Uvádějí do života knihu Tanvaldsko mezi nebem a zemí. Setkání se spisovatelkou a výtvarnicí Líbou Novotnou, spojené s autogramiádou její nové knihy, připravili na úterý 5. října ve smržovské knihovně – infocentru od 15.30. Na setkání se zájemci o regionální kontexty se chystá také fotograf Bohumil Jakoubě.

Smržovku v knize reprezentuje kostel sv. Archanděla Michaela a povídání o andělu Michaelovi, Gabrielovi, Aurielovi a Rafaelovi, smržovské kříže většinou ze začátku 19. století, socha svatého Antonína Paduánského v Luční ulici, čertovy studánky na Vyhlídce.

Sama autorka Líba Novotná k tématu uvedla:

„Nebyla jsem vychovaná ve víře v Boha, přesto se mi už od dětství líbily kostely, kapličky a všechno to, čemu se dnes říká „drobné památky“. V muzeích jsem se vždycky nejlépe cítila v etnografických expozicích, kde jsem obdivovala dokonalost a krásu lidových řemeslných výrobků. Miluji lidové písně i poezii, obdivuji moudrost našich předků, se kterou se setkávám v příslovích a pranostikách, za nejkrásnější knihu považuji Alšův Špalíček. Když jsem však už jako absolventka výtvarné školy začala navštěvovat galerie (nejen tuzemské), zjistila jsem, že mnohdy nerozumím obrazům s náboženskou tématikou. A tak jsem začala doplňovat mezery ve vzdělání. Koupila jsem si chytré knihy a podle potřeby v nich čtu. Hodily se mi i teď, když jsem se chtěla dozvědět něco víc o svatých, kterým byly v tomto kraji zasvěceny kostely a drobné památky duchovního charakteru. Při svých toulkách po Tanvaldsku totiž objevuji menší i větší církevní stavby, které mě udivují tím, jak dokonale jsou propojeny s krajinou. Jako by tam stály odjakživa. A protože jsou za nimi ukryty osudy lidí, kteří tu žili před námi, pokusím se dát do souvislostí „církevní a lidové“. Aby to mělo hlavu a patu, nechám se vést katolickým kalendářem. Část slavností a svátků je spjata s konkrétními daty, jiné se mění a závisejí na datu velikonoční neděle. Kromě líčení života křesťanských mučedníků se setkáte jak s pranostikami, vztahujícími se ke dni jejich svátku, tak s pověrami a lidovými obyčeji. A možná dojde i na nějaký ten historický drb.“