VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: V pražské verzi Láska vole hrál pudla Vojtěch Dyk

Liberec /ROZHOVOR, PREMIÉRA, FOTOGALERIE/ - Rozhovor s autorem Petrem Kolečkem a režisérem Petrem Paloušem o hře Láska vole, kterou v pátek premiérově uvede Malé divadlo.

1.10.2012
SDÍLEJ:

METROUŠI A PUNKÁČI. Pro jednu partu je zásadní, jak vypadá, co má na sobě a s kým se stýká. Ta druhá hledá životní pravdu i za cenu utopení ve zlatavém moku.Foto:

Pro jednu partu je zásadní, jak vypadá, co má na sobě a s kým se stýká. Ta druhá hledá životní pravdu i za cenu utopení ve zlatavém moku. Punkáči a metrosexuálové. To jsou hlavní hrdinové nové hry činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy. První letošní premiéru v Malém divadle s názvem Láska vole mohou diváci poprvé vidět v pátek 5. října od 19 hodin. Druhá premiéra je čeká v úterý 9. října rovněž od 19 hodin. Není bez zajímavosti, že se děj odehrává v Liberci a později v Jablonci nad Nisou.

Z herců se na jevišti představí Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht, Tomáš Váhala, Michal Maléř, Martin Stránský a další. O novinkovém titulu jsme si povídali s autorem hry Petrem Kolečkem a režisérem Petrem Paloušem.

Proč jste hru pojmenoval Láska vole? Chtěl jste názvem něco evokovat? Třeba, že je určená pro mladší generaci nebo o čem bude?

Petr Kolečko: Když jsme hru s dramaturgyní Dariou Ullrichovou a režisérem původní inscenace Janem Fričem v DISKU dokončovali a debatovali, o čem to vlastně je, přišli jsme na to, že asi o lásce. No, a pak byl docela problém to nazvat, protože jsem se všichni jako správní „pseudointelektuální" umělci názvů s láskou tak trochu štítili. Ale moje kamarádka herečka Bára Poláková tehdy přišla s tím, že když hlavní postava Tequila říká pořád vole, mohlo by se to jmenovat Láska vole. A to už zůstalo.

Myslíte si, že by inscenace mohla zaujmout i starší diváky?

Petr Kolečko: Těžko říct. Myslím, že to hodně závisí na tom, jak bude liberecká inscenace uchopena, což popravdě řečeno nevím, protože jsem kvůli své vytíženosti neviděl žádnou zkoušku. Ale pokud vím, pan režisér už dávno není puberťák, takže snad starší diváci nebudou diskriminováni. Původní inscenace v DISKU pro ně opravdu moc nebyla, na druhou stranu loňské uvedení hry v Divadle Petra Bezruče v režii Tomáše Svobody ano, takže uvidíme, jak to bude tady.

Petr Palouš: Je to hra pro starší publikum, kterému nevadí, že se tam mluví dost odvázaně. Ta hra samotná je dost ulítlá. Hodně zvláštní. Líbila se mi, už když jsem si ji přečetl. Žádné velké změny v textu jsme nedělali. Z části je to inscenace velmi zábavná, ale také dost vážná. Řeší se tam i docela vážné věci.

Petr Kolečko: LÁSKA VOLE

groteska o dvou půlkách

Malé divadlo, Liberec

1. premiéra:

Pátek 5. října od 19 hodin

2. premiéra:

Úterý 9. října od 19 hodin

1. repríza:

Středa 17. října od 19 hodin

Hra vypráví o dvou kapelách boybandu a punkové kapele. Mají skutečné předlohy? Alespoň z části?

Petr Kolečko: Skutečnou předlohu má pouze agresivní bubenice punkové kapely, Tequila, jež je hlavní postavou hry. Nebudu jmenovat, kdo tou předlohou je. Ale sám jsem kdysi hrál v jedné kapele a na některých festivalech byla dotyčná bubenice, která nás kluky z ostatních kapel, mlátila. Ale je to všechno už docela dávno, stejně jako doba, kdy jsem napsal tu hru.

