VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor s Alešem Valáškem - Pacientům předvádí kostýmy

Liberec – Stěny oddělení následné péče v Krajské nemocnici v Liberci nyní zdobí obrazy a fotografie zachycující nádherné divadelní kostýmy. Autorem je mladý scénograf, architekt a kostýmní výtvarník Aleš Valášek, který v současnosti žije v Liberci. Z prken, která znamenají svět, přenesl atmosféru oper a muzikálů i mezi pacienty. Jde o další z výstav v rámci projektu Pomáhejme uměním.

5.6.2017
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Aleše Valáška, Od Návrhu k Premiéře, která patří do projektu Pomáhejme uměním, proběhla 26. května na oddělení následné péče v Krasjké nemocnici Liberec za účasti autora, vedení nemocnice a členů opery Divadla F. X. Šaldy.Foto: Deník/Petr Zbranek

Jak jste se o projektu Pomáhejme uměním dozvěděl?
Přišla za mnou Jana Pokorná, autorka tohoto projektu a členka souboru divadla Františka Xavera Šaldy, a nabídla mi možnost přispět svou prací. Nápad mě ihned nadchl, protože jsem na tomto oddělení sám měl jednoho rodinného příslušníka.

Co mohou pacienti i návštěvníci v prostorách oddělení následné péče vidět?
Výstava zachycuje přípravu inscenace Národního divadla v Brně, opery Carmen, kterou režíroval Tomáš Pilař. Na snímcích fotografa Marka Olbrzymka je vidět cesta výroby kostýmu od návrhu až po finální podobu dokumentovaná mými návrhy. Tyto kostýmy jsou speciální například jedinečnými látkami či originálními španělskými šperky, které jsem pro inscenaci navrhl.

Divadlo bylo vaším snem od mládí?
Od dětství jsem rád kreslil a vymýšlel příběhy. S nápadem studovat scénografii přišla moje učitelka na základní umělecké škole. K divadlu jsem se dostal skrze muzikál. Postupně jsem zjišťoval, že existuje i opera, činohra či balet. A poté jsem se začal připravovat na studium na DAMU pod vedením malířky Věry Ničové. Dodnes mě baví dodávat příběhu vizuální stránku.

Jak dlouho trvá výroba jediného kostýmu?
V prvním kroku mě osloví režisér. Společně přemýšlíme nad koncepcí a nápady, které chceme do inscenace promítnout. Například u opery si přečtu libreto a poslechnu si hudbu. Důležité je i seznámení s herci, snažím se jim vždy kostým udělat "na tělo". Pokaždé si musím rovněž dobře nastudovat dobu, ve které se příběh odehrává.

Co je na tvorbě kostýmu nejtěžší?
Nejsložitější jsou kostýmy u představení, kde je hodně převleků. Tam musím v kostýmech vytvořit nějaký řád, aby nevznikl při hře zmatek a všichni věděli, co má zrovna přijít na scénu.

Pracoval jste v zahraničí, je to vaše dosavadní největší zkušenost?
V současnosti jsou pro mě zkušenosti z českého prostředí stejně důležité jako zahraniční. Záběr je opravdu široký, pracoval jsem ve většině českých divadel. V zahraničí jsem spolupracoval jako asistent s kostýmní výtvarnicí Sue Willmington v Royal Albert Hall v Londýně na muzikálu Show Boat či jako druhý asistent s Peterem Davisonem ve Vídni na muzikálu Rebecca.

Jaké projekty vás nyní čekají?
Nejbližším projektem je muzikál Marilyn Monroe v Plzni, kde pracuji na scéně i kostýmech. Poté například světová premiéra opery Jakuba Jana Ryby. Je toho opravdu hodně.

Autor: Denisa Albaniová

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Jablonec nad Nisou Pasířská

Lékař. Ilustrační foto.
6

ANKETA: Ve středu si dejte pozor! Lékaři jsou ve stávce

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení