Trojku The Subways tvoří už od roku 2002 Billy Lunn (kytary, zpěv, autor písniček), Charlotte Cooper (baskytarka, zpěv) a Josh Morgan (bicí). V rozhovoru pro Deník odpovídala sympatická Charlotte Cooper.

V ČR hráváte často. Máte zde oblíbené jídlo, pití, lidi, lokaci?
Zbožňujeme, jak reaguje na koncertech české publikum jste skvělí! A já mam ráda také české pivo!

Každý koncert úžasný

Jak se lišila vaše první česká návštěva na Trutnov Open Air Festivalu od té, zatím poslední, akce Mighty Sounds 2013?
Každý koncert, který jsme v Česku hráli, byl úžasný! Festivaly tady jsou parádní a v úžasných lokalitách. Hodně se nám líbilo v Trutnově, kde jsme se cítili jako na tajné party v lese. Hráli jsme třikrát i v Lucerna Music Baru, tam to milujeme. Stát na kruhovém pódiu s diváky všude kolem vás, to je něco opravdu výjimečného.

Na Rock for Churchill zazní váš nový song „My Heart Is Pumping To a Brand New Beat". Ale co další nové písně, budou?
Nové písničky hrát budeme. Je super, že jsme novou desku do léta skoro dokončili. Můžeme z ní teď hrát vybrané pecky a pozorovat, jak na ně bude festivalové publikum reagovat.

15. ročník Rock For Churchill
pátek 29. srpna, hlavní scéna
12.00 Doctor Victor
13.50 Hentai Corporation
15.10 Visací zámek
16.40 Vypsaná fiXa
18.10 Wohnout
19.50 J. A. R.
21.30 Anthony B (JAM)
23.10 The Subways (UK)
00.50 Dub Pistols

sobota 30. srpna, hlavní scéna
11.30 Criminal Colection
12.30 Gan Ala Basta
13.50 Cocoman & Solid Vibes
15.20 Zrní
16.50 Wayward Caines (D/USA)
18.20 Fast Food Orchestra
19.50 Skyline
21.30 United Flavour
23.10 Dreadzone (UK)
00.50 The Parov Stelar Band (A)

pátek 29. srpna, DJ Stage
16.00 Babylon Rocker
17.15 Basstien
18.30 Technical
19.45 Rich
21.00 Akira
22.30 Friky
00.00 Krafty Kusts (UK)
1.30 Aphrodite (UK)
03.00 Pixie

sobota 30. srpna, DJ Stage
15.30 Jahmusic Lighatz
(Herbyboy + Admiral)
17.00 DD Loko
18.15 Robot
19.30 Mortal Kombat Sound
21.00 Mikkim a Dave Trumpeteer
22.30 Dave Substance-D
00.00 Drumsound & Bassline Smith (UK)
00.00 Aquasky (UK)
03.00 Pixie & Rich

Předprodej vstupenek
1. 7. - 29. 8.:
Dvoudenní: 750 Kč + poplatky
Jednodenní: 600 Kč + poplatky limitovaný počet!
NA MÍSTĚ: Dvoudenní: 900 Kč
Jednodenní: 600 Kč
Dvoudenní vstupenky:
Lucerna Music Bar pokladna (bez poplatku), na dobírku (bez poplatku), na rfch.cz, GoOut.cz, Ticketportal, Ticketpro, Sazkaticket, Growshop.cz + některé kamenné obchody
web: http://rfch.cz/

Už má vaše novinka jméno?
Ještě ne… ale už ho skoro máme. Velmi brzy zveřejníme podrobnosti k novému albu.

Materiál na novou desku jste skládali v Bruselu. Dáváte přednost inspiraci mimo Velkou Británii, nebo tomu tak bylo jen pro novou desku, vaši čtvrtou?
Většina skladeb nové desky se nahrávala v naší zkušebně a některé vokály dokonce i v Billyho domě. V Bruselu jsme byli jen týden proto, abychom se mohli opravdu soustředit jen na skládání a udělat hodně nových písniček. Při nahrávání předchozích tří desek jsme pokaždé byli mimo domov: V Liverpoolu, Los Angeles, v Londýně. Takže bylo fajn zkusit něco jiného, být pro tentokrát hlavně doma.

A co stage diving (skáčete na koncertě z pódia do davu fanoušků a ti vás nosí na rukou, plavete davem pozn. red.), který je dost i ve vašem posledním klipu? Málokdo si to kdy zkusí, jaké to je?
Billy miluje stage diving a dělá to na většině koncertů. Josh si taky párkrát skočil… Myslím, že mají rádi, když se dostanou hodně blízko k publiku. Já se vždycky moc bojím. Ale na festivalech ráda chodím ven mezi lidi po našem koncertě, abych se mrkla na další kapely. Zvuk je vždycky nejlepší vepředu.

