V jabloneckém Městském divadle se v úterý po celý den koná krajské kolo dvacáté celostátní přehlídky školních dětských pěveckých sborů.
„Půjde o postup na celostátní festival. Soutěží se ve dvou kategoriích,“ uvedl ředitel Městského divadla Pavel Žur.

V první skupině se utkají sbory vždy z jedné základní školy nebo jednoho gymnázia. „V kategorii Ia to budou děti dob pátých tříd, v kategorii Ib do devátých tříd,“ vysvětluje Žur.

Druhá skupina bude patřit pěvcům ze základních škol a gymnázií s rozšířenou výukou hudby a ze základních uměleckých škol. I zde se soutěžící dělí podle věku do pátých a od šestých do devátých tříd.

První část přehlídky startuje v devět ráno a potrvá do jedenácti hodin. Vystoupí deset sborů, například Pramínek z Doks, novoborská Koťata, domácí Zvoneček, Vrabčata a Vrabčáci, liberečtí Výšinka, Kopretinka a Lesněnky a další. Na závěr jako host zazpívají děti ze sboru Skřivánek, který působí při mateřské škole Jana Hory. „To jsou naši tradiční hosté,“ upřesnil Žur.

Odpoledne se začíná ve dvě hodiny a zpívat se bude až do půl čtvrté. Na programu jsou vystoupení sedmi sborů: semilských Sedmikráska a Čekanky, Karolky a Caroly z Liberce, Skřivánku z Jablonce nad Jizerou, turnovského Turnováčku a Camelly z Nového Boru. Závěrečným mimosoutěžním hostem bude sbor Carmina z Turnova. „Ti vloni krajskou přehlídku vyhráli,“ upřesnil Žur.

Po první i druhé části sbory společně přednesou skladbu Kdybys měla má panenko sto ovec. Výkony pěvců hodnotí vedoucí semilského sboru Jizerka Václav Brádle, Martin Veselý z libereckého Šaldova divadla a Miloslava Fousková ze spolupořádající organizace Nipos Artama.