Přirovnal byste ty kapely k nějaké současné muzice? Třeba Lunetic a Visací zámek?

Petr Kolečko: Lunetic a Visací zámek velmi sedí.

Jaká hudba ve hře zazní? Autorská nebo odněkud vypůjčená?

Petr Palouš: Ve hře zazní několik písniček. Z toho je jedna od pražské skupiny Vyčůrat a spát. Tu použili i při prvním uvedením v DISKU. Hraje se naživo. Dále je tam jedna od metrosexuální skupiny autorem hudby je Petr Čermák, text složil herec Martin Stránský. Další píseň je improvizace Přemka Houšky a Tomáše Dianišky.

Můžete nám představit členy obou kapel, kdo je hraje? Zpívají ve hře oni nebo je hudba reprodukovaná?

Petr Palouš: V punkové kapele hrají Tomáš Dianiška, Karolína Baranová a Jakub Albrecht. „Metrouše" ztvárňují Martin Stránský, Tomáš Váhala a Michal Maléř. V písních zpívají oni, akorát boyband i tančí, takže se jejich zpěv nahrál dopředu.

Jsou ve hře nějaké hlavní postavy? Třeba frontmani kapel, jejich partnerky?

Petr Kolečko: Hlavní postavou je Tequila, bubenice punkové kapely, která má problém najít lásku a vůbec svoje místo v životě. Je pro ni obtížné nějak se etablovat v povrchním světě namydlených metrosexuálních vrstevníků a také ji nechtějí chlapi. Důležitými postavami je její sestra Lucie, se kterou se po dlouhé době setkává, a Etién, frontman boybandové kapely.

Hru jste napsal pro absolventskou inscenaci vašeho hereckého ročníku, jak ji přijalo publikum?

Petr Kolečko: Musím neskromně říct, že to tenkrát opravdu byla docela velká událost. Není obvyklé, aby student měl vlastní hru v DISKU a já si to hodně užíval. Hra byla vždycky vyprodaná a mladé to fakt bavilo. Na druhou stranu musím říct, že inscenace měla obrovskou výhodu v tom, že byla třetí inscenací našeho ročníku v sezóně a dvě inscenace, které jí předcházely, Fričův Kaltes Land a Špinarovi Bratři Karamazovi, byly obě naprosto vynikající. Když byla Láska vole nasazena, měli jsme jako ročník už docela velký okruh věrných diváků.

Herci a tvůrci

Režie: Petr Palouš

Scéna a kostýmy: Jitka Moravcová

Hudební spolupráce: Miloš Vondráček, Tomáš Dianiška a spol.

Pohybová spolupráce: Lukáš Jakubec

Dramaturgie: Martin Urban

Fotografie: Leoš Skokan

Herci: Jakub Albrecht, Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Přemysl Houška, Michal Maléř, Barbora Mottlová, Lenka Ouhrabková, Jana Stránská, Martin Stránský a Tomáš Váhala

Jak dlouho se hrála? Jaké věkové kategorie na ni chodily?

Petr Kolečko: Tak reprízování v DISKU je omezené, protože když ročník absolvuje, dál se inscenace nehrají. Láska vole ale měla velké štěstí, že se objevila třeba na festivalu Evropských regionů v Hradci Králové mezi profesionálními produkcemi, což byl pro studentskou inscenaci velký úspěch. Pro mě ale pak bylo hlavně velkým překvapením, když se po letech loni hra nasadila v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a letos i u vás v Liberci. Původně hra vůbec neměla ambici býti nějak přenosnou, byla napsaná pouze pro ročník v DISKU, ale nějakou shodou okolností to tak dopadlo, že se začala nasazovat, což mě vlastně dost překvapuje. Je to asi tím, že v tomhle žánru Láska vole je podle mě teenagerovskou komedií současných textů moc nenajdete.

