Nejen hudební zážitek, ale i kulturně a národnostně bohatou podívanou nabídl nedělní koncert v hejnické Bazilice.

V dominantě Hejnic se představily jablonecký sbor Iuventus, Gaude, Eastern Cape Childern's z Jihoafrické republiky a lotyšský Dětský pěvecký sbor Lielvarde.

V duchovním prostředí značnou část repertoáru všech tří těles tvořila duchovní muzika. Atmosféru pak uvolnily i národní písně nebo spirituály od zahraničních sborů.

Setlisty se sice příliš nelišily, zajímavé však bylo sledovat rozdíly ve vyjádření, emocích, choreografii, práci sbormistra a v neposlední řadě i ošacení jednotlivých dětských zpěváků.

Vybralo se 10 400 Na benefičním koncertu sboru Iuventus gaude Děti dětem v Bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích se vybralo 10 400 korun, 12,15 euro a 15 zlotých. Částka poputuje do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Raspenavě DORA.

Obdobný koncert si užilo i publikum v divadle v Jablonci nad Nisou. Právě odtud pochází pořádající soubor Iuventus Gaude!, který v těchto dnech slaví deset let vzniku.

Jak je možné, že dnešní mládež ještě zajímá duchovní a lidová muzika? „Myslel jsem si to hned na začátku, že to bude oříšek. Bál jsem se, že budu muset jít cestou nějaké populární muziky. Opak je pravdou. Asi to souvisí, že když se děti rozhodnou zpívat ve sboru, tak budou jinak vychovávané. Hledají něco hlubšího. Při práci jsem s překvapením zjistil, že populární a muzikálová muzika je velmi brzy omrzela. Už v ní nic nového nenašli. Brzy se ozpívala. V duchovní ze začátku mohla být některá náročnější, nepřístupná. Čím víc ji zpívali, tím víc je bavila," řekl o svých svěřencích sbormistr Iuventus, Gaude! Tomáš Pospíšil.

TŘI SBORY zpívaly pro dobrou věc v hejnické Bazilice.

Domov pro osoby se zdravotním postižením DORA

Raspenavské zařízení zajišťuje výchovu a vzdělávání dětí a mládeže s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od 3 do 26 let, výjimečně i déle, v rozsahu jejich schopností. Péče je zajištěna formou celoročního pobytu.

DORA se stará o čtyři cílové skupiny:

• Děti předškolního věku

• Děti a mládež školního věku

• Klienti po ukončení školní docházky

• Děti s poruchami autistického spektra