Unikátní výstava, která je svého druhu vůbec první v tuzemsku, v malém sálku v mezipatře muzea potrvá až do 24. srpna. Kolekci tvoří několik desítek přístrojů, mezi nimiž jsou jak ty sériové, které kdysi představovaly vybavení skoro každé domácnosti, tak i ty špičkové, používané v nahrávacích studiích.

K nejzajímavějším patří magnetofony švýcarských firem Nagra, Perfectone a Revox–Studer, jež představovaly absolutní světovou špičku. Jednou z rarit výstavy je magnetofon značky Crown z konce 50. let. V tehdejším Československu údajně byly jen dva tyto přístroje.

Některé z přístrojů váží i přes 30 kilo, a některé stály i několik stovek tisíc korun. Návštěvníci najdou na výstavě i výrobek firmy Meopta Přerov, jejíž Paratus z roku 1949 nahrával zvuk na drát. Malé magnetofony Nagra byly zase určeny pro reportéry, kteří potřebovali zachytit zvuk v terénu.

Mezi cívkovými magnetofony trůní také přístroj, který nenahrával zvuk ještě na magnetofonovou pásku, ale na gramofonovou desku. Ta se potom mohla smazat a nahrát znovu.

„Éra cívkových magnetofonů začala skomírat v polovině osmdesátých let, kdy tyto přístroje začaly vytlačovat kazetové magnetofony. Já jsem si první magneťák koupil v roce 1965, ale intenzivně jsem začal magnetofony sbírat až v polovině devadesátých let,“ prozradil Václav Hlaváč.