Výstava představí práci Josefa V. Scheybala jako dokumentátora lidového kroje na Turnovsku. Mistrně do všech detailů dokázal vykreslit jeho rozmanitost, a barevnost včetně jeho propracovanosti v oboru vyšívané krajky. „Díky zápůjčce krojů z Muzea Českého ráje v Turnově návštěvníci mohou porovnat kresby přímo s originály nebo s jejich věrnými replikami," říká Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, která má novou výstavu na starosti.

„Máme tu nádherné ženské i mužské sváteční kroje, ukázku pracovních krojů, čepce s krajkou ze zlaceného dracounu nebo zdobené uzlíčkovou technikou. Určitě zaujme i replika svatební čelenky pro mladé dívky. Výstavu doplňují dobové fotografie z konce 19. století," pokračuje Machurová.

Podobnou výstavu ve svých prostorách pořádalo Jablonecké kulturní a informační centrum už loni. „Během loňského léta jsme vystavovali podještědské kroje. Zájem návštěvníků byl velký, často přijížděli i ze vzdálenějších měst. To nás samozřejmě těšilo, a proto jsme se rozhodli letos navázat," vysvětluje Lea Machurová.

Dobrá zpráva pro příznivce folkloru

- V pondělí 15. června přímo v místě konání výstavy, tedy v podkroví Domu Jany a Josefa V. Scheybalových, o turnovských krojích a jeho funkcích pohovoří ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. Beseda začíná v 17 hodin.

- V pátek 12. června Eurocentrum Jablonec nad Nisou hostí na Letní scéně špičkové soubory v rámci Mezinárodního folklorního festivalu. Mezi nimi budou i čínští umělci, Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů nebo slovenská HRDZA. Vstup je pro návštěvníky po celý den zdarma.