch šťastnějších obyvatelek svého města tak mohla zůstat v klidu a maximálně soucítit s těmi, kterým se nespoutaný živel dral do příbytků v údolí. Jako profesionální fotografka se však neubránila spontánnímu nutkání. Takřka okamžitě vyrazila do terénu zaznamenávat celou tu spoušť, kdy dravý proud a nánosy bahna z jindy nevinné říčky Jeřice pustošily široké okolí.

Odvaha? Až tváří v tvář postiženým

Jana Zahurancová sama přiznává, že v prvních hodinách povodní ji vedl hlavně instinkt. Skutečnou kuráž musela až paradoxně projevit spíše v následujících dnech, kdy se voda přehnala. Tehdy se totiž ocitla se svým foťákem tváří v tvář lidem, z nichž některé voda připravila skoro o všechno.

„Ano, odvahu jsem k focení musela poprvé sbírat až na druhý den v sobotu, kdy začalo zářit sluníčko. Protože, když jsem spatřila tu hrůzu a pronikala k lidem, kteří se po ni snažili zachránit, co se dá a zoufale vyhlíželi jakoukoliv pomoc, dotkl se mě takový nepříjemný pocit, jako kdybych je nějak špehovala. Takže v první fázi jsem se je vlastně fotit ani neodvážila,“ ohlíží se Jana Zahurancová nazpět.

Rok poté – osudový dokument

Nakonec ale ona i její spoluobčané svůj úděl skousli. A výsledek rovným dílem ze zaujetí i trpělivosti byl nakonec užitečný pro všechny. Ve středu tento týden byla totiž v prostorách chrastavského Mětského muzea zpřístupněna slavnostní vernisáží ojedinělá dokumentární fotovýstava Rok poté vypovídající o osudové zkoušce, kterou chrastavští občané prošli po loňských povodní a od nichž uplynul právě jeden rok.

Její dramaturgyní a ústřední osobností se stala právě Jana Zahurancová. Kromě vlastních, a výtečných, snímků však do ní zařadila i množství amatérských, ale rovněž nadprůměrně zdařilých fotografií od chrastavských občanů, kteří vypjaté okamžiky podobně zažívali s fotoaparátem v ruce. Expozici tím vetkla ten hlavní náboj, který, jak přiznává, ji donutil nakonec fotit i v těch situacích, které by jinak vůči postiženým považovala za neohleduplné:

„Ten impuls, kdy jsem v sobě nakonec to odhodlání fotit všechno kolem sebe našla, totiž přišel s vědomím, že všechny snímky mohou být nakonec naprosto zásadní z dokumentačního hlediska. Uvědomila jsem si, že když se o nic nepokusím a nic nenafotím, lidé, kteří mají plné ruce práce s povodněmi, už teprve ne,“ říká a její dojem se ukázal jako zcela na místě.

Z půdy i střech nad běsnícím živlem

Navíc Jana Zahurancová už byla za dokumentačním účelem vyhledávána třeba ze strany chrastavského magistrátu nezřídka i v minulosti při nejrůznějších příležitostech spjatých s životem města. Kromě toho pak osvědčila i svůj fotoreportážní talent, když pro změnu zvěčnila různé události pro náš Liberecký deník.

Možná i díky těmto svým zkušenostem dokázala nádavkem ocenit talent amatérů, kteří za ni nejenom v souvislosti s výstavou přicházeli a nabídli či poskytli svolení k uveřejnění svých fotek.

„Mnoho z nich totiž pocházelo z míst, kam jsme se nemohli dostat, a já si při pohledu na ně jen říkala: No pane jo! Jejich autoři je totiž vytvářeli z oken, půdy i střech domů, ve kterých byli uvězněni vodou, jako opravdu mrazivé svědectví o pohromě, kterou by si nezaujatí pozorovatelé jinak stěží dokázali jen představit.“

Na vlastní kůži jen voda, voda a voda…

Slova fotografky ostatně výmluvně podtrhl i starosta Chrastavy, Michael Canov, který si vernisáž nenechal ujít ani přes výrazné pracovní zaneprázdnění: „Pevně doufám, že příští podobná výstava zde bude za 49 let pod názvem Padesát let poté, protože si asi nejenom já přeji, aby nás takováto událost v budoucnu už nikdy nepotkala.“

Ostatně o tom, jaké to tehdy bylo obtížné, podává výpověď mimo objektiv svého aparátu i sama Jana Zahurancová v rozhovoru, na který si vytěsnila čas těsně před vernisáží. Na ni nechybí ani její, na pytlích písků stylově nainstalované gumáky, v nichž svou povodňovou odyseu absolvovala. Není to jen nadsázka, neboť jak zdůrazňuje, na počátku nebylo snadné volit směr natož cíl.

