Jak to dopadne, když se herečka nebo herec podílejí na tvorbě divadelní hry si můžete přečíst v diplomové práci herečky Barbory Kubátové s názvem Když herec píše hru. Součástí její absolventské práce je také scénář ke hře Siegfriedova idyla, kterou jako premiéru uvede undergroundová odnož Šaldova divadla Divadlo F. X. Kalby v sobotu 30. června od 22 hodin v Kavárně Atelier v Pražské ulici v Liberci.

„Hru jsem nazvala podle skladby skladatele Richarda Wagnera, která inscenaci také doprovází. Jinak s ní nemá nic společného. Siegfriedovu idylu jsem začala psát asi v říjnu nebo listopadu a dokončila jsem ji v květnu," upřesnila autorka Barbora Kubátová.

Ve hře se představí tři herci: sama autorka, její sestra Anežka Kubátová, která hraje v brněnském divadle Husa na provázku, a herec Tomáš Dianiška, který hru režíroval. „Je to tragikomedie, která je zároveň docela dramatická. Na konci je rozuzlení. Hra vypráví příběh dvou sester. Děj se odehrává v pokoji, kde obě žijí. Jsem zvědavá, jak diváci hru pojmou a zda ji pochopí," přiznala autorka a herečka.

Herec Tomáš Dianiška hraje spíše vedlejší roli. Tentokrát se zaměřil hlavně na režii.

„Na zkouškách spíš sedím na židli a holky komanduju. Občas jsou na mě naštvané. Inscenaci jsme nazkoušeli během tří zkoušek. Premiéru jsme začali domlouvat asi před čtrnácti dny. Je to taková rychlovka. Bylo docela těžké udržet na zkouškách morálku, protože holky jsou sestry a často se mezi sebou hádají. Ještě mají obě alergickou rýmu, takže pořád pšíkaly a smrkaly. Je to sranda," směje se Tomáš Dianiška.

O Divadle F. X. Kalby je známé, že jsou jejich hry divoké. Tahle je spíše komornější. Celé představení se také bude nahrávat, aby hru viděli i učitelé z DAMU.

Další hru Divadla F. X. Kalby plánuje na únor 2013. „Zařadíme ji už do dramatického plánu Šaldova divadla. Budu ji dělat já a Braňo Holiček. Takže teď čtu chytré knížky a koukám na filmy, abych dostal nějaký zajímavý nápad," slibuje herec Tomáš Dianiška.

Barbora Kubátová

SIEGFRIEDOVA IDYLA

premiéra tragikomedie

Kdy: sobota 30. června od 22 hodin

Kde: Kavárna Atelier, Liberec

Vstupné: 50 Kč

koncert Street N banana od 20 hodin