Řada lidí má vůči současné Číně předsudky. Na tento negativní postoj se právě tato výstava snaží odpovědět poutavou výpovědí o tom, že Čína není zdaleka tolik svázána striktními pravidly.

Několik desítek obrazů, které visí ve výstavním sále v přízemí muzea, velmi dobře dokazuje, že čínské umění rozhodně není jen sterilní a že dovede být nekonvenční a tvářit se velmi provokativně.

Plakáty současných čínským designéru zaujmou. A ačkoliv nebudou zřejmě jména jako Fang Cheu nebo Li Shaobo návštěvníkovi libereckého muzea známa, vystaveným dílům může docela dobře porozumět. Zobrazuje totiž věci, které mohou oslovit lidi napříč národnostmi, jazyky i generacemi. Dvacet šest designérů z čínského vnitrozemí ukazuje svůj rukopis na počítačově zpracovaných i malovaných plakátech.

Grafický design jednotlivých kousků se velmi liší. Na mnoha obrazech se snoubí klasické čínské motivy s moderními nápisy, předměty a osobami. Hodně autorů také využívá ve svém díle klasické čínské písmo, které je doplněno grafickými prvky.

Výstava, kterou můžete nyní vidět v Severočeském muzeu, měla v ČR premiéru v rámci 22. Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2006. Úkolem designérů je předvést nový obraz současné Číny.

Výtvarní umělci představí Čínu z nového úhlu - nejen jako“továrnu světa“, ale i jako zemi zdatně konkurující v oblasti grafického designu jeho kultivovaným a přitom progresivním pojetím jak tradičnímu asijskému rivalovi, Japonsku, tak ostatním světovým grafickým velmocím.

Obrazy zaujmou barevností, kompozicí a především nápadem. Na plakátech najdeme několik netradičních vyobrazení.

Jeden plakát zobrazuje abstraktní obrazce, na jiném obraze si opice zapaluje cigaretu, další plakát poutá na taneční školu. Mnoho autorů sice pracuje s tradičními čínskými motivy, ale výsledná kombinace je více než čínská, působí moderně a mezinárodně.

O tom, že Čína opravdu není tak konzervativní a za svoje hranice pustí i umění ryze netradiční, svědčí nejlépe plakát zobrazující mužské přirození. A to hned v několika vyobrazeních.

I přes naturalistický námět plakát působí umělecky a diváka neurazí. Výstavu hrající všemi barvami a mnoha mladistvými nápady určitě stojí za to navštívit.