Svěřila jste mi, že jste do Chrastavy během dne D dorazila zhruba hodinu poté, co přišla hlavní vlna. Měla jste jasno v tom, kam se v ten okamžik vydáte ze všeho nejdříve, ať již na nějaké krizové místo či naopak zkontrolovat své blízké?
Ani náhodou! Ono totiž nebylo kam se vydat. Přijeli jsem společně se synem a když jsme se ocitli v Liberecké ulici, měli jsme už vody po kolena a dostali se akorát na náměstí. Bylo to dost děsivé. Právě tady jsme vlastně začali poprvé fotit. Když odpoledne kolem páté, šesté hodiny voda opadla, podařilo se nám dostat se k řece. Tady jsme zjistili, co všechno tu mezitím proběhlo za hrůzy. Dokonce i lidem, kteří byli v samém středu dění, zpočátku ani nemohlo dojít, co se ve skutečnosti děje, protože v ten první den to bylo jen voda, voda a zase voda. Teprve až druhý den ráno, kdy přitom vysvitlo sluníčko, to mnohé skolilo psychicky, protože bylo jasně vidět, co povodeň způsobila…

Blbé dámičky a uplavané foťáky

Právě v této souvislosti, jak jste zmínila, jste musela vůči nim překonat ten zásadní ostych, abyste si nepřipadala nevhodně, že zatímco oni zdolávají zkázu a nemají myšlenky na nic jiného, někdo je takříkajíc šmíruje fotoaparátem. Nakonec se ale ukázalo, že tohle vaše profesionální zaujetí bylo pro ně ve skutečnosti přínosem…
Ano. V těch dnech, kdy se začaly prvně odklízet trosky, totiž Chrastavu „přepadli“ povodňoví turisté. Když z aut se značkami různých okresů, vystoupily nějaké dámičky v lodičkách a fotily nebo natáčeli „suvenýr z výletu“, přišlo mi to natolik blbé, že jsem s vlastním focením podobných záběrů opravdu dlouho váhala.
Později jsem ale zjistila, že fotky, které jsem udělala, byly velmi užitečné i jinak než jen coby reportáž z pohromy. Město například na jejich základě mohlo lépe zdokumentovat žádosti o dotace na opravy. Řada lidí je zase využila jako jediný, a pro ně tím pádem velmi důležitý důkaz při jednání s pojišťovnami. Protože vlastní přístroje jim uplavaly. Fotografie tak nesly i praktickou hodnotu.

Cenné obrazy pro sebe „malované“

Díky vašemu váhání ale vznikly také snímky, které jsou příkladně symbolické, působivé a bez nadsázky umělecky cenné. Při nich jste se místo na lidi zaměřovala na jednotlivé detaily a zákoutí. Vznikly tak vlastně fotky, nad nimiž se člověk může hlouběji pozastavit a zamyslet podobně jako před obrazy.
Je to opravdu trochu kuriózní, protože tyhle snímky vznikly náhodně. Jak správně říkáte při čekání na kuráž. A zpočátku jsem si je fotila hlavně pro sebe.
Dnes se ale na výstavě doplňují s těmi reportážními a stejně tak fotkami od obyvatel Chrastavy. Takže vznikla velmi zajímavá mozaika a podle mě se širokou vypovídající hodnotou.

Fotografka pro lidi

Co myslíte, že by si lidé měli z výstavy Rok poté odnést?
Pokud jsme u toho vzpomínání, rozhodně si tady nikdo z nás nechce připomínat povodeň jako takovou. Důležité je podle mě výstava hlavně pro to, abychom se více ohlédli za tím, co se nám už od té doby povedlo, a také, co nás ještě eventuálně čeká při nápravě škod. Každý má samozřejmě na tuhle událost vlastní názor – někoho osloví tahle fotka, dalšího zase jiná. Pro toho, kdo Chrastavu třeba dobře nezná, jsem pak zapátrala v archivu po starších záběrech, aby měl srovnání, jak Chrastava vypadala před, během i po povodních a udělal si tak odpovídající obrázek o tom, co se tu dělo.

A jak byste dnes, a i po tom všem, co jste tu zažila a s přihlédnutím k žánrově různorodým snímkům, jaké jste na pozadí toho vytvořila, sama sebe jako profesionálku charakterizovala?
Jsem fotograf pro lidi…

Kostelní zvonění za nejničivější vlnu

Výstava Rok poté bude na půdě galerie městského muzea přístupna do konce srpna. Její součástí bude navíc tuto neděli vzpomínková akce, která se uskuteční na den přesně rok po katastrofě, tedy 7. 8. 2011. Začne již v 10 hodin dopoledne, kdy se slavnostně otevře kuželna a odhalí pamětní deska s poděkováním pražským umělcům za charitativní koncert na obnovu tohoto sportovního stánku.

V 11.00 hodin pak radniční hodiny zároveň s kostelním zvonem odbijí symbolických 5 minut. Přesně v tento čas totiž přišla druhá a nejničivější vlna. Ve 14.00 hodin se program přesune na náměstí, kde vystoupí volné pěvecké sdružení A MY TAKY, následovat bude projev starosty Michaela Canova a litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta.