V ukázce jsem zahlédla i zvíře? Má ve hře důležitou roli?

Petr Kolečko: Ano. Je tam symbolická postava Pudla, která je velmi důležitá pro vývoj hlavní postavy Tequily a pro celou hru. Ale nechci prozrazovat nic víc. Diváci to uvidí sami. Vtipné je, že v DISKU tehdy hrála Pudla dnešní mega hvězda Vojta Dyk. I taková idiotská role může odstartovat hvězdnou kariéru.

Která strana vám je bližší, ta punková nebo ta metrosexuální? Jaké dávají přednost diváci? Zkusíte si tipnout?

Petr Kolečko: Sice už jsem po večerech doma s mým malým synem, a tak nějak jsem „zfotrovatěl", přesto mám pořád bližší vztah spíše k punku než k nějakým boybandům. A hra je i z tohohle úhlu napsaná. Etién, frontman boybandové kapely, je vlastně antagonistou díla, tedy hlavní zápornou postavou. A tak to asi budou brát i diváci.

Proč by měli liberečtí diváci na tuto hru přijít?

Petr Kolečko: Já si myslím, že v první řadě je Láska vole crazy komedií, která by měla lidi pobavit. Je tam samozřejmě náznak určitého tématu či minipřesahu problému dospívající generace se svou identitou, který bývá častý v tomhle žánru, přesto je hra především bezuzdnou fantasmagorickou „p**elí".

Myslím, že v téhle době, kdy je všude okolo ten humus dnešní doby, je dobré, aby vedle inscenací, které ho reflektují, byly také inscenace, při kterých na něj diváci zapomenou. A takovou hrou je Láska vole, byť se dnešního zdegenerovaného světa také trochu dotýká minimálně tím, že se v něm odehrává. V neposlední řadě by měli diváci na hru přijít, protože se shodou okolností odehrává v Liberci a později Jablonci nad Nisou.

Jak probíhalo zkoušení?

Petr Palouš: Práce byla príma. Celá ta skupina okolo Tomáše Dianišky je skvělá. Mají vlastní repertoár a jsou moc nadšení do práce. Bylo to moc příjemné.

