Slavnosti slámy jsou akcí, která je tu pořádána každý rok v srpnu, areál se vždy promění ve velké slaměné město,“ přiblížil Erik Černý, manažer Šťastné země. Je tomu tak i letos; pouze velký slaměný hrad nahradí obří plachetnice, na kterou bylo spotřebováno 100 velkých a 40 malých hranatých slaměných balíků a asi 120 balíků připomínajících roládu. Loď zdobí několik vysokých stěžňů a velitelský můstek, bude u ní i přístavní pevnost.

„V areálu tradičně stojí slaměné sochy, jsou zde i oblíbené bludiště v kukuřici. Kdo se nedostal do soutěže SuperStar, pro něho tady bude hrát naživo kapela a zájemci si s ní budou moci zazpívat známé hity,“ řekl Erik Černý. V rámci Slavností slámy se uskuteční i oblíbená rajčatová bitva. Ta bude v sobotu 15. srpna. „Protože jsme některé červencové akce museli zrušit z důvodu nepřízně počasí, rozhodli jsme se připravený program návštěvníkům nabídnout v srpnu.

Proto bude v neděli 9. srpna akce spojená se dřevem, kdy si příchozí budou moc vyzkoušet svůj um při výrobě věcí ze dřeva, probíhat budou i rodinné soutěže. V neděli 16. srpna návštěvníkům nabídneme den plný pohádkových bytostí, budou zde Dlouhý, Široký a Bystrozraký, čarodějnice, čert, beruška, Červená karkulka a další – připravena bude pohádková cesta za dobrodružstvím, na které budou děti plnit úkoly,“ uvedl manažer areálu.
Zahájení Slavností slámy je tradičně i společenskou záležitostí, objevují se tu herci, sportovci a politici.

V areálu Šťastné země najdete také přes sto různých dětských atrakcí, je zde dětská trpasličí vesnička, množství dřevěných domků pro dětské hry, prolézačky, houpačky, písková rýžoviště s pravými českými granátky, rozšířeno bylo i zázemí pro občerstvení.

Hitem Šťastné země jsou dvě vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé. Nad areálem je k dispozici nová rozhledna, odkud vidíte okolní Český ráj jako na dlani.

Před letošní sezonou zde byla otevřena naučná stezka „Prožitkový geopark Český ráj ve Šťastné zemi“. Najdete ji v zalesněné dolní části areálu, kde je i v parném létě blahodárný stín. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechody bažinou. Stezka byla realizována v rámci projektu „Prožitkový geopark - nové cesty k dějinám země a vývoji krajiny“ ve spolupráci s Geo-Naturparkem Bergstrasse-Odenwald a Muzeem Českého ráje v Turnově. Náklady na její výstavbu byly zhruba dva miliony korun, většinu peněz na ni věnovala DBU - Deutsche Bundesstiftung Umvelt (německá nadace pro životní prostředí).

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova je pro návštěvníky otevřena každý den od 9 do 19 hodin, o prázdninách až do 20 hodin. Vloni sem na různé akce zavítalo zhruba 60 tisíc lidí.

O prázdninách se tu koná doprovodný program každou sobotu.

Oficiální „tváří“ areálu je i pro letošní sezonu oblíbený herec a moderátor Tomáš Krejčíř. Ve Šťastné zemi se platí speciálním platidlem – čtyřlístky, letos to jsou dvoulístky a čtyřlístky v hodnotách 10 a 20 Kč, kterými mohou návštěvníci platit občerstvení i další doprovodné služby.