U příležitosti výročí dojde současně k požehnání novým hasičským vozům postižených obcí na Liberecku, jimiž jsou kromě Chrastavy, Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Raspenava, Lázně Libverda, Višňová, Heřmanice, Dětřichov, Oldřichov v Hájích, Nová Ves u Chrastavy a Bílý Kostel. Po tomto slavnostním aktu bude následovat druhé vystoupení volného pěveckého sdružení A MY TAKY. Akci Rok poté následně zakončí v 15.00 hodin chrastavská country kapela Paroháči.

„K této akci jsme přistoupili z těch samých důvodů, jaké nás vedly k výstavě fotografky Zahurancové. Neboli proto, že s loňskými povodněmi je už dnes spjaté vlastně celé město. Nějakým způsobem se tahle děsuplná událost vlastně dotkla všech – nejenom lidí, které připravila o jejich domov, ale i těch, jejichž obydlím se vyhnula, ale i tak jim zničila velkou část zdejší infrastruktury,“ uvedla pak v rámci pozvání na obě akce místostarosta Chrastavy Zita Václavíková.

Autor: Ivan Šiler

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Incentrum s.r.o.- provozovna, 468 46 Plavy. Informace: Jiří Viták, +420 483 384 795. Výroba - Výroba Tiskaři 150 Kč Tiskaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TISKAŘ/KA - pracovník v tiskárně., Hlásit se telefonicky.. Pracoviště: Milan vrkoslav, Podhorská, č.p. 669, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Milan Vrkoslav, +420 483 319 685,723 666 491. Výroba - Výroba Nástrojař 85 Kč Nástrojaři obráběč kovů - nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč kovů - nástrojař, Požadujeme:, - vyučení v oboru obráběč kovů - nástrojař, - praxe v daném oboru výhodou , - nástup dle dohody, - mzda od 85Kč/hod.+ prémie + měsíční bonus , , Nabízíme:, - perspektivní zaměstnání , - odpovídající finanční ohodnocení, - příjemné pracovní prostředí, - možnost prohlubování kvalifikace, - týden dovolené nad rámec zákoníku práce, - příspěvek na stravování, Kontakt telefonicky.. Pracoviště: Jablonecká nástrojárna, s.r.o., Želivského, č.p. 3528, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Dana Novotná, +420 483 359 413,602 534 688. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co Vám můžeme nabídnout?, " Celoroční provoz, " Finanční ohodnocení stejné jako v Praze, " Finanční bonus jako poděkování za roční výsledky, " Čerpání benefitů jako je např. noc v luxusním apartmá se čtyř-chodovou večeří pro dvě osoby a masáží, " Možnost nákupu kosmetických a jiných produktů se zaměstnaneckými slevami, " Možnost jazykového vzdělávání s finančním příspěvkem, " Finanční příspěvek na obuv, firemní oblečení, " Atraktivní a zábavné teambuildingy, firemní snídaně , " Podpora osobního rozvoje s firemním koučem, " Osobní přístup zaměstnavatele ke každému zaměstnanci, " Sebevzdělávání se v oboru, Co očekáváme od Vás:, " Nadšení do práce v týmu, " Chuť pracovat v náročném hotelovém prostředí, " Sdílet společné týmové hodnoty, " Přátelskou povahu, " Časovou flexibilitu, " Řidičský průkaz skupiny B je výhodou, " Úzkou spolupráci s ostatními kolegy, " Vstřícný a ochotný přístup k hostům, Svůj životopis, prosím zašlete na info@vnebi.cz, nebo volejte na tel.776 159 401. Příchovice u Kořenova, , Hlásit se emailem, nebo telefonicky.. Pracoviště: V nebi.cz s.r.o. - wellness hotel v nebi, 468 48 Příchovice. Informace: Alena Malá, +420 608 600 740.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči. Ilustrační foto

Hasiči se během léta nezastaví. Na kontě mají přes 230 zásahů

Mistři tradiční rukodělné výroby na Kraji.
6

FOTO: Na krajském úřadě můžete obdivovat práci řemeslníků

Ondřej Mašek: Placku jsem vypustil z hlavy

Jablonec nad Nisou /ROZHOVOR/ – Jablonecký odchovanec, kajakář Ondra Mašek, si přivezl za čtyřkajak zlatou medaili z Mistrovství světa juniorů v Plovdivu. Začínal v jabloneckém Klubu rychlostní kanoistiky, nyní už jezdí za pražskou Spartu.

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Liberecký kraj – Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Hory se staly hřbitovem letců. Siebel 104 havaroval na úbočí Ještědu

Liberecký kraj – V pondělí 20. srpna uplyne přesně 70 let od chvíle, kdy na úbočí Ještědu havaroval dvoumotorový vojenský letoun Siebel 104, ve kterém cestovali šéfkonstruktér továrny Aero Antonín Husník a ředitel Národního technického muzea Vladimír Karmazín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT