Rok 2014 je pro Folklorní soubor Nisanka velmi slavnostní. Uplyne totiž 50 let od toho, kdy Marta Nováková a Jiřina Koutová založily při Základní škole v ulici 5. května kroužek pro děti a nazvaly ho Nisanka. Těžko je v té chvíli mohlo napadnout, že ještě několik generací půjde v jejich šlépějích a bude divákům představovat lidové tradice, kroje, zvyky, tance a písně našeho regionu.

Nisanka se za tu dobu stala neopominutelnou součástí kulturního života v Jablonci nad Nisou. Oslavy výročí rozložili členové souboru do celého roku. První akce se uskuteční již tuto sobotu 11. ledna od 20 hodin v jabloneckém Eurocentru pod názvem „Kdopak by se NISANKY BÁL!".

V programu se představí Nisanka a její přátelé – Folklorní soubor Jaro z Ústí nad Orlicí, Hradecká cimbálová muzika z Hradce Králové a jablonecká skupina Hudba u města Vídně. Připraveno je samozřejmě několik překvapení, folklorní soubory se totiž představí v trochu jiné podobě, než jsou diváci zvyklí.

O půlnoci přijde na řadu vystoupení ve stylu Velikonočních ostrovů, což ocení jak dámy, tak i pánové.

Další akcí bude představení v Městském divadle 5. dubna, festival v rámci Jabloneckých podzimních slavností 20. září a tradiční Vánoce s Nisankou 6. prosince.

Stovky tanečníků

Uplynulých 50 let neubral Nisance nic na energii a radosti, kterou přináší svým příznivcům doma i v zahraničí. Za to půl století Nisankou prošly stovky tanečníků a muzikantů od toho nejútlejšího věku.

„Při přípravě výročí jsme začali zpracovávat seznam všech členů, kteří kdy v souboru působili. Nyní jsme již na čísle 320. Bohužel na některé členy již nemáme kontakt a tak doufáme, že se nám i v průběhu letošních oslav někteří ozvou a připomenou si tak dobu, kterou v Nisance strávili. A to vůbec nepočítáme, kolik dětí tancovalo v Malé Nisance. Myslím, že každý Jablonečák má vedle sebe někoho, kdo měl někdy něco společného s Nisankou," poznamenala Jana Hamplová, současná vedoucí souboru.

Nisanka začínala jako kroužek pro děti, děti postupně odrostly a staly se z nich dospělí. Děti některých z nich v souboru tančí dodnes. A jiní mají už svoje děti v Malé Nisance. Jak je vidět, tradice českého folkloru našeho regionu je živá a má ji, kdo dále předávat.

Jak to bylo…

V roce 1964 založily při základní škole v ulici 5. května Marta Nováková a Jiřina Koutová dětský folklórní soubor Nisanka. Děti vyrostly a s nimi dospěla i Nisanka, která v roce 2014 oslaví své padesátiny. Věk jí ale neubral nic na energii a radosti, kterou soubor přináší svým příznivcům doma i v zahraničí.

Za to půl století, které Nisanka na regionální scéně působí, jejími řadami prošly stovky tanečníků, tanečnic a muzikantů od toho nejútlejšího věku. Dospělý soubor dnes tvoří 30 členů ve věku 18 až 55 let včetně šestičlenné kapely, kterou vede Lukáš Fogl. Soubor vede Jana Hamplová.

O stovku dětských tanečníků a tanečnic ve věku od 3 do 13 let v souboru Malá Nisanka, který působí pod DDM Vikýř, se starají zkušené tanečnice a choreografky Alena Francová a Jana Hanajová.

Tradice a kroje

Nisanka zpracovává lidovou kulturu oblasti Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší především z pramenů zapsaných libereckým rodákem Pavlem Krejčím. Choreografka Jana Hanajová, která se souborem pracuje již více než třicet let, z historických podkladů vytváří taneční pásma, která veřejnosti přibližují regionální lidové tance a zvyky, připomínají tradiční řemesla nebo reflektují výroční události jako je například vánoční koledování či velikonoční vynášení smrti.

Příkladem je i nové pásmo „Kdyby nebylo", které klade důraz na tradiční regionální řemesla – sklářství a kamenictví. V repertoáru má také například tanec pod názvem „Korálky".