„Zahrajeme věci z mého retrospektivního dvojalba „Acoustic & Electric" a také věci úplně nové a věci, které mnohé překvapí?" říká pětapadesátiletý Linka, který si koncertní šňůru dal ke svým letošním narozeninám. A nejen k nim. „Letos slavím hned tři výročí najednou: 10 let festivalu Bohemia JazzFest, 30 let manželství s mojí ženou Annou a moje 55. narozeniny. To číslo 55 je úplně krásně magické, protože dům, kde v NY bydlím, má číslo 55. Klub, kde jsem hodně hrál, se jmenuje Bar 55 a dům, kde mám studio na Broadwayi, má číslo 2350, což 2+3 je 5 + 50 = 55."

Právě v New Yorku Rudy Linka a jeho trio koncertní turné koncem září zahájil a pokračuje ve svém rodišti. Po Českých Budějovicích a Písku, pokračoval v Brně, Mikulově, Ostravě či Olomouci. Ve středu zahraje v České Lípě, následuje Praha, Frýdek- Místek, Havlíčkův Brod, Mladá Boleslav a Liberec .

Jeden z nejlepších jazzových kytaristů světa není v kraji neznámým hostem. Loni vystoupil na svém skvělém koncertě v jabloneckém Eurocentru, v Liberci, shodou okolností právě ve Zlatém Lvu, před čtyřmi lety.

Liberec se také stal jedním z desítky měst, kde se odehrává unikátní jazzový projekt pod širým nebem Bohemia Jazz Fest.

Rudy Linka v osmnácti letech odešel z tehdejšího Československa a zakotvil ve Švédsku, kde našel i svoji ženu Annu. Společně odešli do USA, kde se Rudy Linka záhy vypracoval mezi světovou jazzovou špičku a zahrál si s předními světovými hráči.

Před deseti lety přišel na nápad seznámit s nimi české publikum. A tak vznikl Bohemia Jazz Fest, kde hrají světové hvězdy i vycházející hvězdy české jazzové scény. Na těchto koncertech Linka ukázal, že je nejen skvělým hráčem a skladatelem, ale také výborným moderátorem.

Jeho vtipné, občas sebeironické glosy a postřehy z koncertů rozechvějí bránici. Jeho hudba zase duši. Ať už totiž hraje světové skladby, vlastní tvorbu nebo třeba české lidové písničky v jazzové úpravě. Protože jeho kytara, jak už kdysi někdo řekl, to je akustické nebe.

Koncerty

ČESKÁ LÍPA, U BÍLÝHO ČERNOCHA

11. listopadu od 20.00 hodin

LIBEREC

Koncert v libereckém Grandhotelu Zlatý Lev se koná v neděli, 15. listopadu od 17.00 hodin. Vstupenky jsou k dostání pouze na místě, před koncertem za 200 Kč.