Plný sál naslouchal nejprve šesti soutěžním kapelám, ze kterých posluchači v divácké soutěži vybírali nejlepší. A právě na vítěze čekala posvícenská husa.

Soutěž nabitá kvalitními kapelami přilákala na tři sta posluchačů. Hlavní organizátor akce Jaroslav Handlíř spokojeně uvedl: „Trhli jsme dnes určitě divácký rekord, a to nejen díky narozeninám festivalu, ale také stejnému výročím kapely Modrotisk. Je to vlastně dvojitá oslava třicátin. A ta si zaslouží, aby byl tento ročník něčím výjimečný." Podle něj je tím, že do Jablonce přijely kapely, které tady ještě příznivci bluegrassové hudby neslyšeli. Poprvé zahrál právě Modrotisk nebo také Poutníci.

Festival není neznámý. Prvních šest ročníků se konalo v Zásadě, pro velkou přízeň posluchačů musel ale tamní prostory opustit a přestěhovat se do většího. V dalších letech se konal v Jablonci.

Na otázku, jak dlouho se Jarda Handlíř festivalu věnuje, odpověděl: „ Na šestém ročníku jsem s kapelou hrál a dozvěděl se, že festivalu hrozí zánik. Rozhodl jsem se udělat maximum proto, aby pokračoval. Dnes je to už čtyřiadvacátý ročník, který připravuji. V Eurocentru jsme našli vynikající zázemí. Snažím se proto, aby do Jablonce přijely ty nejlepší bluegrassové skupiny."

Posvícení v modrém přivítalo muzikanty z celé republiky a navíc hosty z Rakouska. Šest kapel soutěžilo o posvícenskou husu a dvě nejlepší postoupily do dalšího ročníku.Chutnou trofej povečeřela ta nejlepší.

Jednou za pět let se koná Dvorana vítězů, na které se sejdou ti nejlepší z posledních pěti ročníků. „V rámci festivalu vítězná kapela husu většinou hned zkonzumuje. Letos ji převezme na večerním narozeninovým koncertu skupiny Modrotisk. který následuje," řekl organizátor.

A právě na večerních narozeninách se představil na pódiu také jablonecký Ondřej Ruml. Odlišný žánr, ve kterém divákům předvedl své pěvecké kvality okomentoval slovy: „Hrál jsem deset let v kapele Modrotisk a dětská léta jsem strávil právě na tomto festivalu. Dnes kapela slaví, takže jsem přijel popřát a hlavně si s kamarády zazpívat a zahrát."

Dvojnásobné třicátiny oslavila bluegrassová hudba v Eurocentru v plné parádě. Z večerního koncertu kapely Modrotisk odcházeli spokojení návštěvníci.

Autor: Dagmar Březinová