„Byly takové ohlasy po změně, slavnosti se konaly pořád na stejném místě,“ uvedla Ludmila Abrahamová z kulturní kanceláře Městského úřadu Tanvald s tím, že teď jsou přístupnější všem lidem. Mohou je navštívit i ti, kteří městem pouze projíždějí a dění v centru je zaujme.

Šestnáctý ročník tanvaldských slavností, jejichž tradice vznikla po vzoru oslav konaných v partnerském městě Wittichenau, odstartoval včera ve 13 hodin otevřením pivního stanu na centrálním parkovišti v Krkonošské ulici a bude trvat do neděle, kdy je v 16 hodin zakončí na venkovní scéně v Krkonošské ulici Karel Kahovec vzpomínkou na Petra Nováka.

I když se už včera konaly různé kulturní akce, jako například hudební vystoupení v pivním stanu, vernisáž výstavy Zdeny Vandoros Austrálie nebo premiéra trojrozměrného filmu Cesta na Měsíc v městském kině Jas, hlavní program nastává však teprve dnes. V devět hodin dopoledne probíhá na Výšině hasičská soutěž v požárním útoku s mezinárodní účastí O pohár starosty města Tanvaldu, zájemci si mohou zároveň prohlédnout výstavu historické hasičské techniky, jež je umístěná ve dvoře městského úřadu v Poštovní ulici přibližně do 16 hodin.

Venkovní scéna v Krkonošské ulici bude celých dvanáct hodin plná hudby a divadla. Dopoledne s dechovkou, odpoledne s country a večer s Domesticem.

Rovněž na neděli je připravena bohatá nadílka zajímavých vystoupení a akcí. Hasičské veterány ve dvoře například vystřídají auto moto „staříci“ a lidé si je mohou prohlédnout mezi 9. a 16. hodinou. „Plánovaná je po poledni vyjížďka veteránů do okolí,“ informovala Ludmila Abrahamová. Trasa by měla vést na Český Šumburk, Světlou, Příchovice ke kostelu, do Kořenova na Tesařov a po hlavní silnici přes Desnou zpět do Tanvaldu.

„Spousta lidí nějaké historické vozidlo či motorku doma má. Je to poprvé a bylo by hezké, kdyby se z toho tady v Tanvaldě stala tradice,“ řekl majitel několika veteránů Petr Preussler z Tanvaldu, který akci spolupořádá.