Podzemka? Zeptám se

Souvisí nějak název vašeho tria s akčním sci-fi thrillerem The Subway (Podzemka, režie Luc Besson, 1985), ve kterém hraje hlavní roli Američan Christopher Lambert? Souvisí s ním?
Wow, nikdy jsem o tomhle filmu neslyšela. Možná Billy… Zeptám se ho.

Písnička „Obsession" z alba All or Nothing (2008), kterou produkoval Butch Vig, producent slavné desky a úspěšné desky Nevermind od Nirvany, je o dost tvrdší, než další pecky z desky. Je v té písni něco, co jste takto chtěli vykřičet do světa?
„Obsession" je tvrdý song, to je pravda. Určitě v něm je jistý pocit úzkosti. Myslím, že každý si potřebuje čas od času pořádně zakřičet…

Vaše poslední písničky jsou hodně melodické. Jsou pro vás dobré melodie důležité, když skládáte písničky?
Jsme všichni velcí fanoušci pop music od Beatles k moderním umělcům jako jsou Madonna nebo Kylie Minogue. Máme rádi melodie, které si můžeme zazpívat a rádi je přinášíme do našich písniček, když je to možné.

Písnička „Strawberry Blonde" ze stejné desky je oproti hitu Obsession velmi jemná. Vznikla pro určitou dívku či ženu?
To je spíš otázka pro Billyho, on je hlavní textař kapely. Tuhle písničku jsme napsali v Los Angeles A při nahrávání. Pamatuju si, že slova „in the afternoon, the sun is yours" se vztahují k rannímu oparu právě v LA.

Ve třech je to fajn

I po tolika letech vaší koncertní kariéry jste na pódiu stále „jen" tři muzikanti. Nezvažovali jste na vystoupení na scénu nějaké další muzikanty?
(smích) Neexistuje nikdo, kdo by s námi mohl hrát! Ne, teď vážně, myslím, že se nám takhle ve třech líbí. Je to náš zvuk, část naší identity.

V písni „Celebrity" zpíváte o hudebním byznysu. Na kolik se dnes cítíte být jeho součástí?
Sama se vůbec necítím být součástí showbyznysu. Ve skutečnosti se vyhýbám večírkům, které jsou plné celebrit, protože mi velká část tohoto světa přijde falešná.

Když jsem se díval na vaše koncerty na YouTube, viděl jsem obrovské množství energie. Písničky jako Oh Yeah, Alright, We Don´t Need Money…, Popdeath, Abake! Abake!, Rock and Roll Queen, Kiss Kiss Bang Bang… jsou obvykle základem vašeho setu. Jaké jsou další písničky, které fanoušci na festivalu Rock for Churchill uslyší?
Budeme hrát pecky ze všech tří desek a taky několik nových písní. Snad se bude náš výběr všem líbit! Dejte nám vědět na sítích Twitter nebo Facebook, jestli máte nějaká speciální přání.

Mimochodem song Kiss Kiss Bang Bang mi trochu připomíná Bang Bang You're Dead od mé oblíbené kapely Dirty Pretty Thing. Pete Doherty je dost kontroverzní osoba britské hudební scény. Jak jde podle vás k sobě rock'n'roll, sex, drogy, alkohol, skandály? Co myslíte?
Nikdy jsme nebyli součástí této strany rock'n'rollu, i když nepopírám, že mám ráda pár piv a dobrou party. Myslím, že nejdůležitější je odvést každý den dobrou show. Je pak špatné, když nemůžete koncertovat, protože jste moc sundanej.

Zdroj: Youtube

V písničce Turnaround mi váš hlas trochu připomíná zpěvačku The B-52's. Tahle kapela ovlivnila spoustu českých kapel. Máte k nim blízko?
The B-52's jsou super! Díky, je to od vás velký kompliment.

Naučte nás slovíčka

Často se na koncertě snažíte komunikovat v rodném jazyce svých fanoušků, v Německu a tuším i v Rusku to tak bylo. Co ale čeština, pamatujete si z ní něco za roky hraní u nás?
(pobavený smích) Čeština je jistě pro nás jeden z těch těžších jazyků. No ale rádi to dál zkoušíme a snažíme se používat alespoň to, co jsme se už naučili. Je to krásný jazyk, ráda češtinu poslouchám. Můžete nás naučit nějaká nová slovíčka?!