Letošní ozvěny přehlídky „21. DNY EVROPSKÉHO FILMU" opět přináší do Jablonce nad Nisou snímky, jejichž cílem je reflektovat aktuální trendy současné evropské kinematografie. Skutečnost, že se koná již 21. ročník tohoto festivalu, jasně vypovídá o tom, jakou popularitu si získal mezi tvůrci ze všech koutů Evropy.

„Diváci, kteří již netrpělivě čekají na další várku toho nejlepšího, co může evropský film nabídnout, jistě ani letos nebudou zklamáni," míní ředitelka jabloneckých kin Naďa Hetešová. Ve filmovém světě, často zaplaveném komerčními snímky bez hodnotové kvality, je často nesnadné zachytit kvalitní tvorbu, protože ta málokdy mívá dostatek finančních prostředků na to, aby na sebe upozornila například reklamou.

Pečlivě vybrané filmy, oceněné na řadě filmových festivalů, ilustrují různorodost života ve všech koutech starého kontinentu a komentují aktuální témata, která hýbou dnešní Evropou.

V rámci této přehlídky jablonecká kina nabízí studentům speciální příležitost, jak se seznámit se současnou evropskou filmovou tvorbou, potažmo kulturní rozmanitostí Evropy. Po předložení studentského průkazu mají totiž diváci z řad studentů vstup zdarma.

PROGRAM:
23. dubna DIVOŠI 20.00
24. dubna UČEDNÍK 20.00
25. dubna AGLAJA 20.00
26. dubna SAMETOVÍ TERORISTÉ 19.30
27. dubna EFTERKLANG: THE GHOST OF PIRAMIDA 20.00

Zajímavým plusem filmové přehlídky je také to, že je takzvaně „English friendly". Součástí projekcí totiž budou kromě českých, také anglické podtitulky.

„Festivalu Dny Evropského filmu proto patří veliký dík za to, že takovýmto snímkům a jejich autorům vytváří prostor pro oslovení diváků, kteří umí ocenit jejich originalitu a také přínos kulturní odlišnosti jednotlivých zemí," uvedl ministr kultury Daniel Herman.

„V kině Junior promítneme celkem pět evropských filmů, z nichž většina je v České republice uváděna premiérově a kromě jednoho z nich je nenajdete v běžné distribuci," uvedla Hetešová s tím, že zájemci by si také neměli nechat ujít besedu s tvůrci koprodukčního slovensko-českého dokumentárního filmu SAMETOVÍ TERORISTÉ. Byl oceněn na letošním Berlinale Cenou čtenářů Tagesspiegel.

Beseda s tvůrci

SAMETOVÍ TERORISTÉ + BESEDA S TVŮRCI nenechte si ujít v sobotu 26. dubna od 19.30. Účast přislíbili: Ivan Ostrochovský režisér, Vladimír Hučín a Iva Škrbelová aktéři.

Koprodukční slovensko-český dokument Sametoví teroristé je velmi originálně pojatý příběh tří mužů, kteří se rozhodli bojovat proti bývalému komunistickému režimu formou teroristických akcí, ať už šlo o plánování atentátu na přední činitele státu a rozesílání balíčkových bomb, až po vyhazování obecních nástěnek do vzduchu. Na pomezí dokumentu a fikce, s výraznou vizuální stránkou, s humorem a nadsázkou vylíčený příběh, si získal nejen cenu kritiků FEDORA na festivalu v Karlových Varech, ale i Cenu čtenářů Tagesspiegel na Berlinale.