Sklářská škola – sedm různých sklářských řemesel
Budova sklářské školy bude pro veřejnost otevřena po celý víkend – zpřístupněny budou dílny i prodejna skla, která nabízí studentské práce. Nejsilnějším magnetem je nepochybně provoz školní hutě se speciální možností pro veřejnost vyzkoušet si foukání skla (pouze v sobotu). Ve výstavním sále školy si všichni návštěvníci mohou prohlédnout nejlepší realizace studentů (klauzurní práce a maturity), doplněné dalšími dílenskými pracemi.
Co všechno mohou návštěvníci ve škole vidět? Malování skla, skleněné figurky, rytí skla, broušení skla, skleněnou bižuterii, hutní zpracování skla.

Sklářský veletrh v budově sklářské školy (20. – 29. září)
Vzhledem k pozitivní odezvě z loňského roku, nabízí zdejší sklářská škola i pro letošní rok místním firmám, aby v rámci akce prezentovaly svou produkci či výrobky ve vitrínách na tzv. „Sklářském veletrhu“. Vitríny umístěné v celém přízemí školy umožní návštěvníkům shlédnout pestrou přehlídku skleněného sortimentu zdejších firem.

Sklářský seminář – 20. září
Cílem semináře je umožnit setkání odborníků a sklářů z akademické i průmyslové sféry, zprostředkovat setkání sklářské veřejnosti a zástupců státní správy a samosprávy, Hospodářskou komorou a s ostatními subjekty. Seminář by mohl pomoci definovat stávající tendence v oblasti sklářství jabloneckého regionu.
Společným jmenovatelem zamýšlené diskuse odborníků z oblasti skla, historie a kunsthistorie, ale i státních a komunálních orgánů společnosti je téma znovuobnovení tradice výroby skla na Železnobrodsku a Jablonecku. K této části zářijové akce pořadatelé upírají velkou pozornost a očekávají, ať v pozitivním nebo negativním slova smyslu diskusi, která by měla vytvořit rámec pro další aktivity rozvoje podnikatelských příležitostí.

Program semináře:
14.00 - Petr Nový, hlavní kurátor, Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou: Historický exkurz – různé krize a vzestupy sklářství 18.–20. století na Jablonecku.
15.00 - Milan Hlaveš, kurátor sbírky moderního skla a keramiky, UPM v Praze. Mapoval problematiku současného sklářství ve Švédsku, Finsku a okrajově i v Dánsku: Srovnání se situací v západní Evropě. Možná východiska pro nás.
16.00 - Sylva Petrová, profesorka Univerzity v Sunderlandu, Velká Británie: Zušenosti získané z více než desetiletého výzkumu v oblasti skla na
Univerzitě v Sunderlandu ve Velké Británii a mapování situace ateliérového skla v celé Evropě.

Výstava o výstavě - zahájení 20. září
V budově B Městského úřadu bude pro veřejnost zpřístupněna tzv. „Výstava o výstavě“, která bude dokumentovat legendární výstavu uspořádanou v roce 1930. Výstava byla veletrhem firem a živnostníků – svým překvapivě širokým záběrem a kvalitou se zařadila mezi prestižní a dodnes vzpomínané události. Téma „výstavy o výstavě“ není samozřejmě náhodné – měla by být podnětem k zamyšlení, nakolik se změnilo podnikatelské prostředí a energie obyvatel. Účelem je snaha vyvolat zájem a diskusi o budoucnosti nejbližšího regionu. Výstava bude zahrnovat množství dokumentů a fotografií, včetně modelu výstaviště, které navrhl první ředitel Sklářské školy, prof. Alois Metelák. Záměrem je též prezentovat dobové reálie, zejména umělecké sklo, které se zde realizovalo. Zahajovací slovo k výstavě přednese Oldřich Palata ze Severočeského muzea Liberec.

Projekce
Další částí letošního ročníku Skleněného městečka bude malá přehlídka filmů mapujících historii města, jeho šťastnějších, i méně šťastnějších období, dokumenty o osobnostech zde žijících, i dokumenty mapující výstavní činnost ve městě, které se vztahovaly k historii podnikání a života města. Tato přehlídka je plánována jako veřejná produkce. Časový harmonogram pořadatelé upřesní.

Malé náměstí – sklářské řemeslo pod širým nebem
V prostoru mezi Žertovníkem a obchodem Vetlý připravují předvádění sklářského řemesla pod širým nebem – ruční výroba skla v mobilní huti, foukané skleněné figurky. V jednání jsou ukázky i dalších sklářských řemesel, jakými jsou pískování a rytí skla.

Městské muzeum – sbírka skla
Po dobu konání sklářských slavností bude možné navštívit expozici skla v Městském muzeu od 9.00 do 17.00. Prestižní sbírka skleněných objektů S. Libenského a J. Brychtové poutá pozornost mnoha zahraničních návštěvníků a patří bezesporu mezi nejatraktivnější část zdejší sbírky. Ve druhém poschodí muzea lze vysledovat vývoj a proměny skla v pracích profesorů sklářské školy.

Kulturní doprovodný program v prostoru Malého náměstí
Sobota:
11.00 - módní přehlídka s doplňky bižuterie firmy KORTAN – SKLO BIŽUTERIE a sklářského studia ze Železného Brodu – Ladislav a Marie Olivovi.
11.30 - Mužoreti – jediná česká skupina mužských mažoretek
14.30 - 16.00 - rocková skupina z Turnova HIT MAKERS
17.15 - 18.30 - big beat ze Železného Brodu PAPA BOYS

Městské divadlo
Sobota 19.30 - repríza úspěšného představení „Nejstarší řemeslo“ v nastudování ochotnického DS Tyl ze Železného Brodu.

Neděle:
11.00 - Malá balónková show v podání Divadla Ve Tři z Poceřad, devadesátiminutový zábavný, hudebně soutěţní pořad plný muziky, tance a soutěží
13.00 - Divadelní soubor Tyl ze Železného Brodu s pohádkou pro dospělé „O princi, který měl v pupku šroubek“
14.15 - módní přehlídka s doplňky bižuterie firmy KORTAN – SKLO BIŽUTERIE a sklářského studia ze Železného Brodu - Ladislav a Marie Olivovi
15.00 - skupina Kapelníci ze Železného Brodu