Video

Láska vole v ostravském Divadle Petra Bezruče 

Autor: Hana Langrová

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 400 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 10400 kč, mzda max. 10400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úklid kanceláří, sociálního zázemí, šaten, chodeb. Začátek pracovní směny nejdříve od 11 hod., pozdější nástup lze upravit po domluvě. Počet hodin týdně: 11-17 hod., Zaměstnanecké výhody: stravenky po zkušební době., Předem telefon. kontakt. Pracoviště: Sea clean m.b., s.r.o. - preciosa, Krkonošská, č.p. 732, 468 61 Desná v Jizer. horách. Informace: Lada Zikmundová, +420 737 248 683.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha vstrikovacího lisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Obsluha vstřikovacích lisů , , POPIS PRÁCE : , Operátor se zabývá výrobou výlisků z technické pryže na vstřikovacím lisu , Zodpovědnost za kvalitu výroby a správnou identifikaci dílů , Udržování čistoty a pořádku na pracovišti , , POŽADAVKY: , Manuální zručnost , Zodpovědnost , Možnost pracovat v nepřetržitém provozu , , NABÍZÍME: , Nástupní plat od 19.500 Kč , Výkonnostní odměny , Stravenky, příspěvek na dopravu , Stabilní zázemí zahraniční společnosti , , Hlásit se osobně pondělí nebo středa ve 12:00 hod. , , Místo výkonu práce: Letní 3867, Kokonín, 468 01 Jablonec n.N., IČ: 254 06 311. Pracoviště: Cikautxo cz s.r.o., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Simona Kirschnerová, +420 775 860 770.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ ZAMĚSTNANEC – REFERENT/KA VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ODBORNÝ ZAMĚSTNANEC – REFERENT/KA VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK, , Náplň práce:, - komplexní administrace a evidence veřejných zakázek (příprava, tvorba a posuzování zadávacích podkladů včetně smluv, zahájení řízení, uveřejňování, posouzení a hodnocení nabídek, vyhotovování protokolů, rozhodnutí a dalších dokumentů, korespondence, organizace a řízení jednání komisí atd.), - odpovědnost za dodržování zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek a předpisů organizace upravujících zadávaní veřejných zakázek, - poskytování metodické a odborné podpory pracovníkům organizace v oblasti veřejných zakázek, Kvalifikační předpoklady a jiné požadavky:, - vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské vzdělání, - znalost zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů a praxe v oblasti zpracování veřejných zakázek NUTNÁ!, - dobré organizační a komunikační schopnosti, zkušenost s administrativou, - vysoké pracovní nasazení, flexibilita, - pečlivost, spolehlivost, samostatnost, - dobrá znalost práce s výpočetní technikou (MS Office, prostředí Windows), - řidičský průkaz skupiny B, Platové zařazení:, - 10. – 11. platová třída dle nařízení vlády č.341/2017 Sb., dle dosaženého vzdělání, - rozpětí základního platu od 19 000 Kč do 26 000 Kč dle započitatelné praxe, - osobní ohodnocení, zaměstnanecké benefity, Předpokládaný termín nástupu:, - červen 2018 nebo dle dohody, Místo výkonu práce:, Krajská správa silnic Libereckého kraje, příspěvková organizace, pracoviště Jablonec nad Nisou, (od 01/2019 pracoviště Liberec), Lhůta pro podání přihlášky: do 15. května 2018, Způsob podání přihlášky:, - písemně na adresu Krajská správa silnic Libereckého kraje, p. o., personální oddělení, Československé armády 4805/24, 466 05 Jablonec nad Nisou nebo elektronicky na e-mail: jana.krykorkova@ksslk.cz, Součástí přihlášky bude strukturovaný životopis uchazeče a do předmětu zprávy uveďte, prosím, název pracovní pozice.. Pracoviště: Krajská správa silnic libereckého kraje - pracoviště jablonec n.n., Československé armády, č.p. 4805, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Jana Krykorková, +420 488 043 250.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 90 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vychovatel/ka - první měsíc DPP., po osvědčení - pracovní smlouva , - jednosměnný provoz , - zkrácený úvazek - 2-3dny v týdnu, - min.maturita,, - pozitivní vztah k dětem, kreativita, zkušenosti s malými dětmi, - vhodné i pro absolventy škol , - mzda od 90,--/h, po 3 měsících vyšší, - mzda smluvní dle zkušeností a délky praxe , - požadavky: chůva s profesionální zkouškou, učitelka MŠ, vychovatelka, , Stručný životopis zasílejte na e-mail: bublina-jbc@seznam.cz. Pracoviště: Bublina-jbc, z. s., Pasecká, č.p. 4228, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Andrea Pravcová, +420 607 590 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olga Havlová.

Turnov zasadí jeden z 85 stromů pro Olgu Havlovou

Ilustrační foto.

Maloskalští rybáři vysadili čtyřicet tisíc pstruhů

Ve Smržovce nabouralo auto do stromu, zasahují zdravotníci

Smržovka – K havárii došlo krátce před půl dvanáctou hodinou. V místě se tvoří kolony.

OBRAZEM: Pivnice má novou pípu i tankovnu. Křtilo se a přednášelo o pivu

Jablonec n. N. - Slavnostní uvedení zařízení do provozu doprovodily informace od odborníků, jak se pěnivý mok vyrábí a skladuje.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Hit jara a souboj neporažených pro Spartu. Jablonec prohrál 0:2

Praha, Jablonec n. N. - Rumunský reprezentant a nejdražší hráč v historii české ligy Nicolae Stanciu ve službách pražské Sparty tozhodl páteční předehrávku 25. kola fotbalové Het ligy. Pojistku přidal po hodině hry útočník Václav Kadlec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT