VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skleněné městečko v Brodě

Železný Brod - Sobota 20. a neděle 21. září: Železný Brod: celý den: Skleněné městečko

15.9.2008
SDÍLEJ:

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod, tavba sklaFoto: DENÍK/ Ota Bartovský

Sklářská škola – sedm různých sklářských řemesel
Budova sklářské školy bude pro veřejnost otevřena po celý víkend – zpřístupněny budou dílny i prodejna skla, která nabízí studentské práce. Nejsilnějším magnetem je nepochybně provoz školní hutě se speciální možností pro veřejnost vyzkoušet si foukání skla (pouze v sobotu). Ve výstavním sále školy si všichni návštěvníci mohou prohlédnout nejlepší realizace studentů (klauzurní práce a maturity), doplněné dalšími dílenskými pracemi.
Co všechno mohou návštěvníci ve škole vidět? Malování skla, skleněné figurky, rytí skla, broušení skla, skleněnou bižuterii, hutní zpracování skla.

Sklářský veletrh v budově sklářské školy (20. – 29. září)
Vzhledem k pozitivní odezvě z loňského roku, nabízí zdejší sklářská škola i pro letošní rok místním firmám, aby v rámci akce prezentovaly svou produkci či výrobky ve vitrínách na tzv. „Sklářském veletrhu“. Vitríny umístěné v celém přízemí školy umožní návštěvníkům shlédnout pestrou přehlídku skleněného sortimentu zdejších firem.

Sklářský seminář – 20. září
Cílem semináře je umožnit setkání odborníků a sklářů z akademické i průmyslové sféry, zprostředkovat setkání sklářské veřejnosti a zástupců státní správy a samosprávy, Hospodářskou komorou a s ostatními subjekty. Seminář by mohl pomoci definovat stávající tendence v oblasti sklářství jabloneckého regionu.
Společným jmenovatelem zamýšlené diskuse odborníků z oblasti skla, historie a kunsthistorie, ale i státních a komunálních orgánů společnosti je téma znovuobnovení tradice výroby skla na Železnobrodsku a Jablonecku. K této části zářijové akce pořadatelé upírají velkou pozornost a očekávají, ať v pozitivním nebo negativním slova smyslu diskusi, která by měla vytvořit rámec pro další aktivity rozvoje podnikatelských příležitostí.

Program semináře:
14.00 - Petr Nový, hlavní kurátor, Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou: Historický exkurz – různé krize a vzestupy sklářství 18.–20. století na Jablonecku.
15.00 - Milan Hlaveš, kurátor sbírky moderního skla a keramiky, UPM v Praze. Mapoval problematiku současného sklářství ve Švédsku, Finsku a okrajově i v Dánsku: Srovnání se situací v západní Evropě. Možná východiska pro nás.
16.00 - Sylva Petrová, profesorka Univerzity v Sunderlandu, Velká Británie: Zušenosti získané z více než desetiletého výzkumu v oblasti skla na
Univerzitě v Sunderlandu ve Velké Británii a mapování situace ateliérového skla v celé Evropě.

Výstava o výstavě - zahájení 20. září
V budově B Městského úřadu bude pro veřejnost zpřístupněna tzv. „Výstava o výstavě“, která bude dokumentovat legendární výstavu uspořádanou v roce 1930. Výstava byla veletrhem firem a živnostníků – svým překvapivě širokým záběrem a kvalitou se zařadila mezi prestižní a dodnes vzpomínané události. Téma „výstavy o výstavě“ není samozřejmě náhodné – měla by být podnětem k zamyšlení, nakolik se změnilo podnikatelské prostředí a energie obyvatel. Účelem je snaha vyvolat zájem a diskusi o budoucnosti nejbližšího regionu. Výstava bude zahrnovat množství dokumentů a fotografií, včetně modelu výstaviště, které navrhl první ředitel Sklářské školy, prof. Alois Metelák. Záměrem je též prezentovat dobové reálie, zejména umělecké sklo, které se zde realizovalo. Zahajovací slovo k výstavě přednese Oldřich Palata ze Severočeského muzea Liberec.

Projekce
Další částí letošního ročníku Skleněného městečka bude malá přehlídka filmů mapujících historii města, jeho šťastnějších, i méně šťastnějších období, dokumenty o osobnostech zde žijících, i dokumenty mapující výstavní činnost ve městě, které se vztahovaly k historii podnikání a života města. Tato přehlídka je plánována jako veřejná produkce. Časový harmonogram pořadatelé upřesní.

Malé náměstí – sklářské řemeslo pod širým nebem
V prostoru mezi Žertovníkem a obchodem Vetlý připravují předvádění sklářského řemesla pod širým nebem – ruční výroba skla v mobilní huti, foukané skleněné figurky. V jednání jsou ukázky i dalších sklářských řemesel, jakými jsou pískování a rytí skla.

Městské muzeum – sbírka skla
Po dobu konání sklářských slavností bude možné navštívit expozici skla v Městském muzeu od 9.00 do 17.00. Prestižní sbírka skleněných objektů S. Libenského a J. Brychtové poutá pozornost mnoha zahraničních návštěvníků a patří bezesporu mezi nejatraktivnější část zdejší sbírky. Ve druhém poschodí muzea lze vysledovat vývoj a proměny skla v pracích profesorů sklářské školy.

Kulturní doprovodný program v prostoru Malého náměstí
Sobota:
11.00 - módní přehlídka s doplňky bižuterie firmy KORTAN – SKLO BIŽUTERIE a sklářského studia ze Železného Brodu – Ladislav a Marie Olivovi.
11.30 - Mužoreti – jediná česká skupina mužských mažoretek
14.30 - 16.00 - rocková skupina z Turnova HIT MAKERS
17.15 - 18.30 - big beat ze Železného Brodu PAPA BOYS

Městské divadlo
Sobota 19.30 - repríza úspěšného představení „Nejstarší řemeslo“ v nastudování ochotnického DS Tyl ze Železného Brodu.

Neděle:
11.00 - Malá balónková show v podání Divadla Ve Tři z Poceřad, devadesátiminutový zábavný, hudebně soutěţní pořad plný muziky, tance a soutěží
13.00 - Divadelní soubor Tyl ze Železného Brodu s pohádkou pro dospělé „O princi, který měl v pupku šroubek“
14.15 - módní přehlídka s doplňky bižuterie firmy KORTAN – SKLO BIŽUTERIE a sklářského studia ze Železného Brodu - Ladislav a Marie Olivovi
15.00 - skupina Kapelníci ze Železného Brodu

15.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklista. Ilustrační foto.

Liberec chystá sdílení kol, na startu jich má být 60

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Železnobrodské kino žije, za více než milion opravili rozvody

Železný Brod – Před několika lety to vypadalo, že Železný Brod bude bez kina. Entuziasmus několika lidí to ale nedovolil.

V Semilech už bruslí pod širým nebem

Semily – Ještě pořádně nemrzne. Semilští ale i tak bruslí – u archivu.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Knižní tipy jako inspirace pro Ježíška

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy. Mohou posloužit jako inspirace pro Ježíška, vždyť kniha vždy potěší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT